| ColorfullButterfly a întrebat:

Am 12 ani si sunt in clasa a 6-a toate colegle mele sunt foarte dezvoltate le-a venit ciclu au sanii destul de mari, iar eu consider ca la varsta asta ar trebui sa am si eu ceva sani... exista ceva exercitii pentru marirea sanilor sau altceva in afara de operatii si chestii de astea? Ajutooor!

Răspuns Câştigător
| JJRosa a răspuns:

Unele fete se dezvolta mai devreme altele mai tarziu.Mie mi-a venit menstruatia la 11 ani si pe vremea aia eram cea mai dezvoltata de la mine din clasa. Am avut colege care le-a venit tarziu abia pe la 15 ani si au inceput sa ma ajunga ba chiar sa ma intreaca. Deja la 16 ani eram cea mai mica de statura din clasa si cea mai slabuta. Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji o sa iti vina la un moment dat si poate ai sa iti intreci colegele. Sportul ajuta la marirea masei musculare a sanilor insa eu spun sa ai rabdare si sa mai astepti pentru ca inca esti un copil si nu ai de ce sa iti faci griji in aceste privinte. Pupici:*:*

5 răspunsuri:
| aleexuţ a răspuns:

Nu iti fa griji pentru ca fiecare organism se dezvolta in ritmul lui. ai rabdare, mananca sanatos si fa sport in continuare. happy

| Zartbitter a răspuns:

Nu există astfel de exerciții și dacă ar exista, ele nu sunt benefice pe termen lung. Adică într-un final îți fac mai mult rău decât bine.
Fiecare om crește diferit, iar pentru fiecare om, există un altul care îl place așa cum este :-)
Este foarte posibil ca sânii tăi să crească mai mari abia la 15-16 ani.
De obicei, dimensiunea sânilor este ereditară (adică se moștenește din familie). Uită-te la mama, mătușile și bunicile tale. Dacă ele au sâni mari, înseamnă că ai șanse să să îi ai și tu la fel de mari. Dacă majoritatea femeilor din familia ta au sâni mici înseamnă că probabil vei avea și tu sânii mai mici.
Dar acesta nu este niciun motiv de îngrijorare, pentru că, dacă tu exiști, înseamnă că mama ta este iubită de tatăl tău așa cum este ea și înseamnă că și tu vei găsi un băiat care să te placă așa cum ești, și asta este cel mai important.
Oricum ar fi, tu trebuie să fii mândră de felul în care arăți și să ai răbdare și ai să vezi că totul va fi bine :-)

| bunica18 a răspuns:

Totii oamenii sunt diferiti, invata sa te accepti asa cum esti si sa pui in valoare adevaratele valori care se ascund in tine. Cunosc multe persoane care au reusit foarte bine in viata (chiar daca aveau sinii mici), nu asta conteaza, tu maninca bine si sanatos, citeste, fa sport etc restul vine de la sine. Mergi la un gineco, si vorbeste si cu ea

| LoVeIsMyAir a răspuns:

Nu-ti face griji, unele fete se devzolta mai tarziu, altele mai devreme, in functie de organism.

| oliviaaa a răspuns:

Nu fa nimic eu tot sunt in clasa a 6 si am 12 ani eu tot nu am ciclu nu am sini nu port sutieni dar astept si eu ceva schimbari de la mine insumi)