| Mamamamamamammaka a întrebat:

Sunt foarte speriată și as dori părerea voastră în legătură cu situația urmatoare: în urma cu aproximativ 2 luni "m-am jucat" cu iubitul, neexistand penetrare, insa m-a atins în zona intima cu penisul, acesta fiind foarte umed. Mi-a venit menstruatia de 2 ori de atunci, prima data a venit la data normala, a durat mai putin (2-3 zile, flux mai slab), insa la cateva zile am aflat ca am o infecție din cauza unei sinuzite așa ca am cinsiderat ca poate aceasta ar fi cauza. Luna aceasta a venit la data normala, a durat 5 zile, 2-3 zile flux abundent( obisnuit) iar celelalte 2 mai slab. Am dureri ovariene și de spate de la ultima menstruatie în coace, destul de intense și senzatia de balonare, alte simțim cum ca as fii insarcinata nu am! întrebarea mea este, tinand cont de ipoteza de mai sus, sunt sanse de a fii insarcinata?

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu esti insarcinata, fa-ti un control, e posibil sa fi facut vreun chist pe ovar, ori sa fi facut o raceala jos.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU poti fi insarcinata in situatia descrisa in intrebarea ta. In cazul in care in urmatoarele 2 luni nu ai mai intretinut contacte sexuale si procesul menstrual s-a produs in mod regulat ciclu dupa ciclu (luna de luna) si eliminarea menstrei a fost similara cu menstruatiile anterioare, atat teoretic cat si practic NU poate exista o sarcina, nici macar una ipotetica. Momentul de incepere a menstruatiei este stabilit strict de activitatea hormonala existenta in organismul tau care este unul corect deoarece doar intr-un asemenea caz ciclul menstrual este unul REGULAT si porneste mereu la momentul stabilit, calculat. Menstruatia reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu a avut loc, nu s-a realizat fecundarea ovulului deci endometrul existent in uter devenind inutil trebuie expulzat din corp sub forma de menstra. Fiindca fostul endometrul a devenit inutil, imbatranit si degenerat organismul il elimina pentru a reincepe un nou ciclu menstrual. Poti fi convinsa ca nu este chiar atat de simpla si usora formarea unei sarcini, fiindca aceasta nu se poate produce oricand si in orice conditii sau ori de cate ori se intretine un contact sexual, deci nu este asa precum considera marea majoritate a celor insuficient informati in privinta mecanismului de procreere ca orice contact sexual neprotejat reprezinta o posibilitate de sarcina fiindca este o conceptie complet gresita. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti fi gravida.

| GreenVoid a răspuns:

0%winking