| Anonim22222222 a întrebat:

Am 14 si ma masturbez de 2 luni o data la doua-trei zile. Am citit pe net ca masturbarea este un păcat si ca daca sunt sportiv nu o sa mai am rezultate.ce ziceți trebuie sa ma las?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Lasa-te ca este pacat.
Consensul religios, si toata doctrina care se gaseste in biblie este clat impotriva masturbarii.

Citeste 1 Corinteno 6:18, acolo se spune ca afecteaza corpul.
Dupa aceea in Proverbele 5:11 spune ca, carnea si corpul obosesc.

Freud si tot consensul stiintific au afirmat ca masturbarea produce neurastenie in 1972.
Acuma in 2016, nu se mai recunoste, pentru ca se ascunde ca masturbarea activeaza catecolaminele, exact ca la stres.
EI se incurca in notiuni, iar adeptii lor nu vad.
Uite aici cum orgasmul produce boli.
https://en.wikipedia.org/wiki/Postorgasmic_illness_syndrome
Aici se recunoaste ca orgasmul este cauzalitatea.
In 2011, the American Society of Addiction Medicine (ASAM), the largest medical consensus of physicians dedicated to treating and preventing addiction,[32] redefined addiction as a chronic brain disorder[33] which for the first time broadened the definition of addiction from substances to include addictive behaviors and reward-seeking, such as gambling and sex.[34]

Cance:http://www.webmd.com/......ancer-risk

93 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca mata e tanara si in putere te repara ea numa sa-i zici ajutor trebuie sa fiu mangaiat corporal laughing

| darrio2007 a răspuns:

Lasa-te! Si spune-i mamei tale sa umble mai imbracata prin casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pacat este ca o faci doar odata la 2 luni

| mihai69 a răspuns:

Din punct de vedere religios, da, este un păcat. Păcat în care au căzut chiar și credincioșii, în mare majoritate.
Nu afectează performanțele sportive, decât dacă o faci de zece ori pe zi (și de vreo alte 7 pe noapte), uitând să dormi și să mănânci.
Făcută cu măsură, nu are niciun efect nedorit (decât dacă nu stai cu frica în sân că „vai doamne ce păcate mari fac eu!" - logic că în felul ăsta ai o nevroză garantată.)

| doctorandus a răspuns:

Neurastenia este un diagnostic prafuit si in mare parte abandonat. Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| doctorandus a răspuns:

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| doctorandus a răspuns:

S-o spunem pe-a dreapta: Zeitgeistul este defavorabil conceptului de adictie. Cercetarea medicala si psihologica nu il priveste cu ochi buni. Deci nu prea are cum reiesi ca ar fi astea adictii in momentul in care modelul compulsiei inlatura modelul adictiei, iar modelul compulsiei este cel preferat.

Asa ca ce zice ASAM e irelevant: conceptul de adictie a fost trecut pe linie moarta.

| doctorandus a răspuns:

Neurastenia este un diagnostic în mare parte abandonat. Neurastenia nu mai există începând cu DSM-III în Manualul de Diagnostic și Statistică al Tulburărilor Mentale, de aceea în SUA și alte țări care aplică DSM-ul nu se poate pune un asemenea diagnostic. Sursa: Dimsdale, Joel E.; Xin, Yu; Kleinman, Arthur; Patel, Vikram; Narrow, William E.; Sirovatka, Paul J.; Regier, Darrel A. (2 martie 2009). Somatic Presentations of Mental Disorders: Refining the Research Agenda for DSM-V. American Psychiatric Pub. p. 58. ISBN 978-0-89042-656-2.

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search

| Emilian65 a răspuns:

Da, daca vrei sa ai rezultate bune pe linie sportiva.

| aumih16 a răspuns:

Te masturbezi din cauza ca nu ai reusit sa iti gasesti o persoana cu care sa faci dragoste totusi esti minor nu crezi mai asteapta si tu sa te faci mare si apoi te masturbezi cat vrei ai timp destul nu este un pacat decat din punct de vedere bisericesc dar doar atat in fine nu iti face rau masturbarea din contra iti dezvolta capacitatile sexuale adica cand vei avea o partenera practic nu ar trebui sa iti mai fie rusine intelegi ca stii deja ce ai de facut

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
Nu te mai da mare religios ca nu esti.
De nu te-as cunoaste, te-ai putea ascunde.
Sursa te este copiata de aici:https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_on_masturbation
La partea cu crestinismul, apare 8 religii contra 1.
Toate 8 spun ca este pacat si doar 1 nu.
Aia 1, pe nume Evanghelicii, spun ca este pacat, dar cica este unul mai mic.
Si ce conteaza ca este un pacat mai mic?
Adica daca nu omor dar fur, nu mai este pacat, pentru ca furtul este un pacat mai pic decat omorul?
Hai explicate, daca tot faci afirmatii de acestea.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

De ce nu ai raspuns direct la comentariul lui si ai scris separat? Ti-e frica? happy

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Mi-a dat ignor.
S-a luat de mine, acuma recent, uita-te la comentariile mele.
Eu i-am raspuns, acuma este randul lui.
Eu cu doctorandus ne stim de mult, si il cunosc bine.
Sursele date de el.....stie ca nu sunt aprobate de comunitatea stiintifica.
El stie......nu mai trebuie sa imi bat eu capul.
Sursele acelea ma fac sa rad, pentru ca stiu esenta lor.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru Anonim22222222 :
Mersi de funda.
Daca iti este ceva neclar, poti sa imi spui.
Acele surse date ne doctorandus, nu sunt stiintidice, sunt opinii de marketing.
Daca vrei pot sa iti demonstrez.
Iti arat direct studiul unde arata ca masturbarea ridica nivelul de prolactina pentri o, ora si scade testosteronul.
Cand scade testosteronul, nu mai ai forza si masa musculara.
Cei cu sportul, stiu lucrul acesta.
Daca vrei iti arat studiul, fara siteuri ideologice.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Tot acel doctoradus, spune ca masturbarea cauzeaza somn.
Deci iti da somn, nu energie.
Asta o spune cu, cuvintele lui.
Uite iti dau si eu surse de pe google.
http://mentalhealthdaily.com/......sin-et-al/
SI mai am multe....pe google se contrazic articolele.
Trebuie sa iti folosesti discernamantul pentru a desobi adevarul de minciuna.
Pornografia este o afacere mare, nu creeaza doar siteul pornografice,
Face si studii stiintifice, ca sa te trimita la ei.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Te cam contrazici singur cu articolul ala, acolo scrie clar ca prolactina creste de 4 ori mai mult in timpul unui act sexual normal decat in timpul unei masturbari, chiar alaturi scrie ca o sesiune de masturbare nu te poate la fel de obosit ca o sesiune de sex normal (vezi paragraful 4). Tu ori nu stii engleza, ori te prefaci ca nu stii ca sa mai inventezi cate un argument. Pe langa asta, explica-i si tu baiatului ce rol are prolactina in corpul unui barbat, poate nu stie, daca tot faci pe specialistul, fa-o pana la capat.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Dupa acest subiect, incepem si cu prolactina.
Hai sa termian cu dependenta, prima data.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Uite aici articolul unde am ramas cu doctorandus:http://www.tpu.ro/......ara-glume/

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Pana acum ceva vreme tot auzeam zvonuri cum ca poti recunoaste un baiat care si-a inceput viata sexuala dupa faptul ca nu are cosuri pe fata, acum la masturbare e invers. Lucrurile astea se determina la fiecare persoana in parte prin analize hormonale si punct. Corpul uman este capabil in general sa isi regleze singur cantitatile de hormoni, problema cea mai grava ar fi hormonii din alimentatie, in rest ce apare pe cale naturala va disparea dupa un timp. E posibil sa ai dreptate si sa fie si masturbarea una din cauzele care duce la aparitia cosurilor, insa asta nu poti sti sigur decat prin analize facute multor specimene inainte, in timpul masturbarii, si dupa, altfel e doar un mit. Daca ar fi adevarat, asta inseamna ca organismul se obisnuieste sa dozeze hormonii in mod optim cu timpul, altfel toti barbatii care se masturbeaza ar avea numai cosuri.

| Ana9999 a răspuns:

