| Szisza112 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutorul vostru. Azi 13.05. 2015 am avut contact sexual cu iubitul meu dupa o zi de la terminarea ciclului menstrual. Practic am ciclu regulat maxim de 5 zile si ultima mea zi a fost pe 12.05. 2015 dar practic s-au scurs doar 2-3 picaturi ..Problema este ca dupa ce am avut contact sexual la vreo 3 ore am vazut ca sangerez.Dar nu sangerez ca si cum sangerezi cand esti bolnava, ci doar daca ating la vagin. Intrebarea mea este. De ce sangerez si daca am sanse sa raman insarcinata. Apropo nu a ejaculat in mine. Multumesc anticipat funda :*

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca sangerarea se datoreaza faptului ca menstruatia nu s-a terminat in totalitate si din acest motiv pot sa apara diferente mai mari sau mai mici in modul de a decurge menstruatia. Cat despre sarcina trebuie sa stii ca printrun act sexual intretinut in ziua imediat urmatoare menstruatiei se poate considera ca fiind aproape IMPOSIBILA formarii unei sarcini, aceasta fiind de maxim 3-5% in cazul in care ejacularea spermei se face in vagin si de maxim 1-2% daca nu a ajunge sperma in vagin. In aceste conditii este exclusa aparitia unei sarcini. Si de asemenea perioada in care se produce sangerarea este denumita MENSTRUATIE iar CICLUL este perioada ca numar de zile dintre 2 menstruatii succesive. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum mă 2015, adică anul trecut? bravooooo

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual desfasurat imediat dupa menstruatie, nu poate aduce o sarcina. Deci, nu esti gravida.

| octav005 a răspuns:

Azi este vineri 13. trebuia sa tii cont de asta.