| Undertakerr a întrebat:

Am o problema! Iubitul meu vrea sa facem dragoste, iar mie imi este frica ca as putea ramane accidental insarcinata! Sa accept sau nu? Alte sfaturi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca esti minora, daca iti este frica inseamna ca nu esti pregatita pentru pasul asta, spune-i iubitului tau ca daca tine cu adevarat la tine sa te si respecte, sa te astepte pana cand o sa fi pregatita, daca te ia cu faze gen" ca sunt baiat si urla hormonii in mine", inseamna ca doar pentru asta te iubeste, doar pentru a face sex cu tine

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista atat de multe metode de contraceptie, iar prezervativul este atat de la indemana oricuii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate ne precizezi şi ce VÂRSTĂ aveţi, apoi mai vedem ce sfaturi vă dăm...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde şi de vârsta pe care o aveţi amândoi, dacă nu sunteţi majori, sau dacă el e iar tu nu, nu te-aş sfătui să o faci.

Ai grijă.

| unknøwn a răspuns:

Bă,sincer,asta-i ca şi cum ai zice: _Aş merge pe bicicletă da...mi-e frică, dacă cad în cap? _
Păi dacă ştii ce faci şi nu eşti mai proastă ca un burete de spălat vase, nu cazi.
Ori eşti exagerat de vită încălţată, ori asta-i doar o scuză imbecilă.

| qMiruq a răspuns:

Heii, dacă doar frica de a rămâne însărcinată este unicul motiv atunci poţi folosi liniştită metodele de contracepţie:
1) Prezervativul - cea mai sigură metodă de contracepţie care te fereşte şi de BTS (boli cu transmitere sexuală)
în caz că se rupe prezervativul poţi apela în cazuri extreme la pilula de a2-a zi şi nu se întâmplă nimic.
2) Anticoncepţionalele, administrate corect îţi oferă o contracepţie de 95-99%
3) Steriletul: steriletul este introdus (si inlaturat) doar de ginecolog. Inserarea steriletului dureaza in jur de zece minute si nu presupune durere/disconfort pentru majoritatea femeilor. Daca totusi vrei sa fii sigura ca nu vei simti nimic, poti cere anestezie si la introducere.momentul ideal pentru implantarea dispozitivului este imediat dupa terminarea menstruatiei, cand cervixul (colul uterin) este mai moale. dupa inserare, ai putea avea senzatii de disconfort asemanatoare crampelor menstruale: acestea ar trebui sa dispara in cateva zile si pot fi tinute sub control cu niste calmante usoare prescrise de medic. extragerea dispozitivului se face de obicei sub anestezie locala si, in caz ca apar complicatii, pe cale chirurgicala.

Cam atât, baftă :*!

Răspuns utilizator avertizat
| Malinutza99 a răspuns:

Pai... fa ce crezi tu ca e bine. Nu ai cum sa ramai insarcinata daca va protejati, doar daca se rupe prezervativul, iar daca se intampla acest lucru ar trebui sa iei pastila de a doua zi. Sunt multe metode de contraceptie, cauta pe net sau intreaba un ginecolog. P.S. cati ani ai?

| ffkldmlasbvn a răspuns:

Daca simti ca e persoana potrivita DA. daca nu mai asteapta.ca apoi o sa regreti.In cazul in care crezi ca e persoana potrivita nu ar trebui sa iti faci griji. puteti folosi prezervativul, anticonceptionale(luate cu o luna inainte sa fii mai sigura) etc.asa nu ai cum sa ramai insarcinata.in schimb daca faci fara astea ai toate sansele. Sper ca te-am ajutat! :*