Atata hlizeala pe tema asta... Nu conteaza ce citesti pe net, in general e doar o lupta intre cei care promoveaza masturbarea si cei care sunt impotriva ei. Sigur, unii vin cu tot felul de cercetari cum ca masturbarea iti afecteaza creierul, altii vin cu alte cercetari cum ca masturbarea e benefica. Parerea mea si a catorva sexologi, din cate am observat, este ca totul e prefect normal. La cei 14 ani ai tai incepi sa te transformi in adult, asta implica o serie de hormoni, cresterea organelor genitale, cresterea tensiunii sexuale. Tensiunea sexuala la varsta ta trebuie eliberata prin masturbare, insa nu chiar zilnic, pentru ca e posibil sa nu mai simti o placere chiar atat de mare si in timpul actului sexual. Este important si firesc sa incerci sa te cunosti, sa vezi ce iti place, ce nu iti place, insa in mod clar evita o relatie sexuala pentru ca organele tale genitale nu sunt dezvoltate complet si e foarte probabil sa ai parte si de dureri mari, limiteaza-te la intalniri, saruturi si atat. Frecventa masturbarilor va scadea in timp, mai ales dupa ce vei avea partener sexual.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Tare as vrea sa vad si eu PROBELE unde arata ca masturbarea este benefica.
Si dupa ce imi arati probele, vreau sa vad cum le interpretezi.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Poate ca gresesc, dar am impresia ca faci o confuzie intre masturbare si dependenta de sex/masturbare, am si zis mai sus ca nu e ok zilnic si nici nu trebuie neaparat sa o faca, dar daca simte nevoia nu ar trebui sa fie judecat, pentru ca e ceva normal. Tot Freud de care spuneai mai sus afirma ca reprimarea sexualitatii duce la nevroza, ce are ca efecte dereglarea functiilor sistemelor emotiv, endocrin si vegetativ, poate nu vorbim de acelasi Freud ma gandesc, pentru ca neuropsihiatrul Sigmund Freud pe care il stiu eu a murit prin 1939, undeva pe la Londra, asa ca nu stiu ce cuvant a mai avut de zis in 1972. Partea cu activarea catecolaminelor e interesanta, efectele lor duc la mobilizarea grasimilor din rezerve si catabolismul acizilor grasi, asta inseamna ca slabim in timp ce ne masturbam? Probabil ca da, dar in mod clar nu intr-o cantitate prea considerabila, pentru ca altfel am fi observat toti asta si nu ar mai fi fost chestia cu "fumez ca sa slabesc", ci "ma masturbez ca sa slabesc", parerea mea e ca energia se recupereaza prin odihnirea de dupa. Ipotezele referitoare la aparitia POIS arata ca nivelul scazut de testosteron si cresterea nivelului de prolactina poate duce la aparitia lui (scrie asta in sursa data de tine), ceea ce nu prea vad ce legatura ar avea cu masturbarea (cantitatea de hormoni masculini e in general crescuta la cei care se masturbeaza), eu as pune asta pe seama alimentatiei si a hormonilor prezenti in ea, insa e doar parerea mea. Aici sunt cateva asa-zise beneficii http://www.universityherald.com/......study.html Nu prea am ce sa interpretez la studiul lor, probabil cand ei spun ca previne diabetul de tip 2 se gandesc tot la actiunea catecolaminelor, dar si la reducerea stresului, iar reducerea stresului, durerii, depresiei e datorata endorfinelor. De cancerul la prostata nu prea am ce sa interpretez, pentru ca nici studiile nu sunt extrem de clare, in orice caz, nu am vazut undeva sa scrie clar ca masturbarea produce cancer, ci doar creste probabilitatea sa ai cancer daca ai predispozitie genetica si exista si alti factori cancerigeni, iar in studiul postat de tine scrie foarte clar ca totul e doar o teorie, adica cercetatorii doar banuiesc ca ar putea fi asa, dar nu pot garanta si demonstra 100%, au facut un experiment pe cativa barbati si cam atat, nu se arata in detaliu ce mediu de viata aveau barbatii, nivelul de stres la care erau supusi si predispozitiile lor genetice la diferite boli. De altfel, nici cercetatorul care a tras concluziile acolo nu a afirmat ca masturbarea ar trebui stopata, ci doar facuta cu moderatie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Apreciez bombardamentul, este unu bine ordonat si coerent.
L-am despartit in 5 fraze, si l-am citit tot.
Mie imi place sa iti raspund, dar tu m-ai bombardat fara motiv.
Te-ai uitat la istorialul meu, si te-ai luat de el.
Ei bine draga, eu m-am luat primul de tine, asa ca tu trebuie sa te justifici, daca esti o persoana reponsabila de afirmatiile tale.
Uita istorialul meu, si hai sa incepem usor, o sa iti raspund la momentul potrivit la comentariul acesta.

Ce sursa alegi, a lui Freud, sau cealalta cu cancerul?
Vreau proba, si interpretarea, ta si dupa aceea interpretarea lor.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

In primul rand, nu e bombardament, sunt interpretarile acelea pe care le-ai cerut, imi zic parerile printre randuri, nu dau doar copy/paste, banuiesc ca ai observat asta. In al doilea rand, ma bucur ca ai stat sa citesti atat. In al treilea rand, daca ma luam de comentariul tau, era sa zic ca e aiurea sa invoci in primul rand faptul ca masturbarea e un pacat cand nici nu stii daca cel care a intrebat crede sau nu in Dumnezeu, eu doar m-am folosit de sursele date de tine, nu m-am luat de tine. In al patrulea rand, cred ca in poliloghia de mai sus exista ceva argumente care sa sustina ce am zis initial. In al cincilea rand, o sa uit comentariul tau cand o sa-l uiti tu pe al meu, daca tot ai inceput tu. In al saselea rand, nu aleg nicio sursa din cele 2, tu le-ai ales, eu am interpretat. Freud e mort, nu prea ai de unde sa stii exact ce a vrut sa zica un om mort, iar cei cu cancerul oricum nu au un raspuns concret. In al saptelea rand, fii si tu mai clar cand ceri ceva, prin "probe" cineva poate intelege ca vrei sa ti se faca vreun "masaj al placerii" ca sa intelegi beneficiile. Daca la tine probele sunt niste link-uri de pe internet, ti-am dat deja unul, desi nu vad ce e de interpretat acolo pentru ca totul e logic daca stii ceva anatomie de baza, am scris si pe langa link.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu parera ta ma intereseaza sa o dezabat, daca vrei incepem si in forma acesta.
Pe mine ma intereseaza sa imi arati o sursa stiintifica, si dupa aceea sa mi-o explici.
Uite aici:https://en.wikipedia.org/wiki/Evidence-based_medicine

Dar vreau sa fie ordonat, pentru ca este mai simplu de dezlegat.
Daca imi deschizi vreo 5 subiecte, nu ma intereseaza, pentru ca pierd timp.
Si stii cum e, vorba multa....si nimic folositor.
vreau scurt si la obiect.

Alege o sursa stiintifica si interpreteazo... spimplu.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu ma intelege gresit.
Poti sa vorbesti larg si mult, dar sa fie ordonat, si sa te pastrezi in aceeasi idee.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Tare as vrea sa imi explici tu cu propriile tale cuvinte ce inseamna „interpretare". O interpretare include si o opinie, asa am invatat eu ca s-ar considera normal in normele de comunicare intr-o tara in care se respecta drepturile omului (si in studiile tale specialistii au pus o opinie la randul lor) si oricum opiniile nu se dezbat, esti de acord cu ele sau nu, e libertatea fiecaruia sa aiba propria opinie si sa o expuna, dezbaterea argumentelor e cu totul altceva. Din punctul meu de vedere, am interpretat ce aveam de interpretat, daca ar fi vreo neclaritate, cel mai indreptatit sa imi ceara sa mai argumentez ar fi cel care a pus intrebarea, tu esti doar un gura-casca ce s-a trezit vorbind de dragul de a vorbi. Dupa cum ai vazut, am explicat cu propriile cuvinte si am oferit si un link drept dovada, iar doctorandus mi-a raspuns prin completare cu o alta sursa drept argument suplimentar care sa sustina cat de cat ce am zis. Ca tu nu intelegi ce am zis eu mai sus nu e problema mea, e problema ta ca nu ai suficiente cunostinte de anatomie si fiziologie umana. Nu te mai invarti in jurul cozii tot cerand surse si analize ale lor, din ce surse s-au postat pe aici ai vreo saptamana de lucru. Eu ti-am raspuns la comentariul tau in functie de continutul pe care l-ai avut, daca deschideam un alt subiect, probabil ca te-as fi intrebat de curiozitate ce parere ai tu de oral din moment ce esti asa pornit impotriva unei chestii minore cum e masturbarea, dar nu, nu mai vreau sa deschid vreun alt subiect pentru ca pe langa faptul ca nu intelegi despre ce e vorba (de-asta si ai pretentia sa ma pastrez pe o idee fixa), mai si incerci sa le impui celorlalti conceptiile tale. Inainte sa imi ceri mie 5000 de explicatii, uita-te la explicatiile si sursele oferite de tine, daca la tine interpretare inseamna copierea unui paragraf din sursele date, care nici macar nu e tradus si care nici macar nu are legatura cu ce afirmai tu, scuze, dar nu asta e stilul meu. Ai expus raspunsul tau celui care a pus intrebarea, asta e, daca te trezesti comentand la raspunsurile celorlalti cerand link-uri si interpretari, inseamna ca esti foarte plictisit de viata. Sigur, acum o sa incepi sa te victimizezi iar ca ma iau de raspunsul tau, de parca tu ai fi de fapt Dumnezeu si ai detine dreptatea suprema fara sa dai vreo explicatie, scuze ca am indraznit sa contest inteligenta ta suprema, desi tu esti ala care se baga fara sa i se ceara parerea. P.S. Sa ma iei tu cu educatia medicala si luarea deciziilor pe baza de dovezi stiintifice si medicale cand o sa fii tu profesor universitar la UMF si o sa poti explica cu propriile cuvinte ce inseamna asta, fara a apela la Wikipedia.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Daca nu poti sa iti sustii opinia cu probe si date, pentru mine esti egala cu 0
Opinia, ti-o respect, dar nu este stiinta bazata pe evidenta.
Dintr-un experiment stiintific se invata un lucru, nu o, opinie personala.
Restul comentariului bla bla, se vede ca ti frica.
Da asa este, ai dat surse, dar eu ti-am cerut sa iti alegi unul.
Ti-am spus ca imi place sa o luam usurel.
Daca vrei terminam, si ramai cu opinia, chiar nu ma intereseaza sa ma cert cu tine.
Am crezut ca putem avea o conversatie calma si serioasa

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Dragul meu, ca sa iti vorbesc si pe acelasi limbaj, am sustinut cu probe si date, chiar am contestat probele si datele tale. Da-mi si tu o sursa care sa poata fi comentata, nu chestii luate de acum vreun secol si o sa aleg. In plus, sursele de pe internet nu sunt credibile 100%, chiar tu ai zis ca toate se bat cap in cap, du-te si intreaba personal un medic ce parere are despre masturbare si cere-i si lui explicatii daca tot sunt eu egala cu 0.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Uite aici:http://www.jneurosci.org/content/23/27/9185.full

In acest studiu, se arata ca nivelul de dopamina este afal cu cel de cocaina si heroina.

