| DaDaDa a întrebat:

Am 15 ani, 1.65 inaltime si 60 de kg. Desi nu am celulita, as vrea sa slabesc inca 5-10 kilograme,dar nu am idee cum. Nu as vrea nici sa ma infometez pentru ca am incercat,si nu am mancat o zi, dupa care mi s-a facut rau.
In vacanta asta de vara am slabit mult pentru ca am stat la tara si aici nu prea am ce face. In timpul scolii, cum locuiesc la oras, slabesc cam pana la 55 de kg,pentru ca fac multa miscare,invatand dupa amiaza,toata ziua stau la scoala.dar cam cum as mai putea slabi?
sunt in crestere,si probabil voi mai creste in inaltime, dar vreau sa ajung si eu la 50-53 kg. happy
funda cui ma ajuta.

30 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca citesti cu foarte, foarte mare atentie intrebarea ta, vei gasi cel mai de ajutor raspuns posibil. Daca tot nu reusesti sa gasesti raspunsul, hai sa o citim impreuna.

| DaDaDa explică (pentru Zenithf):

Haha deci spui practic sa fac miscare? eu in timpul scolii merg mult, dar aici practic nu am ce face... si m-am gandit sa tin si o dieta. eu sunt mai bulanoasa de fel si as vrea sa dau jos de la picioare si putin de la burta...

| Zenithf a răspuns (pentru DaDaDa):

Da, trebuie sa mergi foarte mult, mergi pe jos, cu bicicleta, la scaldat (atentie, daca mergi la scaldat, ii musai sa faci dupa baita la sezut cu ceai de coada calului, sa nu te alegi cu vreo cistita), mergi pe dealuri, dupa coarne, porumbele, ciuperci, flori, etc. Esti singura in tot satul/cartierul? Gaseste-ti o trupa interesata de activitati fizice, este mai usor sa te tii de lucru cand nu esti singura.

| DaDaDa explică (pentru Zenithf):

Iti multumesc mult pentru sfaturi happy

| Zenithf a răspuns (pentru DaDaDa):

Unde stai acum, de ce nu poti sa mergi asa de mult ca atunci cand mergi la scoala, si nu ai timp? Pai, nu era mai normal invers, sa nu ai timp in timpul scolii, nu acum in vacanta? big grin

| DaDaDa explică (pentru Zenithf):

Nu, in timpul scolii nu am timp de internet si de aceea fac multa miscare. plus ca invat dupa amiaza si toata ziua stau la scoala... iar vara cand vin la bunici la tara, pur si simplu ma plictisesc. aici nu prea am cu cine sa stau pentru ca toti de varssta mea stau in casa...

| Zenithf a răspuns (pentru DaDaDa):

Deci solutia ar fi sa-i scoti pe ceilalti, cu de-a sila, din casa. Hmm, cam nasol lucrul asta. Atunci, poate ar fi bine ca, macar partial, sa folosesti vacanta de vara pentru ceea ce a fost initial rolul ei: dat faptul ca majoritatea populatiei in orice tara, la momentul introducerii scolii publice, se ocupa de agricultura, copiii erau lasati in vacanta pentru a-i ajuta pe parinti la lucrarile agricole. Uda legumele, da mancare la animale, ajuta la cules, la intors fanul, daca ai pe cine sa ajuti, dar tot mai bine ar fi sa-i 'bolunzest' pe altii, sa-i scoti din casa si sa ai cu cine merge la padure si la alte activitati mai fizice. :\

| buzeduulci a răspuns:

