| kassandra99 a întrebat:

Am o mica problema. Am uitat data pe care trebuia sa-mi vina ciclul. Am avut contact sexual neprotejat si-a dat drumul odata in mine dupa care am mers rapid la baie. Vreau sa mentionez ca am sterilet de 1 an si nu am simptome de greata, nu vomit, nu am sanii unflati nu ma dor, pot manca normal nu am ameteli etc. Imi curge mult lichid alb-galbui fara miros. Am facut si un test de sarcina si mi-a iesit negativ. Un sfat va rog dau fundita. Cine s-a mai confruntat cu asa ceva? S auzisem de ceai de cretisoara pentru a veni menstruatia ajutati-ma va rog, Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ti s-a montat sterilet, pozitia acestuia trebuie verificata minim 1 data pe an pentru a elimina orice surpriza neplacuta. Rostul acelei metode de protectie este cel de a permite barbatului sa ejaculeze in vagin fara vreo interdictie deoarece protectia contra sarcinii oferita de sterilet este extrem de mare de peste 99%. Prin spalarea interiorului vaginului nu se reuseste eliminarea spermei, din contra de obicei sperma este antrenata mai adunc, in preajma colului uterin. Pornirea menstruatiei va incepe in momentul in care hormonii vor permite eliminarea endometrului dar asta doar in cazul in care exista, deoarece se stie ca dupa o vreme poate apare fenomenul de amenoree. Ar fi indicat sa te prezinti la o consultatie ginecologica. In cazul tau se poate considera ca in mod normal nu exista nicio posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Steriletul te fereste de sarcina dar nu si de BTS.Boli cu transmitere sexuala.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai sterilet, nu-ti mai face probleme de sarcina.

| Staind a răspuns:

Intreaba-l cand vine

| kassandra99 explică (pentru Staind):

L-as intreba. daca as avea cum laughing

| e1xtz a răspuns:

Pai daca spui ca ai sterilet nu esti insarcinata, de aceea se si pune, sa ai contact sexual neprotejat si sa impiedice sarcina, faptul ca de fel nu ejaculeaza partenerul inauntru este o masura suplimentara...dar foarte-foarte putin probabil sa fii insarcinata in conditiile tale.

| kassandra99 explică (pentru e1xtz):

Am mici semne de menstruatie sper sa-mi vina

| kassandra99 explică:

L-as intreba daca as avea cum