Ce insemna ca orgasmul elibereaza dopamina la fel ca heroina?

Insemna dependenta, pentru ca cei cu dependentele, ne spun ca dependenta apare din cauza nivelului de dopamina.

Esti de acord cu interpretarea mea, bazata pe acest studiu?

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Depinde de gramajul de heroina, un shot de heroina echivaleaza 100 de orgasme simultane. Poate nu am fost eu suficient de atenta, dar se refera la ejaculare in general, nu strict daca o faci din masturbare, deci asa ar trebui sa stai in abstinenta toata viata ca sa nu devii dependent. Chestia cu dependenta e logica, oamenii au nevoie sa se reproduca, sunt dependenti de mancare de apa, de sex, e in natura noastra si cu cat o faci mai des cu atat vrei mai mult. Totusi aceasta dependenta nu se poate compara cu dependenta unei nimfomane de exemplu, care in general are origini in psihic, cel mai probabil din cauza nesigurantei sau a altor evenimente care au marcat-o si in general dependenta sexuala, pedofilia si alte probleme de genul sunt legate de psihic, nu e ca si cum ai ajunge sa ai probleme serioase cu dependenta doar pentru ca ai o ejaculare o data pe saptamana sau poate chiar o data pe luna. De asemenea se elibereaza si ocitocina, care creeaza mai degraba o dependenta fata de partener, care e foarte beneifica, parerea mea, insa asta nu prea vad de ce ar aparea in cazul masturbarii pentru ca e nevoie si de contact fizic pentru o persoana de sex opus.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Clarificate, da dependenta sau nu?
Ori ba, ori na.
Ca sa pot sa iti raspund imi trebuie ceva clar.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Ce e de clarificat? se intelege foarte clar din raspunsul meu ca sexul in sine este dependenta pentru ca asa suntem construiti ca oameni. Totusi dependenta aceea este constransa de moralitate. (asta daca nu esti alcoolic sau nu ai vreo problema cu sistemul limbic sau alte traume)

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Trebuie sa ies, acuma.
Deci tu consider sexul in sine este dependenta.
Vreu un articol unde sa arate asa ceva.
Dupa aceea iti explic eu ce insemna instinct.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu numai eu consider, tu ai zis-o prin exemplul ala care aseamana ejacularea cu luarea de heroina. Te contrazici iar singur. Iar instinctul e un reflex neconditionat innascut care te determina sa cauti ceea ce ai nevoie pentru a te dezvolta si trai in mod optim. Este nevoie de alimente, apa, sex, dragoste materna. Dependenta se refera la faptul ca nu poti fi autonom fara anumite elemente, deci se leaga unele de altele. Daca tu poti trai fara sex si te consideri independent de asta e problema ta. Pot sa zic din proprie experienta ca o persoana virgina nu simte nevoia de asa ceva, sau poate pur si simplu ai o problema hormonala sau de alta natura, care te impiedica sa simti o dorinta puternica. Sau poate vreo trauma. In orice caz, nu ai nevoie de articol, asta vezi in fiecare zi in jurul tau, de obicei un om care isi incepe viata sexuala simte nevoia de a avea o relatie in care sa existe si sex, sigur ca perioada de abstinenta depinde de fiecare, insa sexul in sine se afla la baza pirmaidei nevoilor umane si la un moment dat, daca esti un om normal, inevitabil simti nevoia.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Cred ca s-a cam deviat de la subiect cu asta totusi, omul intrebase de masturbare si tu ai dat-o pe sex. Hai sa nu-l mai bombardam cu notificari, sa sa se incheie totul aici pentru ca nu are rost. Baiatul a gasit un raspuns care i-a dat lamuririle necesare (asta daca chiar vorbea serios cand a pus intrebarea, daca a facut-o la caterinca, doar ca sa se distreze, probabil acum i-a ajuns si distractia). In orice caz, mai bine il lasam in pace sa isi astepte sentinta la judecata de apoi pentru cele 2 luni de comitere a delictului si sper doar sa ramana la fel de responsabil si peste cativa ani ca sa nu comita pacate mai mari.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Ti-am ceut un articol unde arata ca sexul in sine este o dependenta, si nu ai gasit.
Ce am zis eu?
Eu am zis ca sexul elibereaza dopamina exact ca heroina.
Am spus eu ca sexul in sine este o dependenta?
Trebuie sa imi intelegi marimea si lungimea cuvintelor.
1 La mana sexul nu este o necesitate, pentru ca nu mor nici eu nici tu.
Mancarea si bautul este diferit.
2 Sexul este un impuls sau o dorinta.
Acest impuls se activeaza ne o maniera adaptabila si ordonata la stimuli sexuali.
cand citesti despre instincte, ai sa vezi ca ele sunt adaptabile, si functionale.
Cand se intampla lucrul acesta, nu se considera dependenta.
Pentru a considera sexul(in limbajul stiintific se foloseste termenul de sex, atat pentru vizonarea pornografiei cat si pentru masturbare), TREBUIE INDEPLINITE NISTE CREITERII.

Dopamina draga este doar un inceput.
Dupa ce se elibereaza in cantitati mari, produce o, obisnuinta.
Omul devine preocupat(asta este un crieteriu), de sex.
2. Nelinistit.
3 anxios
4. Disforc.
5 depresiv.
Toate acestea il fac sa se intoarca la comportament.
Aici nu se mai considera sexul un comportament adaptabil si functuional, ci se considera neadaptabil si nefunctional.
AI inteles logica?
In studiu acela arata doar cantitatea de dopamina, nu se concentreaza pe dependente.
Ca sa vezi unde se afirma ca sexul(masturbarea) poate da dependenta uite aici:
http://www.asam.org/for-the-public/definition-of-addiction

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Cred ca s-a cam deviat de la subiect cu asta totusi, omul intrebase de masturbare si tu ai dat-o pe sex. Hai sa nu-l mai bombardam cu notificari, sa sa se incheie totul aici pentru ca nu are rost. Baiatul a gasit un raspuns care i-a dat lamuririle necesare (asta daca chiar vorbea serios cand a pus intrebarea, daca a facut-o la caterinca, doar ca sa se distreze, probabil acum i-a ajuns si distractia). In orice caz, mai bine il lasam in pace sa isi astepte sentinta la judecata de apoi pentru cele 2 luni de comitere a delictului si sper doar sa ramana la fel de responsabil si peste cativa ani ca sa nu comita pacate mai mari

Comentariul acesta il consider nefolositor.
Unul la mana: In limbajul stiintific se foloseste termenul de stres(rar folosesc masturbare).
2 Pui la indoiala libertatea lui si il crezi un mincinos.
Ce sa spun, rau din partea ta.
3 Baiatul a intrebat despre sanatatea lui,
Daca religia sustine, ceea ce el a descoperit din propia experienta, nu insemna ca neaparat este un om religios.
Inseamna doar ca religia este in concordanta cu opinia lui.
Multe lectii de aceta nu isi au rostul, daca vrei raspunde-i, daca nu, nu il critica, ca nu il cunosti.

