| Izma a întrebat:

Am o problema mare!:-ss. Suntem impreuna de un an jumate si acum vrea sa facem "dragosteoh go on. Problema este ca nu stiu sigur daca vreau sa o fac. Adica pe o parte i-as zice da dar... intr-un fel i-as zice nu.

Imi tot reproseaza lucruri... ca avem atata timp impreuna si inca nu am facut nimic.

Ieri i-am dat un mesaj si i-am zis ca nu ma simt pregatita sa o fac, si a izbucnit dintr-o data. Gen "ramai asa virgina ca ii mai bine " ok, nu am mai zis nimic. Apoi imi da mesaj si imi zice ca ma va iubi incontinuare chiar daca nu am acceptat sa o facem. mi-am zis ca am rezolvat problema asta, ca am incheiat subiectul. Apoi... mai pe seara imi da mesaj din nou si iar incepe cu acelasi subiect... de ce nu vreau sa o facem, ca nu-l iubesc, de ce nu simt ca vreau sa o fac, pentru ca el simte si eu.

+ De asta nu vrea sa o facem protejat, Iar mie imi este frica de o sarcinastraight face sau ca mi-se poate deforma corpul sau... sau. chatterbox

Aproape uitasem sa zic ca... sambata mi-a zis ca vine sa ma ia la discotecabatting eyelashes apoi mi-a zis ca sambata vrea sa o si facem.straight facex_x

Deci ce spuneti? ce sa fac? ce sa ii zic?

Va rog frumos... fara raspunsuri aiurea oh go on

11 răspunsuri:
| SociallyDepressed a răspuns:

Nu o face.E clar ca nu tine la tine din moment ce nu intelege ca nu esti pregatita. Vrea sa o faceti neprotejat? La ce ii sta capul? Daca ramai insarcinata ...asta nu conteaza?
Nu o face. Daca vrei sa o faci trebuie sa fi 100% sigura.Nu ceda pentru ca tu o sa regreti mai tarziu, nu el!
Spune-i ca nu esti pregatita si sa nu te mai preseze. Daca iar se enerveaza sau ceva inseamna ca nu te iubeste si vrea doar sa te aiba in pat.
Apropo, cati ani ai? Daca ai sub 18 ani nu este recomandat sa-ti incepi viata sexuala.
Sper sa iei decizia corecta.Succes!

| Pysu a răspuns:

Pai nu e bine sa faci dragoste acum daca nu te simti pregatita, nu e bine chiar deloc, si eu vreau sa fac dragoste cu prietena mea dar ea imi zice ca nu se simte pregatita si eu am inteles-o, ok, fa-l sa inteleaga ca nu esti pregatita, sambata daca iesi cu el in oras ai grija ca ar putea face orice sa te faca sa faci dragoste cu el. Te-ar putea droga sau eu stiuthinking( ar putea pune ce va intr-o bautura) AI GRIJA.

| UuuLaaLaa a răspuns:

Draga mea, fa`o cand simti tu ca iti doresti, ca esti pregatita. Nu il lasa sa te manipuleze cu chestii de genu` " Nu ma iubesti" bla bla bla. Astea`s texte din partea lor.

Daca te iubeste te asteapta ...Desi sunt foarte rari baietii astia.cu toate ca na, totusi aveti deja un an jumate.Are si el pretentii acum. Nu`l lasa sa-ti acapareze atentia cu reprosurile lui. Fa`i tu o surpriza cand te vei simtii pregatita. oricum baietii din ziua de astazi nu prea apreciaza o fata virgina.in fine! n-ar trebui sa ti`o ceara asa direct, cel mai frumos ar fi sa incerce intr-un moment in care voi doi sunteti singuri. Asa ar fi cel mai ok, pentru ca in felul asta nici tu nu te-ai mai simti constransa de el.

Si ar iesii totul perfect!

