| Pitica95 a întrebat:

Am sa va mentionez de la inceput ca este o poveste cam lunga ce cere atentie si seriozitate. Deci, in urma cu 2 luni prietenul meu ( acesta fiind cu 6 ani mai mare ca mine ) s-a despartit de mine, motivul fiind unul care inca ma pune pe ganduri. Aveam o relatie de 1 an jumate, dar totusi asta nu a contat. Eu inainte sa-l cunosc nu eram posesiva, nu ma interesa ce face prietenul meu, cu cine iese, cand si asa mai departe... Dar in timpul relatiei cu el m-am schimbat mult, toata ziua stateam cu telefonul in mana, zilnic trimiteam sute de mesaje + ca devenisem foarte posesiva, geloasa iar asta se putea observa, fiindca il tot verificam pe mess, FB, ii controlam telefon. Dar nu faceam asta fara motiv. Cand am facut 6 luni impreuna, am intrat la el pe mess din pura coincidenta/plictiseala si... am avut o surpriza, vorbea cu diferite fete despre o potentiala relatie intre ei. In acel moment am inceput sa plang gandindu-ma ca am avut incredere intr-o persoana care nu tine deloc la mine si si-a batut joc de mine.
Timpul a trecut, rezolvand acea neintelegere si recapatundu-mi partial increderea in el. Atunci cand am implinit 1 an impreuna, ne-am despartit din cauza lui. Intr-un final ne-am impacat iar 5 luni a fost totul OK. In ultima luna impreuna nu exista zi in care sa nu ne certam fiindca el era foarte gelos si-mi reprosa ca este ceva intre mine si cel mai bun prieten (acesta fiindu-mi si coleg de clasa).
L-am sunat intr-o dupa amiaza sa-l intreb daca ne vedem iar el era impreuna cu prietenii lui ( pe care nu-i suport) acasa la ei. Bineinteles ca am facut urat si i-am inchis telefonul, deoarece ( repet) nu-i suport prietenii/ prezenta lor in preajma lui. La cateva ore mi-a dat un mesaj zicandu-mi ca vrea sa fie singur ( la momentul respectiv chiar nu m-a interesat tratandu-l cu indiferenta). Dupa 3 zile l-am cautat, m-a ignorat, am mai incercat sa-l caut dar niciun rezultat.
La o luna dupa despartire am aflat ca se tot interesa de mine, de situatia mea scoalara etc, asa ca l-am rugat frumos sa ma lase/ sa ma uite, dar am primit un raspuns care m-a durut " Vorbesc cu cine vreau, cand vreau, acum fa pasi ca ma plictisesti ". Dupa asta mi-am vazut de treaba incercand sa-mi fac un nou prieten, dar fara rezultate, ma tot gandeam la fost-ul, vorbeam de el mereu in preajma actualului si etc. Intrebarea mea este, cum poate fi asa dupa 1 an jumate?(avand in vedere ca arata ca ma iubeste). Cum il pot uita? Adica e primul, e cam imposibil pentru mine. Astept seriozitate si cat mai multe pareri. Dau fundita. happy

Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna! Timpul le rezolva pe toate.Stiu,usor de zis, greu de facut insa pe parcurs toate trec.Mai intai de toate spun sa stergi fiecare mesaj,apel, poza... orice legat de el. Iesi cu prietenele, incearca sa nu te mai gandesti la el si cauta pe altcineva.
Daca se va gandi el sa iti dea un mesaj, eu spun sa nu ii raspunzi, trebuie sa iti amintesti ca el s-a comportat urat cu tine si tie...nu ti-a picat deloc bine.
Daca vrei sa mai vorbim, sa te descarci, trimite-mi un mesaj in privat si te voi ajuta.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tocmai fiidcp este primul, este important să îl uiți. Asta se face căutând alt prieten, cu care să nu repeți greșelile făcute cu primul.

| anastasia9 a răspuns:

Buna,din pur intamplare am trecut aproximativ prin ce treci tu adica te inteleg...pai tu vrei sa il uiti sa faci ceva sa il stergi din mintea ta te inteleg ca e primul dar nu trebuie sa te lasi calcata in picioare se despart oameni dupa 10 ani... poate isi va da seama ca tu esti cea mai importanta persoana atunci cand va ramane fara prieteni, cand iis va da seama ca timpul fuge si el isi pierde timpu cu facebook si mees.e si o vorba,, cine nu te are te pretuieste, cine te are nu te pretuieste,, timpul le va rezolva pe toate nu te mai gandi atat de des ocupati tmpu daca chiar nu-ti mai doresti..eu iti doresc mult succes

| lovefriends2046 a răspuns:

Am citit tot si cred ca am inteles! Acum, nu stiu ce simti tu dar daca inca mai simti ceva pentru el inseamna ca nu l-ai uitat si inca il mai iubesti. Stiu ca din cate am citit te-a facut sa suferi de multe ori dar daca zici ca de un an si jumatate nu il mai poti uita nu cred ca in scurt timp il vei uita... vorbeste cu cineva care stie mai multe despre cum a fost relatia voastra (un prieten, o prietena sau nu stiu cine) si spune-i sa te ajute, vezi ce spune si el/ea si atunci iti pui sentimentele in ordine si dupa vezi ce faci! Fa ce iti spune inima! Sper ca te-am ajutat cat de cat! Iti doresc numai bine si sper sa rezolvi problema!