Nu trebuia sa iti comentez la comentariul acesta, dar am zis ca hai... daca tot vrei.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Antimasturbatorule suprem, vezi ca iti urmaresc toate comentariile pe care le lasi si ma iau de tine pana o sa imi dai tu ignore.
1 Arata-mi si mie unde se foloseste in limbaj stiintific cuvantul „stres" in loc de „masturbare", nu de alta, dar eu inca n-am vazut pana acum si nu vad de ce te-ai pornit tu asa brusc pe termeni stiintifici, lucrezi in domeniu sau ce? Vad ca nu prea vorbesti tu cu propriile cuvinte in termeni stiintifici, asa ca nu te prinde.
2. Oricine poate pune la indoiala identitatea lui din moment ce si el si-a pus la numele de utilizator „anonim", el singur si-a asumat asta si e perfect constient de asta
3. Pai ce, eu despre ce am zis ca a intrebat? La ce film porno se poate face mai bine?
Pai cu ce l-am criticat eu? Doar i-am zis mai devreme ca nimeni nu are dreptul sa judece tot ce face el, indiferent de optiunea aleasa, e problema lui in ce crede sau ce face, eu am zis doar sa fie lasat omul in voia lui de-acum, poate s-o fi saturat si el ma gandesc. Pe aia care radeau ca se excita cand o vede pe mama lui, nu i-ai vazut, ce sa zic, mare aparator al neamului esti. Daca tu crezi ca nu trebuia sa comentezi, nu trebuia sa comentezi si punct, discutia s-ar fi terminat definitiv aici.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu am citit tot comentariul dar iti raspund.
Scuze de greseala.
Am vrut sa scriu sex.
Nu ma concentrez asa tare pe scris(sunt ca medici, nu pun accent pe scris ci pe subiect), nu am timp de corectari.
Cand gresesc ceva si nu intelegi propozitia, poti sa ma certi, ca o sa imi recunosc greseala.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu sunt antimasturbator, ci un om realist.
Tot ceea ce am postat am demonstrat cu argumente spuse de medici.
ok?
Nu sunt medic, am facut unele cursuri, am consultat medicii, am citit carti, am vazut experiente, etc.
Insa tot ceea ce spun eu, nu sunt argumentele mele, sunt argumente ale medicilor.
Eu tot ce fac este sa ma documentez, si sa vad ce spun ei.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai ce am cautat articol ca sa il gasesc?
1 la picior, sexul este o necesitate, daca tu nu il consideri o necesitate, nu il face, eu n-am nimic impotriva, chiar te-as incuraja sa faci asa. Si da, nu mori daca nu faci tu, dar iti moare tot neamul, sau partea de neam care ar putea iesi din tine, cel putin. Daca sexul nu ar fi fost o necesitate, tu nu ai mai fi existat aici.
2 la intestin, stii criteriile alea? de ce nu le-ai enumerat direct daca le stii? parca la masturbare spuneai ca se zice „stres" in termeni stiintifici, acum te-ai razgandit si la toate e la fel? pai mai hotaraste-te si tu! Cred ca ai inteles fix ce ai vrut tu din ce am zis, nu m-am referit la o dependenta cronica, ci la faptul ca omul in sine este dependent de afectiune si implicit sex http://www.poezie.ro/index.php/prose/101135/Nevoia_de_afectiune Acum nu stiu, pentru unii as pune si dependenta de Dumnezeu, doar ca acolo nu ai cum sa faci contact fizic si ma rog, e o chestie mai mult spirituala si abstracta care nu prea poate fi explicata. In orice caz, eu m-am referit la dependenta fata de relatiile interumane si in special la dependenta de ideea ca la un moment dat trebuie sa ai un partener care sa iti duca mai departe specia, dar cum am zis, daca nu e obligatoriu sa vrei, nu cred ca se supara careva.
Ca sa stii si tu, dopamina aia draga nu e singura, e insotita de ocitocina si vasopresina! Nelinistea nu prea isi are rostul, pentru ca chiar tu ziceai ca marele pacat al masturbarii iti ia toate puterile din tine si ramai istovit la pat. Ma rog, de fapt e vorba de endorfine, care elimina cam toate punctele alea numerotate de tine pentru ca produc calmare http://www.descopera.ro/......creierului Bine, probabil ca tu te-ai referit la faza de „sevraj", nu stiu ce studii atat de precise ai gasit referitor la asta, mie nu mi s-a intamplat vreodata sa experimentez punctele enumerate mai sus, chiar daca trecea vreo luna sau mai mult decat am facut asa-zisul pacat, iar daca e vorba de un act sexual normal, oricum iti ai partenerul alaturi, deci nu intri in „sevraj", decat daca te desparti, dar mai bine sa nu te desparti.
Poate ca nu vad eu bine la ora asta, dar in sursa aia nu vad sa zica ceva strict de masturbare, sunt in general definitii ale dependentelor cronice, in orice caz, arata-mi si mie un om care a murit din dependenta de masturbare, sau care a ajuns invalid. Din cate stiam eu, acea cantitate de dopamina si alti hormoni creste doar temporar.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

E ciudat sa te documentezi de pe Internet totusi, acum depinde si unde cauti, inca prefer cartile, cursurile si discutii face to face cu un medic, chiar si de orice specializare. Dar banuiesc ca tu te informezi doar strict despre masturbare si astea, nu stiu cum le intelegi daca nu inveti in detaliu fiecare lucru despre corpul uman, dar tu stii ce faci.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Abia acum am vazut asta, dar totusi nu sunt toate acelasi lucru, masturbarea e diferita de actul sexual in sine, tocmai pentru ca si atingerea partenerului ofera ocazia de a se elibera concentratii diferite de hormoni. Probabil ei doar au generalizat.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

A, stai ca m-am uitat fugitiv, scuze pentru asta, aveam impresia ca vorbesti de informare online. Pai de ce n-ai zis de la inceput asa? Da exemple de carti, de cursuri, zi numele unui medic, daca a afirmat ceva de genul banuiesc ca are un rost ce a zis, e constient de acele lucruri si le si asuma, mai ales daca e specialist in domeniu, asa ca de ce nu impartasesti si cu noi opinii avizate din viata reala?

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

1Unu la picior:D
Sexul nu este o necesitate biologica, pentru ca nimeni nu a murit din asa ceva.
Este o necesitate sociala, dar noi nu vorbim despre ambientul acesta.
problema se puna atat la mine cat si la tine.

2 Asa este, nu in toate cazurile dau dependenta, depinde si de genetica, alimentatie si altele.
Nici drogurile nu dau dependenta si moarte la toti, totusi lucrul acesta nu insemna ca drogurile nu au potentialul sa produca dependenta.

3 Nu confunda necesitatea de afectivitate cu sexul, pentru ca sunt diferite.
Eu draga, stiu mai multe, dar nu iti vorbesc de ele, pentru ca tu prima data trebuie sa intelegi basicul.
Dupa aceea se mareste spectrul, ai sa vesi efectul coolidge, diferenta intre sex si masturbarea.
Dar prima dara trebuie sa vorbim despre lucrurile acestea, pentru ca de aici se porneste.

4 Asa este la orgasm apare oxcitocina si omul se linisteste.
Aici trebuie sa intelegi ce insemna efectul coolidge.
Acest efect spune ca daca nu se face cu un singur partener, nu mai linisteste.
O sa incepem si subiectul acesta.

5 Da, produce calmare, dar cu un pret de pierdere de energie.
Produce calmarea tensiunii, nu in sensul ca te calmeaza.
Calmarea o avem in sine, se cheama homeostazie.
Endorfinele se activeaza si la stres, atunci cand esti intr-o situatie periculoasa, nu mai simti durerile.
Endorfinele nu prea afecteaza, doar in sensul ca nu mai simti durere atat timp cate se produce evenimentul.

6 Da sevraj sau sindrom de abstinenta, eu am folosit anxiatate si neliniste.
Am vrut sa folosesc termenii aceia, dar am crezut ca nu ii intelegi.

7 Pot sa iti dau multe cazuri, cu marturisiri.
Masturbarea nu oboseste, in sensul ca salabesti, un gas poate sa se simta obosit.
Si lucrul acesta se intampla.
Oboseste sistemele care ne dau motivatie, atentie, memorie, obosesc sistemul motor.
Oboseala acesta este asa:
3. Faza de epuizare. Organismul este incapabil sa lupte impotriva stresului la infinit si datorita acestui fapt are loc, la un moment dat, o prabusire a sistemului de rezistenta imuna. Mecanismele de aparare sunt depasite si se instaureaza ceea ce Selye a definit "Boala de adaptare" (ulcer, astm, etc).
Sursa http://medicinafunctionala.blogspot.com.es/......azele.html
Citeste de unde scrie Sindromul general de adaptare.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

AI grija ca siteul acela mai baga si de la ei.
Ce ma intereseaza sa intelegi este doar sindromul general de adaptare, si ca acesta contine 3 faze, si sa le stii numele.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

EU citesc carti tehnice, nu ma intereseaza orice fel de carti.
Uite aici unele exemple: http://www.medicapanamericana.com/......ncias.html
http://www.casadellibro.com/......eda-libros

Curs- Am facut un curs de neurostiinta, profesorul se cheama Rafael.
EU sunt din Spania.
Pe mine ma intereseaza toate ramele de stiinta, nu doar neurostiinta.
Mi-am cumparat carti de pe siteurile acestea, sau de la o librarie tehnica, de langa mine, pe nume QUARS.
Cand nu intelegeam ceva,, contactam specialistii, veneau ei, sau ma duceam eu la ei.
Aici cu bani, totul este posibil.
Dar pana sa ajung la ei, incercam sa inteleg eu, de unul singur.
Cand te obisnuiesti cu termenii, este ma usor.
Aflii niste mecanisme, si cum functioneaza ele.
Pe mine m-a interesat doar baza, restul, nu imi bateam capul.
Dar nu acesta este subiectul, ci altul:
Uite aici, acestia afirma ca masturbarea poate cauza dependenta.
ASAM, founded in 1954, is a professional society representing over 3, 700 physicians, clinicians and associated professionals in the field of addiction medicine. ASAM is dedicated to increasing access and improving the quality of addiction treatment, educating physicians and the public, supporting research and prevention, and promoting the appropriate role of physicians in the care of patients with addiction.
http://www.asam.org/for-the-public/definition-of-addiction
Deci acestia afirma, nu eu, sau un simplu medic.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Neurostiinta se leaga de toate, nu poti sa intelegi mare lucru daca nu stii anatomie si fiziologie la un nivel ceva mai avansat, pentru ca toate se leaga intre ele, de-asta un medic face mai intai facultatea de medicina generala dupa care isi alege o specializare. Daca tu chiar zici ca intelegi ce scrie pe acolo, eu nu contest, tu stii ce iti poate capul. Rafael nu zice nimic, pot sa zic si eu ca am facut cursul cu un Bogdan, stii tu cine e Bogdan ala? Ca ce lucrezi tu de ai bani sa chemi specialisti la picioarele tale? Se scrie „afli", stiu ca stai in Spania, dar banuiesc ca te-ai nascut in Romania, respecta-ti limba materna daca tot comentezi pe site-uri romane, pentru ca altfel toate cartile alea stiintifice citite tind spre 0, daca n-ai citit niste banale carti de romana din generala. Mai insista pe baza, aia e cel mai greu de pus la punct, sau cel putin asta e parerea mea. Lasa citatul in care scrie ce inseamna ASAM, eu nu gasisem unde e vreo propozitie clara gen „masturbarea/sexul (cum ziceai tu ca se cheama la ei) produce dependenta cronica si duce la moarte si ce mai scriau ei".