Eu in o luna am slabit 5-6 kg doar cu sport si mancaree sanatoasa - fara zahar, dulciuri, paine, prajeli, sosuri si alte cacaturi
mancam doar musli cu putine calorii dimineata pe la 9jum plus cateva \afine si apoi la 14 o salata facuta dintr-o rosie un castravete si o ceapa si un ou jumate fiert / fasii subtiri de carne de pui. in fine ideea e sa nu mannci gras, prajeli, sa nu bei sucuri. poti bea freshuri si limoanda fara zahar, nu mancam nici inghetata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Presupun că eşti fată, n-ai precizat... :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Fa sport! Asta te ajuta si la slabire, si la tonifiere, dar ai grija cu alimentatia! Esti in crestere, asa cum ai spus si tu, asa ca ai nevoie de hrana variata si mai ales bogata in calciu si vitamine! In niciun caz nu te mai infometa! Iti faci rau, distrugi stomacul, iar in plus, dupa o infometare din asta esti tentata sa mananci mult odata si tot ce mananci se va depune!
Cateva trucuri la care poti apela ar fi sa eviti dulciurile, snacksurile, sucurile acidulate indulcite - cu astea te poti rasfata de 2-3 ori pe saptamana, nu mai des. Redu cantitatea de carbohidrati (paine alba, orez, paste), grasimi (alimente prajite in deosebi) si ai grija de cate ori mananci pe zi. Nu exagera! De asemenea ai grija cu sarea (retine apa in organism facandu-te mai "pufoasa")! Evita mesele prea sarate happy

| corhaz a răspuns:

Du-te la fitness daca ai la dispozitie una.e frumos si slabesti in acelasi timp.mananca multe fructe legume si mancarurile fara paine sau multe grasimi

| DaDaDa explică (pentru corhaz):

Nu prea am timp pentru sala, si nu ma impac cu sportul prea bine.

| Zenithf a răspuns (pentru corhaz):

Zumba, sora-mea merge acolo si are peste 40 de ani. E un model bun de urmat si de altii. happy

| fataciocolata a răspuns:

Fa multa miscare, nu mai bea sucuri acidulate, mananca mai rar la mc, nu mai manca foarte multe dulciuri, renunta la mancarea grasa. Sper sa te ajute!

| leivi a răspuns:

Exercitii... pentru dieta nu cred ca este bine la varsta ta in plus ca nu esti obeza! Cauta pe youtube! Si eu incerc sa slabesc doar prin exercitii si sunt putin mai mica decat tine! Succes! :*

| DaDaDa explică:

In vacanta asta de vara nu prea am slabit * scuzati-ma!

| kaliseei a răspuns:

Elimina in primul rand paine din alimentatie, orice fel de paine, apoi dulciurile si orice contine zahar. Cand iti cumperi ceva uite-te cate glucide are si daca depaseste 10 g /100 g mai bine nu o cumperi.
Informeaza-te pe net despre dieta low carbo :) Eu am slabit cu ea 3 kilograme intr-o saptamana.
Se bazeaza pe mancatul de grasimi(stiu, suna aiurea) si pe evitatul de glucide(care sunt responsabile de ingrasare)

http://www.andreilaslau.ro/dietetik-ro-andrei-laslau-si-dieta-ketogenica Aici gasesti absolut tot ce ai nevoie, crede-ma, e foarte buna dieta si nu te infometezi :)

| DaDaDa explică (pentru kaliseei):

Eu beau multa apa minerala care contine multi acizi. ingrasa sau?

| kaliseei a răspuns (pentru DaDaDa):

Evita sucurile de orice fel si apa minerale, in general bauturile acidulate! Bea apa plata!

| DaDaDa explică (pentru kaliseei):

Iti multumesc mult pentru ajutor si o sa tin cont de sfatul tau!

| DaDaDa explică (pentru kaliseei):

Totusi nu prea am ineles ce as putea manca daca tin aceasta dieta. Daca ai tinut-o imi poti spune ce ai mancat, intr-o zi normala? Ai facut sport? Eu nu ma prea impac bine cu sportul.

| Zenithf a răspuns (pentru kaliseei):

Suna aiurea pentru ca nu cunoastem bine cum functioneaza corpul nostru. Cand consumi dulciuri, creste zaharul in sange, duce la eliberarea de insulina care fixeaza zaharul in ficat, si la scaderea glicemiei in sange, ceea ce provoaca din nou senzatia de foame, un cerc vicios. Grasimile asigura necesarul energetic al organismului pentru multa vreme, de aceea te saturi cu putin si poti sa slabesti. In loc de cerealele de dimineata, care au multe zaharuri, mai bine manca un ou fiert si o felie de telemea, la pranz, o supa de legume si peste facut sub capac cu o garnitura de mazare, fasole verde, etc., la cina, o salata de cruditati cu o lingurita de oil of olive.
Dar baza in piramida alimentatiei o constituie miscarea si controlul greutatii.

