| VeronicaArina a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Acum 10-11 zile, pe 14 martie am facut petting cu prietenul meu, iar acesta mi-a atins zona intimă cu penisul fara prezervativ, lucru care a durat cateva secunde maxim un minut.Nu a existat penetrare, eu fiind virgină. El sustine ca, capul penisului era uscat. Este vreo posbilitate sa fi rămas însărcinată? Eu nu am un ciclu menstrual regulat, însă de data aceasta a venit la data corespunzătoare (adică la cam 4 zile de la incident), fiind o distanță de 30 de zile intre menstruatia anterioară si aceasta.Problema este ca menstruatia a fost de o cantitate normală si de culoare închisă in primele 2-3 zile, iar după cantitatea s-a micșorat existand momente cand se oprea si dupa mai curgea putin, pana in momentul de față. Cred ca am rămas însărcinată deoarece am anumite simptome, sunt obosita, dorm mult, ma doare capul, parcă ametesc, parcă am mai multe pofte. Exista vreo șansă sa fi ramas însărcinată desi menstruatia a fost prezentă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect poate fi formulat prin 2 explicatii distincte :
1.) Este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in urma unui act sexual care este intretinut in timpul ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual chiar si daca sperma este ejaculata in vagin. In cazul prezentat este precizat ca dupa trecerea a 4 zile de fata de data la care a avut loc joaca sexuala a pornit in mod efectiv sangerarea menstruala.
2.) Pornirea sangerarii menstruale la data calculata/preconizata si desfasurarea in conditii similare cu sangerarile anterioare, indica faptul ca in ciclul menstrual anterior ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si nici NU s-a implantat o sarcina in uter. Pornirea mentruatiei reprezinta GARANTIA ferma ca ciclul menstrual anterior s-a terminat prin eliminarea endometrului din uter si de asemenea indica inceperea unui NOU ciclu menstrual.
In concluzie este 100% imposibil ca in acest moment sa existe o sarcina care sa fie una pur ipotetica, in situatia/cazul tau. Multa sanatate!

| Monimoni1996 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Păi si daca te exemplu, "la petting" ii fac oral, isi da drumul, se sterge, mai sta putin si iar se stergept siguranta, dupa începem să ne jucam iar, după care ma atinge cu capul penisului in zona intimă, FARA penetrare, exista risc de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Monimoni1996):

Daca barbatul NU urineaza dupa ce sperma a fost ejaculata, atunci in canalul existent in penis, numita uretra, intotdeauna ramane o anumita cantitate de sperma lipita de peretele canalului, fiindca sperma este vascoasa, lipicioasa si foarte aderenta. Din acest motiv oricat de bine ar fi spalat, sters si chiar si supt penisul, sperma din interiorul uretrei nu va fi eliminat si in urmatoarele 2-3 ore toata acea sperma existenta in uretra se va fluidiza incet incet si se va scurge in exterior in mod continu, abia perceptibil insa in mod cert si absolut sigur. In consecinta daca dupa ce s-a produs ejacularea, barbatul nu urineaza in scurt timp, atunci lichidul preejaculator se amesteca cu resturile de sperma, spermatozoizii existenti in uretra penisului intra in continutul lichidului preejaculator care devine contaminat si astfel este ''evacuata'' sperma si spermatozoizii in mod involuntar din penis. Daca pettingul este intretinut in zilele perioadei fertile a ciclului menstrual, va exista mereu un anumit risc potential ca femeia respectiva sa aiba nesansa sau ghinionul sa ramana insarcinata prin intermediul lichidului preejaculator care in conditiile respective este contaminat intr-o anumita masura. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa ramai gravida, fara sa ai sex cu penetrare vaginala.

| Sofer a răspuns:

De unde sarcina făcând petting.