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai cam toate site-urile mai baga pe ici pe colo, asta e Internetul, pot si eu sa scriu un articol in care sa ma dau om de stiinta si sa scriu niste cifre si sa pun alaturi si numele unei universitati de renume de pe cine stie unde ca oricum nu isi pierde nimeni timpul sa ma verifice. Nu tu esti persoana care trebuie sa imi dea ce sa invat, exista alte persoane care se ocupa de asta si imi dau suficienta ocupatie incat sa nu ma plictisesc. In orice caz, multumesc pentru sursa oferita.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

1 Ai mai zis asta, daca chiar asta e parerea ta, ramai cu ea.
2 Nu mai stiu ce am zis eu azi-noapte la punctul asta si nu mai stau sa recitesc, in prima fraza ai dreptate, la a doua e interpretabil, eu m-as feri sa compar sexul chiar cu drogurile
3 Sunt diferite, dar se leaga intre ele, daca tu poti face sex fara afectivitate, e problema ta, eu nu pot. Pentru mine nu inseamna acelasi lucru, dar doar afectivitatea fata de cineva poate duce la sex, cel putin in cazul meu, la altii nu pot sa bag mana in foc, fiecare e diferit. Nu ma intereseaza ce stii tu, stii pentru tine. Cei care hotarasc daca inteleg sau nu basicul sunt profesorii mei, nu tu. Chiar tu ai zis ca nu esti medic sau vreun specialist in domeniu, asa ca nu te da tu profesor fara sa fii acreditat pentru asta pentru ca eu oricum nu ma bazez pe ce zici tu.
4 Nu cred ca o sa mai incepem si subiectul asta pentru ca am si eu o facultate, am un examen de dat pentru care trebuie sa invat si nu am nevoie sa ma bati tu la cap cu chestii gasite de tine pe cine stie unde si care abia daca stii ce inseamna.
5 Homeostazia nu inseamna calmare. Homeostazia reprezinta o proprietate a unui organism de a-si pastra constantele din mediul intern la un nivel normal. La endorfine ai dreptate.
6 O fi dand, eu am mai zis ca nu mi s-a mai intamplat si nici alte cazuri n-am auzit. Toata lumea care a auzit de droguri si dependente cronice, a auzit si de sevraj, doar sa fi fost inchisa toata viata intr-un beci sa nu fi auzit.
7 Aici se mai contrazic multi, unii zic ca oboseste sistemele alea, altii zic ca dimpotriva, acum fiecare alege pe cine crede, eu in general nu cred pe niciunul, nu as putea sa zic ca am ajuns mai retardata, dar nici mai inteligenta de cand ma masturbez. Atentia, memoria si motivatia sunt la fel ca inainte, poate putin mai imbunatatite datorita facultatii si mediului la care sunt nevoita sa ma adaptez, dar atat.
3 (cred ca aici ai vrut sa pui 8) Astea sunt fazele stresului, daca auzi vreun masturbator stresat, atunci e valabil la el, eu nu sunt stresata si din analizele pe care le fac regulat reiese ca nu am nicio problema cu imunitatea. Astm nu cred ca o sa fac vreodata, poate ulcer, dar serios, cat stres si cate traume trebuie sa ai ca sa ajungi sa faci ulcer? Dar acum depinde si ce rezerva viata fiecaruia. Daca chiar or fi din astia care se streseaza atat de tare din cauza masturbarii, nu ii opreste nimeni sa se lase.
Acum cred ca o sa te las definitiv pentru ca am si eu viata mea si examene incepand de saptamana viitoare, nu pot sa iti mai raspund, treaba e mai serioasa decat orice acces de masturbare si viitorul meu depinde de felul in care imi folosesc timpul acum. Mult succes in eradicarea masturbarii, sau promovarea sinceritatii si bunavointei sau anti-ipocriziei sau ce vrei tu sa faci pe aici!

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Neurostiinta ce concentreaza pe partea cu creierul, iar lucrul acesta inseamna neuroanatomie.
Anatomia si fizologia, tin de anatomie, acestea nu trebuie sa le stii la perfectiune, pentru a intelege mintea.
Nu stiu cum functioneaza la cei profesionisti, eu am facut un curs de 3 luni.
Uite aici, am uitat sa iti spun, ca ma uit la la documentare.
https://www.youtube.com/channel/UCUpanaM3_R6nA6mk8hmXDxw
Vrei sa stii si ce lucrez, si daca am bani?=)))
Nu lucrez in medicina, sunt sofer pe autobuz vara, iarna agent de securitate, dar eu sunt si dj, taxist, bucatar si mai multe, si inca mai fac cursuri.
Aici cu 10 euro la ora iti vin ei la tine acasa, sau te duci tu la ei.
Si daca nu ma crezi, cauta tu pe google, scrie clase particulare de domeniul dorit.
Uite aici:http://www.tusclasesparticulares.com/......lar-943863
Eu ti-am dat o cautare asa rapida, eu nu mai ma ocup cu asa ceva, pentru ca am nivelul de baza.
Ai ceva cu scrisul meu, ca nu inteleg?
Stau sau ma aflu, tot aia e.
DAR NU SUNT EU SUBIECTUL AICI:
Aiai subiectul sunt cei peste 3.700 de medici profesionali, care afirma ca sexul poate crea dependenta.
Iti explica si cum.
Se activeaza sistemul de recompensa, dopamina, si creteriile pentru stabilire a dependentelor.
Ce nu intelegi ce aici?
http://www.asam.org/about-us
Vrei sa iti traduc eu?

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Deci tu intelegi mintea dupa 3 luni de curs, sunt curioasa ce parere ar avea un cercetator in neurostiinte despre asta, care si dupa ani de cercetare considera ca mintea umana inca este un mister pentru noi si mai trebuie facute multe cercetari in domeniu. Oricine se poate uita la documentare si sunt si gratuite, sunt si cursuri organizate de universitati de renume din lume, care sunt oferite gratuit prin platforme online, dar si acolo se cer cunostinte cat de cat de anul 1-2 de MG, pentru ca altfel nu poti intelege ce zic ei, sunt si cursuri mai usoare, dar din acelea inveti chestii din clasa a 7-a sau eventual liceu. „Aflii niste mecanisme" https://diacritica.wordpress.com/tag/afli-sau-aflii/ Cred ca am mai vazut si o greseala cu plasarea cratimei pe la tine, dar nu stiu unde si nu stau sa caut, nu evita ignoranta fata de propria limba prin faptul ca nu tu esti subiectul, asta nu e o scuza. Pai cand am zis eu ca nu poate crea dependenta? Doar ti-am cerut sa arati si tu un om care a murit din dependenta cronica de sex si masturbare, fara vreun factor major exterior, cum ar fi vreo trauma. PS Mai du-te si tu pe la biserica, daca tot esti asa credincios, daca nu ma insel azi e Boboteaza. Sau ti-a dat si popa ignore?
Acum lasa-ma cu viata si problemele mele.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Vorbesti aiurea.
Nu este parerea mea, estea a medicilor si acestia vin cu dovezi.
Nu am auzit sa se contrazica acesti meici, dimpotriva, sunt acceptati de comunitatea stiintifica.
Ceilalti care nu stiu, nu spun pentru ca nu stiu, nu pentru ca ar fi mai destepti.
Restul comentariului bal bla.
Pentru tine, si pentru altul, nu acesta este subiectul.
Nu ma intereseaza opinia ta, ci dovezi stiintifice care se aplica la toti.

Homeostazia, ai citit definitia, dar nici macar nu o intelegi.
CIteste aici:Homeostatic imbalance[edit]
Many diseases involve a disturbance of homeostasis.

