| deeajustinx a întrebat:

Buna TPU.
Am 14 ani jum iar prietenul meu 16. Suntem de 1 an jum impreuna si ne intelegem fff bine love struck Parintii mei l-au cunoscut, si mi-au spus ca e un baiat cuminte si dragut si ca sunt de acord cu el. Avem multa incredere unul in altul si chiar ne iubim.
Intr-o zi am vorbit f deschis despre viata noastra sexuala. Si eu cred ca sunt pregatita sa mi-o incep. Ce credeti? Ce as putea sa le spun parintilor mei?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

S-ar putea sa nu le mai placa de el.

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai daca esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala, discuta cu parintii tai despre asta. Le spui adevarul. Oricum, va trebui ca ei sa te insoteasca la ginecolog pentru o buna perioada de vreme si sa-ti plateasca investigatiile si eventualele tratamente (tinand cont de riscul foarte mare de cancer de col uterin pe care il vei avea).

| Razvan a răspuns:

Nu cred ca ar accepta ca fata lor de nici 15 ani sa isi inceapa viata sexuala nici daca tipul ar fi cel mai cel dintre cei mai cei.Esti prea mica.Stiu ca il iubesti si ca te iubeste, dar mai asteapta

| Floreenofficial a răspuns:

Incepe-ti-o.acum ti se pare ca totul e in regula, dar mai incolo vei regreta amarnic. straight face

| Ririru a răspuns:

Nu le zice, nu o sa te lase. De ce?
Pentru ca ai 14 ani, daca aveai 16 sau 17, puteai sa le zici, desi nu stiu daca erau de acord.
Nu e bine la 14 ani, depinde si de organism acum.

| TąNyą a răspuns:

Eu zic că eşti cam mică ca să le spui că ţi-ai început viaţa sexuală. plus că nu trebuie să-i spui mamei tot ce faci indiferent ce vârstă ai.

Eu zic să nu după poate va fi mai rău.

FantaSZy.

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Pai parintilor nu stiu daca e bine, sti si tu ca tatii sunt mai posesivi cu fetele lor si nu stiu cum ar percepe ce o sa ii zici. ei nu prea suporta gandul ca fata lor e atinsa de alt baiat si chestii de genul. ai putea in schimb sa vorbesti cu mama ta, sa ii explici ca esti indragostita si pregatita de acea noua etapa si sa o lamuresti ca ai auzit de metodele contraceptive sa nu se ajunga la o sarcina nedorita. e bine sa iti ti un aliat aproate( p mama) in caz de probleme, ea e adult si are mai multa experienta

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Pai daca esti pregatita si stapana pe tine foarte bine poti sa-ti incepi viata sexuala
dar cat despre parinti as zice sa nu le spui nimic
in plus ai doar 14 anishori si cred ca ar reactiona ciudat
succes

| Pissy a răspuns:

Nu cred ca e o idee buna sa le spui parintilor, dar nici sa i te daruiesti lui... poate mai tarziu vei regreta. happy

Fundita? :d:*

| Alex0194 a răspuns:

Stai sa cresti. ai o viata de ****ala in fata... toate la timpul lor

| andreea_9470 a răspuns:

Trebuie sa le spui parintilor tai? revino-ti, ai 14 ani...cum crezi ca o sa reactioneze.ca si-a bagat unul **** in munca lorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor...bine.glumeamtongue
nu il vor mai privi cu aceleasi ochi... le-ar fi frica de o posibila sarcina nedorita sau sa nu cumva sa iei vreo boala, tot felul de chestii.
mai bine nu le spui nimic, nu o sa afle stai linistita
daca crezi ca esti pregatita, fa-o...cred ca te-a asteptat destul baiatullaughing

bafta in noua ta experienta:*

| Pedala a răspuns:

Ca ai 14 ani esti momentan proasta si ca promiti ca o sa iti revii

| BruneTTe a răspuns:

Mai bine nu. Tu, fiind mica, probabil ei vor crede ca el ti-a bagat in cap chestia asta cu viata sexuala si e posibil sa iti interzica sa-l mai vezi. Si sigur nu vrei asta. Ai putea sa o incepi si pe ascuns, asa, fara ca ei sa stie dar vor afla pana la urma, de asta sa fii sigura. Sfatul meu e sa mai astepti putin.hee hee

| Just a kid a răspuns:

Probabil iti va interzice sa te mai intalnesti cu el.iti vor tine predica de ce nu e bine sa faci asta la varsta asta, si cine stie ce le mai trece prin cap
deci TACI si imi bine, NO FA

| cristianorudi7 a răspuns:

Ba da va f... asa de devreme. bv

| cosmina16 a răspuns:

Eu mi am inceput viata sexuala cu prietenul meu de la 14 ani...acum am 16. parintii mei nu banuiesc nimichee hee

cel mai bine fa-o daca te simti pregatita dar nu le zice nimic pana pe la 18 ani

se vor simti si ei mandri de fata lor( laughing )

| Gabitsza a răspuns:

Esti prea mica sa le spui parintilor. Daca o sa le zici s'ar putea sa numai te lase cu el. Daca chiar esti pregatita si vreio sa o faci cu el fa'o dar nu zice la nimeni pentru ca astea sunt chestii intime pe care trebuie sa le sti doar tu si el in plus nu trebuie sa le dai raportul lorwinking
Mult succes :*

funda? big grin

| LookBehinD a răspuns:

Nu le spune nimic.
Ce trebuie sa stie ei tot?