Ai grija oricum. Gandeste`te bine la ceea ce vrei sa faci, nu carecumva sa regreti pe urma! kiss

| ՀԷՑ a răspuns:

Daca nu te simti pregatita NU o face. Mai bine asa decat mai tarziu sa regreti. Nu e nici o rusine sa fi virgina! Aceasta decizie iti apartine in totalitate tie, si nu te lasa influientata de el cand zice "daca nu o faci inseamna ca nu o iubesti". Tu poti sa ii spui "daca nu ma intelegi inseamna ca nu ma iubesti".
Si daca insista eu zic mai bine ii dai papuci. Daca te iub cu adv. se va intoarce la tine si te va intelege. Daca nu, "Pa", nu te merita!

| R3sPeCt a răspuns:

nu esti obligata sa faci,, dragoste,, daca nu vrei!
decizia depinde de tine.inteleg faptul ca nu vrea sa o faca protejat, si aici ai dreptate, dar daca il iubesti si stati impreuna de 1 an jumate, eeeeeeeee, nu stiu ce sa zic.si apoi depinde de varsta care o ai! nu e bun sexul la o varsta frageda.decizia e a ta in totalitate! sper ca am reusit sa te ajut putin:d...gandeste-te bine

| Răspuns_9097 a răspuns:

Eu zic să te desparţi de individul asta.
Sută la sută crecă e obsedat de a face sex.
: )

| whiterose26 a răspuns:

Buna!
Ceea ce spui tu este o problema des intalnita in adolescenta.Tu clar nu esti pregatita sa faci dragoste cu el, iar el nu face altceva decat sa incerce sa te convinga sa iti calci orgoliul si sa faci sex cu el.
Ei bine, tu fii stapana pe tine, spune-i ca nu esti deloc hotarata sa iti pierzi virginitatea atat de repede si daca doreste sa te respecte si sa te iubeasca in continuare asa e bine, daca nu asta e...
Ceea ce el iti cere, sa faceti sex fara prezervativ este ff urat, pentru ca poti contacta o boala cu transmitere sexuala gen HIV sau SIDA si nu te mai scapi pe veci de asta.Gandeste-te ce ar spune parintii tai daca le-ai spune ca ai contactat o boala de genul asta.Plus ca exista riscul unei sarcini nedorite.
Iti urez multa bafta in alegerea ta... Sper sa fie totul bine!:*

| Ziiziii a răspuns:

Daca te simti pregatita, ce mai stai pe ganduri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu voi tine cont de parerile majoritatii si ti-o voi spune pe a mea. Cand te-ai "bagat" in aceasta relatie trebuia sa te gandesti ca inevitabil va veni si vremea cand saruturile si imbratisarile nu vor fid e ajuns pentru a o intretine. Un an jumate eu zic ca este chiar prea mult. Baiatul a asteptat atat si tu l-ai amagit degeaba. Ba mai mult, te gandesti doar la tine daca esti tu "pregatita " sau nu, iar ceea ce simte corpul lui nu are nici o importanta. Daca nu esti pregatit pentru a face dragoste/sex/amor (cum vrei sa ii zici) sfatul meu ar fi pentru oricine sa nu se amestece intr-o relatie ( pentru ca la urma urmei se ajunge tot acolo!)

Imi poti da stupid la raspuns, nu imi pasa atata timp cat intelegi ce vreau sa zic si elimini aceasta doza mica de egoism in ceea ce priveste dorinta ta si a lui.

Ps: Chestia cu protejatul. Ii poti spune simplu si direct " ori protejat, ori deloc "

| TheScamy a răspuns:

Fa-o,dar spune-i ca daca nu vrea protejat tu vrei sa fara protectie nu o vei face,si ate-l la cap cu asta ca o sa faca ce zici tu pana la urma ca vad ca vrea foarte mult.Du-te la discoteca, si da-te mai mult pe langa el cum nu te-ai dat pana acum, si zapacestel cu faza cu protectie.Succes.Fundabig grin

| alinaalis a răspuns:

Daca nu vrei nu o face gandeste-te bine inainte. toate se fac la timpul lor si daca te iubeste cu adevarat te va lasa sa decizi tu, acest pas dupa parerea mea este foarte important pentru o fata si gandeste-te bine daca persoana de langa tine merita un asa sacrificiu. si referitor la faza cum ca ti se deformeaza corpul nu este adevarat si daca pana la urma te decizi sa o faci, protejazate pentru ca prima oara risti foarte mult sa ramai insarcinata.