As the organism ages, the efficiency in its control systems becomes reduced. The inefficiencies gradually result in an unstable internal environment that increases the risk of illness, and leads to the physical changes associated with aging.[7]

Certain homeostatic imbalances, such as high core temperature, a high concentration of salt in the blood, or low concentration of oxygen, can generate homeostatic emotions (such as warmth, thirst, or breathlessness), which motivate behavior aimed at restoring homeostasis (such as removing a sweater, drinking or slowing down).[8]
https://en.wikipedia.org/wiki/Homeostasis

Puneti minte la contribuitie, daca tot iti place sa dai din gura.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nimeni nu este la varf, nici cei profenionisti.
Cand stii baza, noutatea vine din placere.
Cand apare ceva nou, nu stie doar un medic, ci apare ca sa se vada pentru toti.
Apare in ultimele editii ale cartilor de biologie, neurostiinta, etc.
Hai sa iti arat exemple:
Uite aici cum acestia sunt dependenti:
https://www.youtube.com/watch?v=lyqxVrhbhYg
Arata 2 persoane dependente de masturbare, uita-te cum sufera ala slab de anxietate ca sa se masturbeze, il filmeaza in fapt.
Uite aici cum apare acel baiat si spune ca masturbarea i-a distrus viata.
Uite-te pe TPU, cati sunt dependenti si au probleme, uita-te la marturisirile oamenilor.
Uita-te la cati bolnavi de stres exista, uita-te la Tiger Woods si celalat actor care era casatorit cu fata din Masca lui Zoro, si multi altii.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Bun, deci medicii au zis ca afectiunea fata de cineva nu e legata de sex sau ce? Nu stiu, eu n-am auzit medic sau profesor universitar sa imi zica asta, dar cu siguranta o sa ii intreb cand o sa am ocazia. Serios? Eu ca viitor medic nu inteleg homeostazia, o intelegi tu ca tractorist/tirist capsunar din Spania si vii si mi-o explici mie. Tu ai zis ca homeostazia=calmare, asta e doar una din consecintele homeostaziei si sunt cazuri in care homeostazia e ok, dar totusi nu esti calm. Macar eu ti-am dat o definitie din cap, tu dai citate de pe Wikipedia, pe care nici macar nu le traduci. Stiu si eu care sunt problemele care pot sa apara, am zis eu ca nu sunt probleme daca apar dezechilibre sau ce? Dar nu vad sa scrie la paragraful ala ca sexul practicat cu moderatie duce la dezechilibre, daca nu exista si factori externi majori.
Serios, ma zgarie la ochi, ia un manual de romana si citeste-l, te rooog, se scrie „Pune-ti", pentru ca „ti" este pronume personal, iar partile de vorbire diferite se despart prin cratima http://cumsescrie.ro/ortografia-pronumelor-personale/

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Te-ai gandit ca masturbarea ar putea fi o consecinta a anxietatii si poate da doar impresia ca e invers? Din ce stiam eu ereditatea, conflictele din copilarie si mediul inconjurator (decese, despartiri, mutari) pot duce la o anxietate. Stresul si anxietatea sunt cam difuze, nu exista o cauza clara a lor, ci mai mult o aglomerare de cauze. Nu zic ca n-o fi contribuit si masturbarea in cazul lor, depinde mult de perspectiva celor in cauza, dar eu personal nu vad cum ar putea doar masturbarea/ sexul practicate moderat sa duca la anxietate. Lucrurile de genul nu se trateaza pe TPU, zi-le si tu asta alora care posteaza chestii de genul, au nevoie de un psiholog, desi eu as zice un pshiatru, pentru a-i ajuta sa treaca peste asta. Cam atat am avut de zis, plec la treburile mele.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu identitatea mea este aici, ci argumentele mele bazate pe stiinta.
Daca nu intelegi scrisul, nu inteleg de ce mai conversezi.
Daca nu intelegi, stai deoparte.
Unul care nu intelege sta deoparte.
Hai ca deja m-am clarificat cu tine.
Supremo, o sa schimb foaie cu tine.
Ai tu surse unde arata ca sexul nu da dependenta?
Unde sunt, desteapto, arata-le?
Sursele mele sunt studii aprobate de comunitatea stiintifica asa ca ciocul.
Hai ca deje ma strofoc, pentru un nemerotos arogant.
Nu mai vorbi cu mine, ca nu meriti.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Desteapto, uita-te ca acela nu este dependent de anxietate, ci de masturbare.
Sufera de sevarj ca sa se mastrbeze.
Ce tot o dai la intors, ASAM.org spune clar ca masturbarea poate da dependenta.
Ce argumente profesioniste mai vrei aroganto, acolo scrie clae negru pe alb.
Cand apare cineva suprem, cu nu tu, sa ii contrazica, atunci iti accept interventia.
Asa ca pana atunci, hai ciocul mic, ca nu esti tu mai ate decat consensul stiintific, opinia ta, ma doar drept undeva.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Baiatu, sa-ti vad intai diploma de doctorand pe neurostiinte si apoi mai vorbim. Momentan nu esti capabil sa vorbesti decat despre cum se conduce un tractor si cum se baga CD-uri cu muzica in laptopurile de la petreceri. Ah, si nici romana nu stii sa vorbesti corect, dar ai pretentia sa inteleaga toti aberatiile tale. Habar n-ai tu ce studii sunt sau nu aprobate de comunitatea stiintifica, din moment ce nici nu lucrezi pe domeniu si nici nu esti specializat in asta oficial. Nu am de ce sa iti arat studii de genul, pentru ca eu am zis ca sexul in limite normale nu provoaca nicio problema, IN LIMITE NORMALE SI FARA UN FACTOR EXTERN GRAV, altfel am fi toti anxiosi doar pentru ca facem sex, draga virginule. In sfarsit ai constatat si tu ca nu suntem la acelasi nivel si ca orice discutie intre noi doi este inutila, tocmai pentru ca avem niveluri de cunostinte diferite.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Cand o sa iti vad si eu diploma mai vorbim.
Dar nu doar diploma, ci argumentele, diploma se poate cumpara.

Nu sunt afirmatiile mele sunt afirmatii stiintifice.
Uite aici:http://www.asam.org/about-us

Daca erau ale mele, era altceva.
Mincinoas-o, unde am spus eu ca sunt tractorist?
Ai dovezi?
In momentul acesta sunt agent de securitate.
Stau pe scaun si ma uit la un ecran cu camere, mai am si un calculator, si vin bani.
Vara sunt sofer pe autobuz, si castig mai mult decat un medic.
EU iau 3000 euro, tu cat iei supremo?
Tot ce fac eu este sa reproduc ceea ce spune stiinta.
Iar ceea ce spune, apare aici; http://www.asam.org/about-us
Trebuie sa fi presedinte pentru a face lucrul acesta?

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Opinia ta de viitor medic, sau nu stiu ce, este egala cu 0.
Tu de unda singura, nu ai ace sa afirmi, tu esti doar un robotel.
Ca sa iti impui opnia ta persoanala, trebuie sa treci prin evaluarea colegiala.
Trebuie sa ne demntrezi cu fapte si probe stiintifice.
Eu ti-am arat probele si date stiintifice, m-am bazat pe stiinta.
Asa ca, sunt mai atre decat tine, nu ei fi medic, dar se pare ca ai ramas la propia opnie.
Asta de descalifica.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Pentru mine tirist/tractorist/sofer de autobuz e tot aia, nu ma intereseaza care sunt diferentele intre ei pentru ca oricum nu am de gand sa lucrez in domeniu. Link-ul ala cred ca l-ai postat in obsesie de vreo 3-4 ori pe aici, ti-am zis pe acolo ce am avut de zis despre el. Cine a zis ca ma intereseaza cat castigi tu? Tu intrebi un student cat castiga? Un student nu castiga, ci investeste in studiile lui si materiale, castigul va veni dupa (Un medic rezident cu experienta de 2 ani poate castiga 60.000 de euro pe an in afara, iar pe parcurs se mareste castigul, tocmai pentru ca creste in grad) Nu esti tu cel care decide cu cat este egala opinia mea, asa cum ai zis si tu, exista evaluare colegiala, mai exista examene, rezidentiat, pe parcursul timpului o sa tot fiu eu evaluata de persoane avizate, nu-ti face tu probleme. Un medic nu e lasat sa iasa asa pur si simplu pentru ca e vorba de vietile oamenilor. Cum adica trebuie „sa ne demonstrezi"? Numai tu ceri demonstratii si am zis ca nu are rost sa vorbesc cu tine, mai ales ca esti analfabet si nici nu stii sa scrii corect in romana, corect este „mincinoaso" http://supervedeta.sunphoto.ro/greseli_de_scriere_des_intalnite corect este „trebuie sa fii" https://diacritica.wordpress.com/tag/sa-fii-sau-sa-fi/ Tu esti robotelul, pentru ca dai copy/paste la linkuri de pe Wikipedia, dar cand e vorba sa scrii tu ceva, abia daca legi 2 vorbe fara sa imprastii cu litere si cratime peste tot.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

1Dada eram analfabet, nu mai intelegeai ca sunt tractorist.
hehehe

2 Si pentru mine un viitor medic este agal cu femeia de serviciu.

restul comentariului, bla bla.

Daca erau afirmatiile mele, puteai sa sa te iei de mine.
Dar nu inteleg ce vina am eu, daca medicii profesionisti mai tari ca tine, afirma ca masturbarea poate produce dependenta.

Cu ce ii contrazici, cu ce argumente, pe cine reprezinti tu?

