| Bdjdjdjsbskwnsks a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor. Acum 2 luni(28 septembrie) iubitul m-a atins în zona intima cu penisul, acesta fiind foarte umed. Menstrutia mi-a venit de 2 ori de la incident, la data aproximativ corecta. Prima menstruație a fost mai slab cantitativa și a ținut mai puțin (3 zile + cantitate mai mica) dar eram răcită și nu am considerat ca e o problema. A doua menstruație a venit de asemenea la data normala și a ținut 4-5 zile cu flux normal. Cu toate acestea, îmi e teama de o menstruație falsa, adică îmi e teama de o sarcina! Am dureri de spate și ovariene, sunt balonata și parcă mai obosita decât de obicei. Considerați ca sunt doar paranoica sau chiar as putea sa îmi pun problema unei sarcini? Mulțumesc ca ați citit, ofer funda răspunsului cel mai concret!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca ai gresit luna deoarece data de 28 septembrie a fost in urma cu vreo 3 saptamani. In cazul in care este vorba de 28 august si de atunci pana in prezent s-au produs deja 2 menstruatii si in cele 2 luni ce au trecut nu ai mai intretinut contacte sexuale, existenta unei sarcini teoretic se poate exclude categoric. Daca menstruatiile s-a produs la data estimata/calculata chiar daca au fost anumite modificari privind modul de manifestare a primei menstruatii insa la cea de-a 2-a eliminarea menstrei a fost similara cu menstruatiile anterioare, ca si timp, culoare, miros, textura, flux zilnic de scurgere, etc. atat teoretic cat si practic NU poate exista o sarcina, nici macar una ipotetica. Momentul de incepere a menstruatiei este stabilit strict de activitatea hormonala existenta in organismul tau care este unul corect deoarece doar intr-un asemenea caz ciclul menstrual este unul REGULAT si porneste mereu la momentul stabilit, calculat. Menstruatia reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu a avut loc, nu s-a realizat fecundarea ovulului deci vechiul endometru care a existat in uter dar a devenint inutil a fost expulzat din corp sub forma de menstra pentru a reincepe un nou ciclu menstrual. Poti fi convinsa ca nu a fost vorba de o menstruatie falsa, cea asa numita "peste sarcina" fiindca aceea scurgere se manifesta doar 1 maxim 2 zile si ceea ce se elimina este sange curat si nu menstra, practic sunt atat de diferite incat nu se poate face o asemenea confuzie. Starile si senzatiile amintite in intrebarea ta nu reprezinta simptome de sarcina si probabil daca chiar exista in realitate se produc pe fondul unei stari de teama, frica, stres prelungit ce poate genera o stare de paranoia. Nu ar strica sa te interesezi mai in amanunt asupra modului in care se produce procreerea. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca cele doua menstruatii au fost la datele prevazute in calendarul ciclului tau mennstrual, nu trebuie sa-ti faci probleme de sarcina. Deci nu esti gravida.

| Bdjdjdjsbskwnsks explică:

Da, 28 august, îmi pare rău de greseala. Mulțumesc pentru ajutor.