| AlexMercer a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa imi incep viata sexuala... (nu am experienta in asta) si desi am cautat pe internet mai mult de o ora nu am reusit sa ma lamuresc, Daca am un penis de 12-13 cm lungime si 10-11 cm in circumferinta, ce prezervativ sa folosesc? (adica ce marime?) Multumesc anticipat. Va rog sa nu luati la misto.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativele se fabrica in patru marimi S (small), M (medium), L (large) si XL (extralarge). Cam 35% dintre barbati folosesc marimea S, 50% marimea M si 15% marimea L si XL.Pentru a avea un sex de succes alegerea marimii este hotaratoare. Pentru a afla ce marime ti-s-ar potrivi foloseste un tub gol ramas de la o rola de hartie igienica. Daca penisul erect intra si ramane si suficient spatiu vei avea nevoie de marimea S, daca intra aproape la fix vei avea nevoie de marimea M iar in cazul in care nu intra in tub esti superdotat si ai nevoie de marimea L sau XL.Cu toate ca este orientativa, folosind aceasta metoda vei cumpara aproape sigur marimea potrivita. Deoarece nu iti poti masura penisul in diametru cu exactitate, marimea prezervativului poate fi trecuta si sub forma unui numar, care de fapt reprezinta diametrul interior al prezervativului, si se incadreaza de obicei in segmentul de dimensiuni cuprinse intre: in mm de la 47 la 69 mm dar alegerea va fi destul de incerta.Pentru a intelege modul de raportare a lungimii circumferintei penisului la latimea prezervativului inscrisa pe ambalaj citeste urmatorul material : http://idealpenis.blogspot.gr/......m-sa.html. Lungimea unui prezervativ variaza de la 18cm la 21 cm dar conteaza mai putin deoarece acesta se va derula partial sau complet in functie de lungimea penisului. La fabricarea prezervativelor, firmele producatoare iau in considerare si tara sau regiunea unde va fi distribuit/pus in vanzare.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Pentru lungimea penisului, cicumferinta este cam mare. Prezervativul adecvat penisului tau este cel de marime medie.

| e1xtz a răspuns:

Marimea ca lungimea, te descurci tu paba la urma, dar fata ai?