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Iar frumos, le scriu celor care sunt meritosi.
Cu tine vorbesc, fara corectari, tie iti fac comentariul la prima.
Tu oricum intelegi, pentru ca de aceea de iriti asa.
HEHEHHbig grinbig grinbig grinbig grin:

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu am contestat in niciun fel ce au zis medicii acolo, ei au scris ce inseamna dependenta cronica si prin ce se manifesta, tu ai fost ala care a zis ca masturbarea/sexul produce dependenta, acolo nu scria cuvant cu cuvant asta. Si in orice caz, eu n-am zis ca masturbarea/sexul nu produce dependenta cronica, la un moment dat chiar am zis ca sexul e legat de dependenta. Nu m-am contrazis cu niciun om de stiinta, ci cu tine si cu felul in care interpretezi tu. PS Asta inseamna agal https://en.wikipedia.org/wiki/Agal_(accessory) Vezi ca inca mai esti murdar de romana pe la gura.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Am uitat sa iti arat, de ce este nevoie de probe uite aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Medicin%C4%83_bazat%C4%83_pe_dovezi

A trecut etapa acea cand se spunea ca biblia este doar pentru clerici, sau stiinta doar pentru cei privilegiati.

Acuma totul este liber si demonstrat pentru toti.
Cu totii avem dreptul la informatie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu imi place sa ii invat pe aroganti, dar hai sa pied vita si timpul meu ca oricum am pierdut toata saptamana cu cine arogant si prefacator.

1 Daca vrei iti traduc eu, exact cum scrie acolo.
Iti explic prima data logica, dupa aceea iti traduc.
ok?

Acolo se arata mecanismul dependentelor, fara a da un nume de, dependenta?
Intelegi?
Se explica macanismul.
Odata explicat, se afrima lucrurile care dau dependenta.
Enumera lucrurile care activeaza acel mecanism si produc dependenta.
Cand le enumera, ajunf si la cuvantul sex.
ok?
Ai inteles logica acesta?
Daca da, trecem la traducere.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Cum adica pe cine reprezint? Oricine are pareri diferite de tine face parte din vreo organizatie secreta sau cum? Ai fost pana acum la vreun psihiatru? Nu de alta, dar incepi sa dai semne de paranoia. Suspectezi cam tot ce e in dezacord cu tine ca fiind impotriva ta si te iei de toti cei care gandesc diferit de tine, iar eu nu am de gand sa ma contrazic cu un om de genul.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Am zis undeva ca nu avem toti dreptul la informatie? Ma vezi ca fiind comunista acum? Stii, lasa asta, inteleg ce zici si nu ma mai contrazic cu tine, masturbarea/sexul oral/anal/normal/orice tip de sex, chiar si in cazul in care e facut cu moderatie, duce la dependenta cronica, ce in timp duce la invaliditate si deces. Esti multumit acum? Nu mai pune link-uri, nu mai zice nimic. Astia care o sa fie de acord cu tine nu o sa practice chestiile alea, aia care nu sunt de acord cu tine o sa le practice. Punct.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Intr-un consens stiintific, nxista o singura parere, nu mai multe.
Daca tu ai parerea ta persoanala, fara o baza stiintifica, nimeni nu te baga in seama in lumea stiintifica.
Normal ca trebuie sa reprezinti pe cineva.
Tu nu te poti reprezenta singura, pentru ca nu ai tu dreptul acesta.
Trebuie sa te recunoasca cineva in lumea stiintifica, trebuie sa ai un studiu, sa treci teste, si dupa aceea sa te dai mare doctor.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

E treaba mea sa inteleg pentru ca voi lucra intr-un domeniu de genul. Iritarea vine de la felul in care calci in picioare limba ta natala, corect este „Merituosi" https://dexonline.ro/definitie/merituos Ti-am zis foarte clar ca nu ma mai contrazic cu tine, deci nu are sens sa imi raspunzi, altfel cauti doar galceava. Cred ca fiecare dintre noi a zis ce trebuia sa zica, iar daca o persoana va mai avea intrebarea aia si ar avea rabdarea necesara sa citeasca, e alegerea ei pe cine sustine.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu trebuie sa fie de acord cu mine.
Asa este efectul stiintific, iar peste asta nu se trece, pentru ca este lege.

Unul care nu este de acrod cu medicii acestia, nu sunt de acord cu fenomenul stiintific.

Nu exista medici, la ora actuala sa afirme contrariul, exista doar unii medici, care pastreaza tacerea in manualul lor.

Deci sunt legii stiintifice, nu argumente ale mele.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Nu scrisul este iritarea, ci afirmatia mea bazata pe dovezi stiintifice, precum ca masturbarea poate da dependenta.
Asta este iritarea ta.

2 Daca facem asa mai greseli de scriere, nu mai aveam vreo 46 de oameni, care mi-au dar funda.
I-am ajutat pe multi, si ei m-au inteles, draga.
hehehe
Asa ca.....hai ceau.

| Ana9999 a răspuns (pentru Seba2013):

Faceam* mari*

| Seba2013 a răspuns (pentru Ana9999):

Da draga, eu stiu ca cresesc scrisul, pentru ca vorbesc repede.
De ce?
pentru ca nu ma intereseaza subiectele acestea, am alte treburi de facut.

Dar mi-a fost mila de oamenii care spuneau ca sufera din cauza masturbarii, si nimeni nu ii ajuta.

Atunci am zis sa intru, dar am facut un pact, ca sa fiu cat mai simplu, si la obiect.
Ca sa scriu corect, imi trebuie sa tastez mai incat, sa stau mai putin pe net(am dureri de cap) si sa fac corectarea.

Lucrurile acesta nu le consider importante, mai important este sa se inteleaga subiectul, asa castig si eu timp, si cel care are nevoie de ajutor.

EU nu stiu cat mai stau aici, pentru ca am alte obiective de facut, iar acele imi cere timp, si forta.
Daca stau aici pe net, ma obosesc, si pierd timp, si nu mai am energie pentru obiectivul meu, si timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seba2013):

Permite-mi sa-ti trasez si eu un obiectiv, sigur mai important decat cele pe care le ai tu in derulare:

Invata sa scrii! Scrierea corecta nu presupune niciun efort pentru un om normal si sa te justifici ca evitarea greselilor ar presupune sa renunti la nu stiu ce obiective marete e, in acelasi timp, hilar si penibil. Sunt sigur ca nu iti vei rata obiectivele trasate daca pui o cratima sau daca acorzi un minut sa recitesti un text iniante de a-l posta. Auzi, are obiective de indeplinit si asta e o scuza pentru analfabetism. Patetic. Sa-mi dau si cafeaua pe laptop dupa ce ti-am citit dejectiile...

Singurul moment mai amuzant a fost acela in care ai cerut date stintifice dupa ce oferisei, in prealabil, niste citate din biblie. E ca si cum ai oferi lectii despre empatie dupa ce tocmai ai decapitat un catelus.

Iar fundele, de cele mai multe ori, nu se dau pe merit sau pentru ajutor, majoritatea fundelor le primesti atunci cand le spui oamenilor ce vor sa auda. Te feliciti de pomana pentru realizarile de genul asta.

Hai ca te las, daca te pricepi la citit la fel de bine ca la scris atunci chiar risc sa te fac sa ratezi unele dintre obiectivele tale marete, in cazul in care ti-as oferi un text prea lung.Inteleg ca nu iti place sa-i inveti pe aroganti, eu sunt unul dintre ei iar tu esti tot unul dintre ei. Vestea buna este ca nu ai ce sa ma inveti, motiv pentru care nu vreau sa-ti rapesc timpul. Totusi, de bun simt este sa ai si o baza pentru aroganta ta iar tu inca nu ai invatat sa scrii... Motiv pentru care ti-am si scris acest mesaj. Daca vrei sa pari superior (si vrei, indiferent daca raspunsul tau este "da" sau "nu") nu mai oferi sansa interlocutorului sa iti taie macaroana chiar inainte de a incepe sa-ti prezinti argumentele doar pentru ca ai lacune in ceea ce priveste gramatica. Fara pasul asta imperios nu te va nimeni in serios.

Gata, Forest, du-te si pune-ti in aplicare planurile marete si indeplineste-ti obiectivele trasate cu sarguinta. Baftalos!

PS: Felicitari pentru ajutorul oferit suferinzilor de masturbare de peste tot, fara aportul tau lucrurile nu ar mai fi stat la fel!

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata sa scrii, su dupa aceea vino la mine cu magareli.
Fara pasul asta imperios nu te va nimeni in serios.

Pentru mine tu si toti care va credeti alfabetistii, sunteti o adunatura de pierdere de timp.
Nu ma intereseaza imaginea mea, nici sa fiu sociabil, nici sa iti fac tie pe plac, intelegi?

Pe mine ma intereseaza strict, sa intelegi sa continutul afirmatiilor mele.
Asta ai inteles-o.

Restul ma doar undeva, pentru ca nu doaresc sa fiu alfabetizat.
Trebuie timp, iar eu nu am din pacate.
Eu iti fac comentariul direct, vad doar trei randuri in spate, si nici na ma uit in spate.
Daca chiar nu se intelege, se poate repeta.
Asta este o metoda, de-a mea, pentru a castiga timp.