Crede-ma ca dupa nu o sa le mai placa atat de mult de elwinking

Fundita?

| Diana889333 a răspuns:

Cred ca observi si tu cat de frumos e ca ai tai iti cunosc prietenul, sunt de acord cu relatia. De ce sa strici asta cu inceperea vietii sexuale?straight face Zau ca nu inteleg. Ti-au dat voie sa ai un prieten, ba mai mult cum am mai spus il si accepta si tu pe langa asta vrei si mai mult. Cred ca-i suficient. Cel putin pentru moment. Draga mea, bucura-te de cat iti e permis ca dupa daca tu ceri mai mult posibil ca totul sa-ti fie interzis.

| myha a răspuns:

God! de la varsta asta?:O:O:O
Ce are toata lumea?
Unele persoane cred ca sunt pregatite cand de fapt nu sunt. Altele vor sa o faca fie din obligatie, fie pentru a-si pastra partenerii aproape. Unele cred ca lucrul asta este asa de tare, incat exista un moment anume pentru asta. Nu tu trebuie sa decizi, ci inima ta. Cand vei intalnii persoana potrivita, atunci vei fi 100% sigura.
Este ceva ce nu poate fi planuit.
La mine una nu s.ar pune problema daca sa afle sau nu parintii mei. Eu discut tot cu mama. Am 16 ani, si daca maine mi-as incepe viata sexuala a.si fi nevoita sa ii spun, pentru ca ar trebui sa ma duc la doctor si sa imi pun sterilet. Este dupa parerea mea cea mai buna masura de prevenire a sarcinilor nedorite.
Daca le spui sau nu parintilor tai, este decizia ta.
Mult noroc!

| Skins97 a răspuns:

Sincera sa fiu. In locul tau nu as incepe la 14 ani o viata sexuala. si daca parinti tai ar afla cred ca ar luao razna. Chiar de chestia asta cu viata sexuala le estefrica parintilor cand ai un prieten...

| ilincamariusbogdan a răspuns:

Esti cam tanara; mai asteapta... o astfel de relatie se poate incheia brusc... dar oricum tu hotarasti cand te daruiesti si cui.mai asteapta

| VogueB a răspuns:

E cam weird sa le dai raportul parintilor tai.Adica o sa te simti ciudat, ei o sa se simta ciudat, poate chiar si prietenul tau. Si ai abia 14 ani, macar nu le spune de act in sine. Cine stie cum reactioneaza.

| perceive a răspuns:

La 14 ani tu vrei sa iti incepi viata sexuala? Pffff! Uita-te lla ultima mea intrebare! Eu am 15, ma inteleg de minune cu prietenul meu! Dar vad ca toti baietii din ziua de azi se gandesc doar la sex.

Asa ca la prima incercare i-am tras o pereche de palme ce nu cred ca o sa o uite prea repede. Gandesete fata! Ai 14 ani... nu-ti distruge viata! Dupa ce o vei face, va veti despartii si tu o sa ramai doar cu... regretele! Da! Vei regreta ca nu ai putut sa mai astepti npana vei intalni o persoana cu adevarat speciala care sa merite acest sacrificiu!

Tu faci ce vrei! Eu doar te avertizez ca : NU E BINE!

Succes!

| laara a răspuns:

Mai asteapta...
daca spui ca prietenul tau e baiat cuminte o sa te mai astepte tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le zici nimic, treci in actiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te grabii. iar crede'ma. parintii.mai ales tatii.nu vor sa auda de asta pana nu esti major. mai ales daca esti fata lui tatii'. ai grija de tine si zic sa nu te grabesti. 14 e destul de devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 14 ani si prietenul meu tot 16happy...si noi am votbit deschis despre asta si eu i-am spus ca inca nu sunt pregatita si a spus ca ma va astepta(poate peste vreo 2 ani...)
Decie u te sfatuiesc sa nu iti incepi viata sexuala, si.chiar daca atunci cand esti cu el te exciti atat de tare incercati si voi niste saruturi mai pasionale sau putin mai mult dar nu acul sexul in sine(dar nici asta nu e pre bine ca ar trebui sa te intereseze scoala)...chiar nu are rost ca de la varsta asta sa faci o prostie.si in legatura cu parintii, cum au spus si ceilalti, nu le spune nimic. Si chiar daca le vei spune ca vrei, niste parinti cu cap nu te-ar lasa.
Iti doresc sa fii fericita si gandeste-te bine inainte!
Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer. nu cred. pentru ca o sa zick esti prea micasi ai un viitor mare in fata... poate ar trebui sa mai astepti dar cine stie. poate o sa zica un alt raspuns, dar niciodata un parinte nu o sa iti spuna e bine sa faci sex