| anonim_4396 a întrebat:

am avut o relație cu fostul meu iubit care s-a sărutat cu alta fata. S-a simțit extrem de prost și i-a părut extrem de rău așa că a venit la mine din proprie inițiativă și a recunoscut. El știa că inselatul înseamnă despărțire și cu toate astea a recunoscut. Mi-a spus că sentimente sunt doar pentru mine, că mă iubește și că pe cealaltă fata nu o place, nu a simtit nimic pentru ea cu adevărat și că dorește să fim din nou împreună. I am dat a doua șansă doar pentru sinceritate, și mai ales că aproape plângea. Nu trec doua săptămâni și începe să fie rece cu mine după care îmi trimite un mesaj că vrea o pauza de la relație că nu are timp și are prea multe pe cap, dar că nu vrea sa ne despărțim. Am luat o ca pe o amenințare și i-am zis că ne despărțim, mai ales după chestia cu inselatul. Credeam că nu ia chestia asta in serios și că o să fie totul ok, însă s-a cuplat cu fata cu care mă înșelase și despre care zicea că nu simte nimic...mi-a spus că nu se simțea complet fara să facă acest lucru( o place de 2 ani). Mie mi-a spus că nu poate fi atașat de mine. Mă simt extrem de rău, sunt extrem de confuză... Credeți ca relația lor e pe bune sau e doar o relație pentru distragere de după despărțirea de mine? Îl iubesc enorm, dar doare sa știu că el nu o face la fel. Daca ar fi sa i mai dau o șansă mi-ar fi greu să trec de trădare desi îl iubesc necondiționat. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Il iubesti enorm? INCA il iubesti enorm? A zau asa... dar cum? :/

Daca s-a ajuns la asa zisa "a doua sansa" si el a facut iar asta... nu inteleg cum poti sa gandesti asa. Tu ar trebui sa cauti tipul de relatie exact cum il vrei, acea relatie unde nu se insala, unde va sustineti reciproc, unde nu exista astfel de scenarii, unde aveti incredere reciproca, unde gasiti acel ceva in partenere, de care nu sunteti constienti si nu puteti sa ii dati un nume, dar totusi stiti ca este acolo happy. Acele relatii exista, de aceea iti sugerez si te incurajez sa te indepartezi de persoana respectiva si sa cauti sau sa astepti pana dai de relatia ideala pentru tine.

Pe langa asta, tu iti dai seama cum te vede baiatul respectiv? Poate chiar si fata de care ii place? Poate chiar si ceilalti? Cu toate ca NU conteaza gura lumii si aceste pareri, dar... oricine ar putea sa zici ca stai degeaba dupa el, cand el chiar face asa. Eu tot nu inteleg cum poti sa faci asta.

Nu conteaza ca relatia lor este pe bune, nu conteaza ca nu este, nu conteaza ca putea sa se indragosteasca si de un COPAC sau de un gard. Atat timp cat ti-a spus asta, s-a ajuns la acest lucru, este clar ca nu este de tine. Sau ma rog, daca tu accepti asta... este de tine.

Deci ai urmatoarele variante:
- continui tot asa, il astepti, va impacati, exista sansa sa faca tot asa si tu o sa ramai pe langa oricum;
- continui tot asa, il astepti, va impacati si poate nu face asa, dar in viitor... nu ai de unde sa stii (desi eu zic ca o sa faca tongue );
- il uiti, si o sa gasesti realatia dorita de tine cu altcineva, langa care o sa fii fericita.

Deci depinde doar de tine ce vrei sa faci. Indiferent ce o sa faci (si sper ca alegerea corecta) iti urez nuami bine! ^_^

| Kat687 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ai dreptate și din păcate adevărul acesta mă doare. Din păcate m-am atașat de el, îmi era drag ca si persoana, tot am incercat sa trag de el, dar nu era așa cum am crezut. Sunt mai ok, dar uneori tot mă gândesc la el. Cred că așa se întâmplă in adolescență, nu e nimic pe bune. Și da ai dreptate șanse foarte mari să o mai facă.

