| 128576 a întrebat:

Hei...Sunt fata. Am 15 ani, 1.65 inaltime si 51.2 kilograme. Incerc sa mananc sanatos si am observat ca in ultima vreme am inceput sa ma infometez. Faza e ca incerc sa slabesc. As vrea sa am vreo 49-47 de kilograme, deci incerc sa slabesc. Doar ca cateodata ma satur si fac unele exceptii. Ma urasc cand fac asta. Trebuie sa slabesc ca sa fiu multumita cu corpul meu. As vrea sa fiu mai inalta, dar nu stiu... oare mai cresc in inaltime? Voi v ati confruntat cu astfel de probleme? Ati simtit vreodata ca v ati saturat de mancat sanatos si sport? Ideea e ca as vrea ca in viitorul apropiat sa imi fac un iubit si mi e frica sa nu ma vada grasa. Sa imi spuna sa slabesc, fiindca de obicei, majoritatea baietilor sunt asa slabi. Oricum in primul rand as dori sa mai slabesc pentru mine, ca sa ma simt mai bine in pielea mea. Nu cred ca e categoria perfecta, dar am auzit ca sunt mai multi aici, so.
Ps: Am uitat sa mentionez ca merg la sala de 3-4 ori pe saptamana.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa nu te mai stresezi atat si sa manaci sanatos, sa faci sport, sa alergi intr-un parc, sau sa joci volei cu prietenele si vei slabi usor si fara probleme. Trebuie doar sa renunti la dulciuri, sucuri si tot ce are faina!
Oricum, la 15 ani nu-i indicat sa-ti faci iubiti, de aia ai timp mai tariziu. dupa 17-18 ani, cand mai cresti si vei intelege care este rostul femeilor si barbatilor pe lumea asta.
Pana atunci, fa-ti prieteni si alearga fara stres, bucura-te de viata, saore si vacanta, ca acum incepe scoala happy

PS data viitoare incadreaza intrebarea la categoria corecta, ca ADMINUL sa nu-ti stearga intrebarea! Noi te vedem oriunde postezi, nu-i nevoie sa te duci la categoria inadecvata pentru asta. Nu ti se dau foarte mulet raspunsuri, deoarece sunt si foarte multi copilasi pe forum, care nu stiu sa-ti raspunda!

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Vad ca cochetezi cu anorexia; motivele pe care le dai sunt specifice pentru debutul acestei cumplite boli psihice. Daca o sa ajungi sa iti miroasa gura si sa ti se vada scheletul, nu o sa iti faci nici un iubit, fii sigura. Dar sa lasam asta. Ai vrea sa mai cresti in inaltime, da? Poti sa imi spui si mie de unde ia corpul resurse pentru crestere daca tu esti in deficit caloric, si mai faci si sport? Exact, nu are de unde. Daca vrei sa dai viata ta pentru trei kg sub optim, da-o; duca-se naibii, din partea mea.

| 10Tenten10 a răspuns (pentru minrest):

Wow, daca vrei sa ajuti nu trebuie sa faci pe desteptul si sa o insulti.

| minrest a răspuns (pentru 10Tenten10):

Cum multi oameni nu stiu ce este anorexia, si nu o recunosc, as putea sa ma prefac ca nici eu nu stiu, si nu as parea ca fac pe desteptul. Omul care mai putea fi salvat in ultimul moment, ar muri, dar macar as stii ca nu am facut pe desteptul, si nu am insultat pe nimeni.

| 10Tenten10 a răspuns (pentru minrest):

Este adevărat ce spui tu despre anorexie, dar modul tău de a vorbi și cuvintele alese au dat un aer de superioritate și aroganță. Dacă tu chiar vrei să ajuți, pe internet nu vei ajuta așa. În viața reală se poate să îi scoți pe oameni dintr-o stare cu o palmă pe obraz sau un duș rece, dar online nu va avea același efect.

| minrest a răspuns (pentru 10Tenten10):

Superioritatea nu stiu de unde o scoti; ma rog, e o impresie, de gustibus et coloribus non disputandum. Cand omul sufera o confruntare brusca cu o realitate pe care o nega, sunt sanse sa isi schimbe atitudinea. Iar daca nu o face, situatia lui nu se inrautateste; sa-si petreaca viata prin spitale daca vrea neaparat. Eu de ce nu vad aere de superioritate in afirmatia ta ca ceva nu merge... online? Pana acum a mers foarte bine.

| 10Tenten10 a răspuns (pentru minrest):

Chiar acum ai dat aer de superioritate prin citatul din latină. Nu contează că pot să caut și eu pe google ce înseamnă și să răspund cu un 'Pulvis et umbra sumus' al lui Horațiu, nu e ca și cum toți am mers la latină sau citim filosofie, dacă vrei să ai un efect asupra persoanei folosești informați folosite de ea/el cu posibilă implicare emoțională. Când dorești să ajuți pe cineva, nu merge cu toții aceeași metodă. Nu ai de unde să știi cum reacționează o persoană, s-ar putea să se trezească sau s-ar putea să le înrăutățești situația, să creezi și mai multe nesiguranțe sau să-i faci să se simtă de parcă sunt o greutate cu problemele lor care, din păcate, sunt normale în societatea în care trăim. Și dacă tu crezi că acum totul a mers bine, nup, nu a mers.

| minrest a răspuns (pentru 10Tenten10):

De ce nu dai raspuns? Stai sa imi spui mie ca suntem umbre si praf, apropo de nimic. Doar complexele ii fac pe oameni sa creada ca altii se cred superiori. Da raspunsul tau, nu imi spune mie cum sa raspund. Acuma, omul care are un comportament autodestructiv vrea sa aiba acel comportament; nu e de mirare sa nu poata fi ajutat. Este foarte bine insa cand il poti ajuta, against the odds; am confirmarea ca pe unii i-am ajutat.

| 10Tenten10 a răspuns (pentru minrest):

Bravo, vrei o fundă? Din nou, nu-i ajuți pe toți așa.

| minrest a răspuns (pentru 10Tenten10):

Ce sa fac cu funde? Nu sunt copil mic; sa ii ajuti pe toti e utopic, daca ajuti un autodestructiv din astia deja faci foarte mult.

| Iulianna0211 a răspuns:

Buna! Ai o greutate foarte potrivita pentru inaltimea si varsta ta. Daca tu iti doresti totusi sa slabesti, iti recomand sa o faci sanatos. Prin sanatos ma refer ca pe saptamana este indicat sa slabesti intre 500 g - 1 kg si fara sa te infometezi. Este bine sa ai 3 mese pe zi intre care sa ai 2 gustari. Te inteleg prin ce treci, deoarece si eu am 15 ani si din aprilie am inceput sa tin "dieta" si am slabit 11 kg de atunci. Si eu de multe ori m-am saturat de sport si mancatul de frunze verzi si putin. O greseala pe care o faceam si inca o fac este ca de multe ori atunci cand am pofta de dulciuri sau anumite alimente nesanatoase, sunt stricta cu mine si nu le mananc, asta pana cand intr-o zi daca mananc o bomboana, sfarsesc prin a manca tot frigiderul. Dupa aceea apar sentimentele acelea de vinovatie si regret si evident nu sunt placute. De aceea te sfatuiesc sa mananci normal si in cantitati echilibrate. Poti manca de toate, dar sa stii cand sa te opresti. Legat de sport, iti recomand sa faci in fiecare zi cate putin, poate cu o pauza intre zile. Alimentatia sanatoasa ar trebui sa ramana pentru tine o prioritate in continuare in viata, la fel si sportul. Sper ca te-am ajutat si iti urez mult succes in continuare!