| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nevoie de mai multe sfaturi! Vreau sa stiu daca am luat o decizie corecta ori nu! Povestea mea asa incepe : Ma intilneam cu un baiat misto, ne cunoasteam dicit avem doar 5 ani,si anul trecut am hotarit sa fim impreuna, a fost totul destul de bine, luna aceasta am avut multe probleme cu parintiii, se certau intr-una, citeodata si eu intram in certurile lor, si nu mai stiam cei cu mine am hotarit sa iau o pauza. Iam spus ce simt si am hotarit ca sa fim departe unu de altu pentru o bucata de timp! Era confuza si inca sunt! Ma simteam foarte rau, si intre timp m-am indragostit de alt baiat,care m-a ajutat intr-un fel sa trec peste. Am facut schimb de numele. MA simteam bine cu el (cind vorbeam. nuneam vazut in acest timp) il vazuseram de mult de cind eram cu prietenul mei. Azi mi-a venit un sms dela prietenul meu care a aflat totul si a inceput o zarba! Nustiam ce sa fac sa ma imcap cu fostul,ori sa incep cu noul baiat. Parintii mei il stiu foarte bine pe el, si de aia imi da voe cu el si in cluburi, mai pe scurt oricunde. si nu stiu cum o sa reactione ei cind o sa vada ca am altu! Si am decis sa ma imcap cu fostul! IAr dupa ce mam impacat ma simt ridicol. Simt ca nu mai tin la el, dar nu pot sa-i zic NU, ne leaga multe lucru insa nu mai tin la el! Oare am procedat corect?

Răspuns Câştigător
| tubica a răspuns:

Of...grava treaba.Pai stiu cum e cand numai iubesti o persoana dar tot nu vrei sa refuzi.Si eu am trecut prin asa ceva.Eu zic sa-ti asculti inima.Eu cred ca nu-i iubesti pe nici unul cu adevarat.Stii de ce? de aia ca nu tii la primul dar nici la al doilea fiindca ai renuntat la el ca sa fii cu fostul. Daca l-ai fi iubit pe cel de-al doilea nu ai fi renuntat la el.Eu in locul tau as alege sa fiu singura si sa incep o viata noua.winking
Eu cred ca tu ai nevoie sa incepi o viata noua ca sa te aduni un pic.Tu nu poti in momentul de fata sa gandesti limpede.De aia ai nevoie de o pauza in care sa nu mai fie baieti ci numai tu cu tine. Ocupa-te mai mult de tine acuma.Relaxeaza-te,fa un pic de sport, iesi la aer curat, rasfata-tehee heepoate ai putea sa-ti faci o noua freza, niste haine noi, un pic de machiaj.Fa o schimbare in viata ta. crede-ma ca a fi singura nu-i asa de grav. Uneori iti face mai mult bine decat crezi.Si cand vei simti ca esti pregatita sa incepi o relatie noua atunci vei putea sa te implici cu toata inima.Lasa trecutul in spate.Incepe o viata noua! asta iti recomand.

| Lady2012 a răspuns (pentru tubica):

Cred ca ai mare dreptate! Iti multumesc din inima ca m-ai ajutat!

| fetitzabunasinebuna a răspuns (pentru Lady2012):

Cu mare placere draga :*

11 răspunsuri:
| Lady2012 a răspuns:

Scuze pentru greselile de tipar!

| Metempsihoza a răspuns:

Nu am avut rabdare sa citesc, dar iti pot spune doar ca decizia cea mai buna e cea care nu te face sa suferi, eu dupa asta ma ghidez mereu, fac totul astfel incat sa nu regret pe planul sufletului, pe alte planuri se mai rezolva, dar un suflet ranit, ranit ramane.

| Pιтιкa a răspuns:

Stii? Fa ce iti spune inima. Daca il iubesti pe baiatul acela stai cu el ci nu cu fostul daca nu simti nimic pentru el.Stai cu cine iti place si pe cine iubesti!

| fetitzabunasinebuna a răspuns:

Te inteleg PERFECT! Uite, si eu am trecut. si inca trec prin asa ceva.Si la mine este aproape la fel cu descrierea ta. Eu m-am hotarat sa fac in felul urmator.: Eu acum sunt k un baiat, si il iubbesc, n-am ce zice, dar intre timp am cunoscut alt baiat, de care m-am indragostit, si il iubesc si pe el, adica ii iubesc pe aman2, dar pe prietenul actual il iubesc parca mai mult, si nu vr sa-l pierd pe celalalt dar nici pe cekl actual, si m-am gandit asa. sa-i pun la niste incercari, ma gadesc eu bine si vad care merita. Asa. asta fac eu. Ce ai putea face tu este sa vb k tipu k, care te`ai impacat iar, si sa-i spui in fata, nu poti sta k el DEGEABA fara sa-l iubesti. Ii faci mai mult rau ddecat bine, dar inainte sa faci asta trebuie sa stii sigur ca celalalt te iubeste. nu poti sa te desp. de actual si sa afli k celalat nu te iubb. Si nu uita SINCERITATEA si RESPECTUL au o mare infuienta in asa ceva. BFT! sa ne spui cum ti-a mers :*

| Lady2012 a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Stiu ca celelalt baiat (care simt ceva pentru el) ma place, si vrea sa incerce ceva! INsa nu stiu ce sa fac! Cred ca daca o sa fiu singura va fi mai bine nu?

| flaviusss a răspuns:

DRAGOSTE CU FORTA NU SE POATE. Daca nu simti nimic pentru el spune-i in fata si gata. Renunta acum cat e la inceput si ramai cu cel pe care il placi, iti faci si tie rau, si lui sad

| PainT a răspuns:

Mai intai, numai tu stii daca ai procedat corect. O sa iti spun ce mi s-a intamplat mie. Si ma simt si acum foarte foarte rau.

Deci, o fata mai mica decat mine, cu vreo 1 an, mi-a luat mintile. Intr-o seara am fost cu ea, am vorbit despre multe nu stiu ce, ne-am sarutat si am hotarat ca trebuie sa avem o relatie impreuna.
Pe ea o cunosteam de cand eram foarte mic. Dupa 3 zile imi spune ca nu stie daca e pregatita de o relatie, pentru ca in urma cu vreo luna, unu' isi batea joc de ea nu stiu ce.
Dupa a dat-o la intors, ca nu stie cum tine la mine, ca un prieten sau ca un iubit. Si dupa imi mai spune ca ea il iubeste pe un foarte bun prieten de-al meu, care se despartise de ea pentru alta fata. Si eu sunt foarte indragostit de ea, dar ce sa ii faci.

In concluzie, 80% ai cam gresit. Gandeste-te cum se simte noul tau prieten acum. Nu trebuie sa le placa parintilor tai. Trebuie sa iti placa tie. Funda? yawn

| trendya a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu el si sa-i spui ce simti apoi sa incerci sa le spui si parintilor prezentandul pe noul tip

| Casilias a răspuns:

Pai daca mai mai tii la el urmeazati inima. happy