13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ce sa zic, iubeste în continuare un individ care nu dă 2 lei pe tine.
Reorientează-te, nu este singurul bărbat de pe pământ.
Dar înainte sa faci asta, învață sa te iubesti pe tine. Pentru că dacă te iubeai, maxim îi dadeai un șut în dos. Ce să mai bocești pentru un aiurit care nu stie ce isi doreste.

| Kat687 a răspuns (pentru Ofiintă):

Ai dreptate și chiar mă doare adevărul acesta. Eu am fost destul de drăguță încât să mi încalc propriile principii pentru el. Problema este că nu înțeleg de ce trag cumva de el sa se schimbe și realizez că nu este o gândire sănătoasă. La faza că nu știe ce își dorește chiar el mi-a spus-o, dar de ce te ai baga in relații?

| Adry05 a răspuns:

și-a bătut joc de tine și te-a mințit. i-a plăcut de aia mereu doar că s-a simțit prost față de tine că te-a înșelat și a mințit și încercat să fie cu tine în continuare. aparent nu a putut trece peste aia și s-a întors la ea. nu e rocket science

| Kat687 a răspuns (pentru Adry05):

...sa fie cu mine in continuare, dar și cu aia...vai vai

| Emilian65 a răspuns:

Nu merita inca o sansa. El este mielul care vrea sa suga la doua oi. Lasa-l, gaseste un baiat care sa fii iubita cu adevarat.

| Kat687 a răspuns (pentru Emilian65):

Ai dreptate, doare dar așa este

| Sofer a răspuns:

Nu exista a ceva. Fost/a rămâne în trecut. Întotdeauna cauți ceva nou. Când te plictisești de o jucărie o lași și îti iei alta noua.

| Kat687 a răspuns (pentru Sofer):

Problema este că eu nu m-am plictisit de el, însă el de mine, da. Și ai perfecta dreptate oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te injosi pentru un astfel de martalog (Persoană însărcinată cu aducerea împricinaților în fața instanțelor de judecată. 4 (Olt; dep) Persoană care se ține scai de cineva. 5 (Olt; dep) Bătrân care se ține după femei. 6 (Reg) Om leneș și de nimic Si: marțafoi )

| Paul754880338 a răspuns:

Dragostea nu inseamna un contract sau o cusca din sarma ghimpata. Ar trebui sa reflectezi la o alta imagine a interactiunii prin dragoste! Aceia in care ii oferi partenerului neconditionat tot ce este mai bun fara sa pretinzi ceva in schimb si fara sa iti dai seama in scurt timp vei primi acelasi tratament. Nu uita, ca nu te joci cu conditiile si termenii acelui "contract" pe care il vezi tu a fi "relatie". Ce te-a facut sa crezi ca spunandu-i "Mars!", el va da smerit din codita si va veni dupa tine implorand iertare? Eu cred ca te-ai supraestimat un pic atribuindu-ti o pozitie de superioritate si atribuindu-ti dreptul de a judeca, a pedepsi si a ierta. Tu ai vrea o relatie cu un barbat care ar avea acelasi comportament?!

| Kat687 a răspuns (pentru Paul754880338):

Îmi pare rău dacă nu am înțeles bine mesajul tău. Deci ideea este că eu i am oferit o a doua șansă, pentru că el și-a dorit-o. Mi a fost greu insa i am oferit o pentru că țineam la el. Credeam că totul va fi ok in viitor, însă din păcate după două săptămâni a devenit foarte rece și a spus că vrea pauza. Îți dai seama că nu mi-a căzut bine, adică ce te oprește acum sa fii un băiat bun in continuare, pe scurt nu am înțeles rolul pauzei. Prin faptul că i-am zis că ne despărțim credeam că o să fie o atenționare pentru el, să știe ce urmează daca mai continuă așa adică despărțirea. Dar ia uite că a abandonat, iar eu am rămas cu multe semne de întrebare, a plecat brusc.

| MValentin a răspuns:

Eu cred ca el a fost confuz, a avut din greu sa aleaga dintre voi doua si daca el a ales sa se cupleze cu tine din nou probabil a facut o din vina ce o simtea si din același timp a facut o poate sa tragă cat de cat de timp pana va putea sa se hotarasca... da-i libertate, imi pare rau de tine practic te-o intors pe dos, dar thats it vedem ce o sa se mai întâmple. Dar eu zic ca nu e barbat si daca o ales sa se cupleze legit cu ea, fa i papa^^..meriti better daca ai acceptat sa treci peste acel sarut