| restuleistorie a întrebat:

am o intrebare foarte delicata la care nu prea gasesc un raspuns, sper sa ma ajutati.
deci : un baiat de 19 ani si o fata de 16 fac dragoste iar parintii fetei afla. parintii fetei merg la politie si vor sa depuna plangere sa il bage la inchisoare pentru corupere de minori, viol. chestii din astea.
intrebarea mea este, daca baiatul sustine ca el nu a facut nimic cu acea fata, poate pati ceva? adica fata nu mai e virgina dar el spune ca nu au facut nimic, iar fata il sustine si ea, adica la tribunal spune si ea ca nu a facut nimic cu acel baiat. pot politistii sa il aresteze pe baiat? se poate gasi vreo dovada, amprenta, urma de adn sau orice? deci pot demonstra ca baiatul a facut-o cu acea fata?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Ei ar trebui sa dovedeasca faptul ca tu ai intretinut relatii sexuale cu ea. Este suficient ca dupa ultima partida de sex ea sa se fi spalat si este imposibil ca un medic sa mai gaseasca probe biologice de la tine. Asta fireste, daca nu ai lasat-o insarcinata, ca atunci un test de adn e suficient...

Iar parintii ei ar trebui sa gaseasca o metoda prin care sa se apropie de fata lor si sa ii faca si educatie sexuala, ca daca aveau grija de ea nu ajungeati in situatia asta.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cand o sa intelegeti oare, cei minori, ca sexul nu e ca ciocolata, sa produca placere prin simplitatea introducerii?! De aceea exista si se practica Petting-ul, ca sa invatati sa va cunoasteti corpul, senzatiile, limitele si placerile. Greu de spus. Parintii, in primul rand, nu ar trebui sa considere copilul drept "proprietetea lor, cu care pot face ce vor. Cauta pe net nr de la Telefonul copilului si suna acolo pentru sprijin. mai poti invoca si dreptul la demnitate, nu esti animal sa fi dusa asa la control "de calitate"... Si macar sa va protejati cu prezervativ!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa mintiti. Trebuie doar sa recunoasca fata ca nu a fost violata. Dupa 16 ani instanta poate hotara ca nu esti vinovat si eventual ca poti sa te casatoresti cu ea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sa te linistesti deoarece nimeni nu-ti va face nimic. Ea nu mai este considerata minora.

| restuleistorie explică (pentru corbulalbrosu):

Cum sa nu fie considerata minora? pana la 18 ani esti minor, legal.
si stiu ca e o lege care spune ca de la 15 ani ai voie sa faci dragoste, dar daca parintii depun plangere esti arestat pentru ca pana la 18 ani esti minor. deci cum e?

| Emilian65 a răspuns:

Da, se poate dovedi daca baiatul a facut sex cu ea. Cu ce? Cu ajutorul analizelor ADN.

| restuleistorie explică (pentru Emilian65):

Dar daca fata face un dus se mai gasesc urme adn? sau daca trec 2-3 zile. tot mai raman urme?

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca are peste 16 ani, iar diferenta de varsta dintre voi este de 3 ani sau mai mica, nu se poate intampla nimic, atat timp cat fata n-a fost fortata.
asa stiu eu, dar poate ma insel, mai asteapta si alte raspunsuri.

| JustStitch a răspuns:

Daca amandoi veniti cu argumente si dovediti ca nu ati intretinut relatii romantice, nu patesti absolut nimic

| restuleistorie explică (pentru JustStitch):

Pai trebuie sa dovedim noi ca nu am intretinut relatii romantice? adica noi spunem ca nu. nu ei trebuie sa dovedeasca contrariul?

| JustStitch a răspuns (pentru restuleistorie):

Poti sta linistit, ca nu patesti absolut nimic

| KodrutZ a răspuns (pentru restuleistorie):

Probe biologice/adn, treburi.

| Oana92 a răspuns (pentru restuleistorie):

Ei ar trebui sa dovedeasca faptul ca tu ai intretinut relatii sexuale cu ea. Este suficient ca dupa ultima partida de sex ea sa se fi spalat si este imposibil ca un medic sa mai gaseasca probe biologice de la tine. Asta fireste, daca nu ai lasat-o insarcinata, ca atunci un test de adn e suficient...

Iar parintii ei ar trebui sa gaseasca o metoda prin care sa se apropie de fata lor si sa ii faca si educatie sexuala, ca daca aveau grija de ea nu ajungeati in situatia asta.

| SebastianCMT a răspuns:

Am mai auzit un caz intamplator, numai ca parintii fetei, l-au reclamat de viol, viol de domiciliu laughing) Din cate stiu si mi se pare logic, atata timp cat fata nu il reclama, cuvantul parintilor nu prea este luat in seama, mai ales ca fata are 16 ani, cel mai bun sfat este sa lasi orgoliu si tot ce tine de asta si sa te comporti exemplar cu acea fata pentru ca, cuvantul ei este ultimu si cel care va inclina balanta inspre binele sau raul faptasului laughing

| Alex9777 a răspuns:

Legal vorbind la tribunal o sa juri pe Biblie si daca depui mărturie mincinoasă se poate pesepsii cu închisoare, pe de altă parte violul trebuie dovedit cu un certificat medico-legal care sa ateste faptul ca victima are traume datorate violului, iar la corupere de minori se încadrează doar persoanele sub 15 ani conform codului penal http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen,deci parintii nu prea au sanse sa câștige în instanță