| Zenithf a răspuns (pentru DaDaDa):

Apa minerala contine saruri minerale si cea carbogazoasa contine acid carbonic. Acidul contribuie la degradarea smaltului dintilor. Sarurile minerale in exces pot cauza aparitia de calculi. Cel mai bine, pentru asigurarea nevoii de apa a organismului, este sa manci supe sau ciorbe fara ingroseala, compoturi slab indulcite, sa bei apa plata, apa cu suc de fructe (ca limonada) neindulcita, apa cu castraveti, lebenita...
Evita sucurile, cum a zis kaliseei, dar poti bea suc facut la storcator - sa iei insa in calcul zaharul din fructele folosite.

| kaliseei a răspuns (pentru DaDaDa):

Exemplu de ce mancam eu intr-o zi:
Micul dejun: iaurt grecesc cu grasimi + un ou fiert de tara + o rosie
Pranz: rosii,castraveti,telemea sau branza de vaci,in ce cantitati vrei tu toate acestea,un pumn de nuci,iaurt grecesc
Cina:piept de pui la gratar sau pulpe de pui la cuptor cu legume (Atentie, fara cartofi), sau ceafa de porc la gratar.
Dieta asta se bazeaza pe reducerea glucidelor din alimentatie happy Crede-ma, nici eu nu credeam, am slabit cu aceasta dieta..intra pe link-ul pe care ti l-am dat, acolo ai de toate ce ai voie sa mananci si ce nu.
Poti manca ciocolata neagra (care are peste 50% cacao)

| kaliseei a răspuns (pentru Zenithf):

Exact happy!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru kaliseei):

Dr. Laslau spune ca e permisa apa minerala...si iti pot confirma si eu spusele, slabesti foarte repede cu o dieta low carb

| kaliseei a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Atunci,scuzele mele happy! Probabil am bagat in aceeasi oala deoarece sucurile si sucurile cu acid nu sunt permise happy

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru kaliseei):

Nu-i nicio problema happy

| iianonimusii a răspuns:

La varsta si inaltimea ta, esti chiar putin sub limita dar daca chiar vrei sa slabesti, bea mai mult de 2 l de apa PLATA pe zi si elimina alimentele nesanatoase (alege-ti o zi / sapt sau o data la 2 sapt in care sa mananci tot 3 mese dar sa mananci ce vrei la ele)
Incearca sa mananci doar 3 mese pe zi (fara gustari) si sa ai o distanta de 5 ore intre ele (minim) si sa bei cat mai multa apa intre ele. La masa incearca sa nu depasesti 300 g si sa ai o singura proteina la fiecare masa, alaturi de legume. Dimineata mananca iaurt cu fructe, lapte cu fulgi de ovaz sau legume cu o proteina.
Poti manca orice fel de carne, sa ai grija doar sa nu fie chiar foarte grasa.
Poti manca orice fruct care nu e dulce (citrice, mar, para, prune etc) dupa fiecare masa.
Daca simti nevoia, poti manca o felie de paine de secara pe zi.
In mare asta mi-a spus nutritionistul (bine, mi-a dat si un regim personalizat) si am slabit 17 kg in aprox. 3-4 luni.
Crede-ma ca o sa dea rezultate, chiar daca pare putin greu, nu e.

| iianonimusii a răspuns:

Legat de exercitii, cele mai eficiente sun Yoga, Pilates, Aerobic si sunt pe youtube "8 mins legs/arms/etc". Daca faci 8 minute pe zi, si mergi de 2-3 ori pe sapt la Aerobic sau ceva, sigur o sa-ti modelezi corpul foarte frumos.
Nu recomand exercitiile cardio.