Daca tu ai timp, sau esti cu probleme si stai toata ziua in casa, treba ta.
Eu am alte treburi, nu ma intereseaza ca tu sa intelegi scrierea.
Daca nu se intelege, se repete.
Dar s-a inteles, pentru ca deduci ceea ce spun.
Asa ca. pentru mine tu esti egal cu 0, stai in banca ta, daca nu intelegi.
Plus ca ai inceput sa te bagi in argumentele mele.
Asta ma racaie la tine, ca de fapt, m-ai inteles dar esti un prefacator.
Restul, bla bla, hai nu ma fa se pierd timp.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Si ca sa nu spui ca sunt rau.
Trec peste atitudinea ta aroganta, si iti dau sansa, sa alegi un subiect, din ce am vorbit cu Ana.
Alege unul, ca ia era foarte stramba.
Ia avea opinie ei personala, dar acelea nu sunt afirmatii.
Dupa ce spunea ca are opinia ei, si imi respecta si opnia mea, dupa camd trei randuri, nu mai respecta opinia mea.
Spunea ca acolo nu scrie ca masturbarea poate da dependenta.
Deci ia imi facea afirmatii.
Ei ii respect opinia, dar daca vina altul si spune ca masturbarea il afecteaza, ii respect si opnia aceluia.

Atunci intra in dezacord opiniile, si trebuie sa verificam, care sunt infulcite si care sunt adevarate.

Fata are un stil foarte prefacut.
Imi spunea mie, ca nu se stie, cand de fapt se stie.
Ma ducea in nestiinta, doar ca sa isi sustina opinia.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite iti dau o sursa.
O citesti, si imi spui, daca acolo scrie ca sexul poate da dependenta.
Vrei?
Ia spunea ca acolo nu scrie asa ceva.
Ca eu sunt cel care spune asta, dar acolo nu scrie.
Iti dau sursa?

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Singurul moment mai amuzant a fost acela in care ai cerut date stintifice dupa ce oferisei, in prealabil, niste citate din biblie. E ca si cum ai oferi lectii despre empatie dupa ce tocmai ai decapitat un catelus.

Uite, vezi de ce descalific eu desteptii care stiu sa scrie?
Nici macar nu ai citit toata conversatia mia, cu Ana.
Nu sursele biblice erau problema, ci sursele stiintifice, pe problema de, dependenta.
Am dat mai multe surse, nu doar religioase.
Asta te descalifica, cu tot cu alfabetismul tau.
Acest comentariu, intra in bla bla, nu trebuie sa mai pierd timp.
Ti-am dat o sansa, daca esti destept, vorbeste esentialul, daca nu, te-ai bagat in seama pe degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seba2013):

Pentru cineva care se afla in criza de timp si pe care il asteapta proiecte importante investesti cam mult timp in a trancani aiurea. Bine, stim amandoi ca nu proiectele sunt cauza semi-analfabetismului tau, iti subliniam discret ca te contrazici singur.

Evident ca nu am citit toata conversatia, nu citesc analafabeti. Asta ti-am si spus doar ca iti lipseste puterea de concentrare. Degeaba detii secretele universului daca iti lipseste capacitatea de a le transmite mai departe. Sfatul meu era menit era sa te ajute chiar daca maniera in care a fost oferit continea ironie si aroganta. Mesajul e simplu: nimeni important nu iti va lua in seama ideile si potentialul atat timp cat tu esti incapabil sa scrii o propozitie. Da, stiu vrajeala, nu conteaza cum scrii, conteaza ce esti si ce vrei sa transmiti! Asta e un text de coafeze, nu se aplica in viata reala. La fel ca "haina nu face pe om". Cand te adresezi unor oameni importanti trebuie sa respecti anumite etichete daca vrei sa te faci remarcat si daca vrei sa ai vreo sansa la succes. Ca nu te intereseaza parerile celorlalti sa le spui vanzatorilor de zarzavat, de parerea celorlalti depinde intreaga ta existenta. Tot ce vei realiza in viata, vei realiza cu ajutorul celorlalti. Iar pentru ca ceilalti sa te ajute sau sa-i poti influenta la modul in care doresti va trebui mai intai sa le formezi o anumita parere despre tine. Doar cretinilor si autistilor nu le pasa ce cred ceilalti despre ei si asta pentru ca nu inteleg importanta aspectului, nu pentru ca ar detine ei nu stiu ce secret existential. "Alfabetismul", atunci cand te adresezi in scris, este o dovada de buna crestere, cultura si bun simt si nu dovada unui caracter etilist si snob, cum sugerezi tu. Sa-i scrii cuiva corect, din punct de vedere gramatical, demonstreaza respectul pentru el cat si pentru sine. Astfel de lucruri sunt primordiale in relatia cu ceilalti oameni, in societatea de azi.

In ceea ce priveste esentialul, pe care pui atata accent, despre el am discutat pana acum, ca nu iti poti da tu seama ca e esential, e problema ta. E mult mai important sa te dezvolti in armonie si sa-ti corectezi defectele cat mai devreme decat o discutie despre sanatatea labei asupra adolescentului derutat, sustinuta stiintific cu citate din biblie. De asemenea, pargmatismul si analfabetismul nu sunt acelasi lucru. Sa poti transmite notiuni si idei complicate in cuvinte putine nu e acelasi lucru cu a incerca sa transmiti aceleasi lucruri in cuvinte care nu exista in nici o limba si intr-o maniera demna de un elev de clasa a IV-a. Tu nu esti pragmatic, esti semi-analfabet, iar asta nu e ceva cu care sa te mandresti.

Nu vreau sa dezbat niciun subiect cu tine si nici nu am nevoie de vreo "sansa" din partea ta. Nu-mi trezesti vreun interes iar eu sunt cel care ti-ar putea oferi tie sansa sa discutam si nu invers. Iar eu nu-ti ofer vreo sansa, eu ti-am oferit un sfat care iti va fi foarte folositor daca alegi sa-l urmezi si sa-l tratezi ca pe un sfat. Daca alegi sa interpretezi ca tot ce am spus e menit sa te jigneasca si sa-ti demonstreze ca iti sunt superior (nu ca lucrurile ar sta altfel dar nu asta e partea pe care tu trebuie sa o analizezi) nu te vei alege decat cu frustrare si antipatie.

Si aici se incheie interactiunea noastra. Alege sa te dezvolti, sa fii mai competent, sa te autodepasesti, sa devii un exemplu pentru ceilalti si sa devii cineva care are capacitatea de a ii influenta pe cei din jur. Acesta e primul pas pentru a face lumea un loc mai bun. Pentru ca inteleg ca iti doresti sa ajuti, din moment ce ai sarit in ajutorul celor cu maini disproportionate, in urma luptei cu onania.

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai, cand vad aroganta asta, imi vine sa iti dau doua palmi peste cap, si sa iti vezi de drum.
Daca tu nu imi dai voie, iti accept dorinta.
Dat tie tine ti-a dat voie sa fi mentorul meu?
Ar trebui sa ma intrebi daca doresc lucrul acesta.
Aici ii o greseala de-a ta.

2 Daca tu imi demontrezi ca nu intelegi esentialul, dintr-o propozite, eu o sa imi porblematizez lucrul acesta.
Aratami ca nu intelegi propozitia, si atunci da.
Pana atunci nu consider esential ceea ce vorbesti, dor bati campii.
Restul comentariului de mare mentor, si preocupare de ceea ce oamenii inteleg, este total aiurea.
Pe mine m-au inteles toti pana acuma.
Nu ma fa pe slava destarta, dulcegara, si ca si cum ai vrea sa ma ajuti.
Asta nu ii ajutor, ii impunere, te-ai bagat ca musca-n lapte.
Asta ma face pe mine sa dezapreciez, nu ca ai fi mai superior.
Daca esti mai superior, bravo tie, eu deocamdata sunt bine aici.

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

SI daca n-ai citit tot, de ce faci afirmatii?
Un om destept prima data citeste, si dupa aceea vorbeste.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Si ca sa iti mai dau o lectie importanta.
Un om care are nevoie de un ajutor, nu se uita la cratima, ci la esential.
Pe mine nu ma intereseaza sa imi arat scriul, la intelepti ca tine, nu pentru ei sunt comentariile mele.

Ai inteles omule cu mandrie si slava desarta?

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Ca sa faci afirmatia acesta, iti trebuie sa citesti tot.
Singurul moment mai amuzant a fost acela in care ai cerut date stintifice dupa ce oferisei, in prealabil, niste citate din biblie. E ca si cum ai oferi lectii despre empatie dupa ce tocmai ai decapitat un catelus.

Am dat ca sa vada lumea ipocrizia inteligenta.

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca iti mai citesc mesajele largi, si ma mir de alfabetismul tau.
Iar fundele, de cele mai multe ori, nu se dau pe merit sau pentru ajutor, majoritatea fundelor le primesti atunci cand le spui oamenilor ce vor sa auda. Te feliciti de pomana pentru realizarile de genul asta
Zeule, chiar trebuie sa te suport?
1 Daca spun ce vor sa auda, atunci insemna ca imi inteleg scrisul.
2 Daca oamenii, chiar nu stiu, si eu le spun ceea ce este bine, nu insemna ca ei au stiut.
Asa ca, ori esti bolnav ori esti un nestiutor.

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul moment mai amuzant a fost acela in care ai cerut date stintifice dupa ce oferisei, in prealabil, niste citate din biblie. E ca si cum ai oferi lectii despre empatie dupa ce tocmai ai decapitat un catelus

Bai alfabetizatule, invata sa scrii corect, si dupa aceea vino la mine cu corectari.
Stiintifici se scrie cu doi i.

| MSAna a răspuns:

Lasa-tee! Nu e asa greu sa te lasi, dar e ciudat ca o faci din cauza lu' maicata. laughing)))