| anamaria0974 a întrebat:

Am si eu o mica problema in ceea ce priveste relatia de cuplu. Sunt cu un baiat de 1 an si 2 luni, iar in ultima perioada este cam distant cu mine. Mi-a facut cateva faze care m-au durut, am vorbit despre asta si parea ca totul s-a rezolvat asta doar pentru cateva zile. Am ajuns sa nu ma mai intereseze atat de multe de ceea ce face, ce-mi face. face complimente unei alte fete, vorbeste cu ea pot sa spun ca mai mult decat vorbeste cu mine. I-am spus ca se intampla ceva cu relatia, ca nu mai e cum era dar a zis ca nu se intampla nimic. El nu stie ca am aflat despre cum vorbeste el cu fata aia deoarece am intrat la el pe facebook intr-o seara si vorbea cu ea, iar dupa ce vorbeau stergea conversatia ca sa nu o vad eu. Intrebarea este: cum il fac sa isi dea seama ca ma pierde fara sa ii spun ca am intrat la el si am vazut conversatiile? Nu vreau sa creada ca sunt obsedata de el incat am ajuns sa ii invadez,, intimitatea". Va rog un sfat! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este timpul să porți o discuție deschisă cu el, despre sentimentele voastre și de viitor!
Pa, pa.

| anamaria0974 explică (pentru Legiuitoarea):

Hei, mersi de sfat, asa am facut si chiar a functionat. Am avut si eu o mica parte de vina dar si el. Acum ne intelegem bine! :*

13 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Probabil a intervenit monotonia sau chiar o place pe fata respectiva ceea ce inseamna ca daca ea accepta sa fie cu el, va renunta la tine.
Spune-i direct ce si cum, spune-i ca vrei renunti la relatia asta si vezi cum reactioneaza. Daca te roaga sa te mai gandesti inseamna ca tine la tine, daca nu...nu merita.

| Laura927 a răspuns:

Eu zic cat mai ai demnitate sa te retragi cu capul sus si impacata cu tine insuti ca nu ai gresit si nu esti tu vinovata!
Mergi mai departe, ai putin timp de cand esti cu el, gandeste-te daca acum face asa mai tarziu ce naiba o sa faca?
Nu mai sta pe ganduri, nu ii mai raspunde nu te merita, este un porc!

| unknøwn a răspuns (pentru Laura927):

Nu există relaţie în care doar unul din parteneri să aibă vina. Ambii parteneri au o parte de vină. TOT TIMPUL. În orice circumstanţe.

| Laura927 a răspuns (pentru unknøwn):

Sigur ca el este vinovat in cazul asta!
Se uita dupa alta, nu ai auzit?
Ce crezi ca nu I-a placut la fata asta?
Si a scris ca I-a facut si " niste faze care m-a durut", ce intelegi tu din afirmatiile ei?
Intr-adevar sunt de acord cu tine cand spui ca amandoi partenerii gresesc, dar cazul acesta este unul pe cat se poate de simplu, este doar parerea mea personala.
Fiecare dupa mentalitatea care a fost crescut.
parerea mea este ca 1/2luni este ft putin timp, poate baiatul avea alte asteptari si nu le-a primit, nu am de unde sa stiu lucrul asta, intr-o perioada indelungata cand cunosti mai bine partenerul si relatia are mai mult de 5/6 luni intr-adevar sunt amandoi vinovati.
Unul pentru ca nu a respectat dorintele partenerului si celalalt ca a dat cu batu'n baltalaughing

| unknøwn a răspuns (pentru Laura927):

N-am zis că nu-i vinovat.
Prin câteva faze care au durut-o... înţelegi multe.
De exemplu eu înţeleg că i-o făcut ceva ce nu-i place.
Şi e ceva normal, într-o relaţie nu poţi să faci pe plac 100% partenerei, că aia ar însemna să fii sclav, nu iubit, ia-ţi câine dacă vrei să-ţi facă cineva pe plac 100%.
Cazul ăsta e unul cât se poate de simplu,deci nu e descalificat de la faptul că într-o relaţie dacă se întâmplă ceva nu e doar un partener de vină,ci amândoi.
Tu eşti genul ăla care vede cu capul doar înainte şi dacă într-o relaţie se desparte prietenul de tine...te plângi după aia că : "Nu i-am făcut nimic. PORCUL. M-a lăsat."
Şi nu recunoşti că poate nu erai suficient de bună pentru el,poate el vrea altceva,poate aveaţi alte interese, poate a găsit la altă fată ceva ce nu a mai găsit la tine, poate între timp s-a schimbat, poate între timp te-ai schimbat tu, poate...

| Laura927 a răspuns (pentru unknøwn):

Este ft adevarat ce ai spus tu,mai putin Tu eşti genul ăla care vede cu capul doar înainte şi dacă într-o relaţie se desparte prietenul de tine...te plângi după aia că : "Nu i-am făcut nimic. PORCUL. M-a lăsat.", nu sunt deloc genul imi asum perfect responsabilitatea greselii daca este cazul.
Sunt o persoana extremista, stiu ca este gresit, dar si o persoana ft feminista, lucru ce nu multe femei poseda.Sunt capabila sa gandesc logic, chiar daca sunt in problema cu pricina pot avea o viziune din " exterior" al problemei cu care ma confrunt si eu cer sfaturi dar ma bazez pe intuitia mea.Asa sunt eu de fapt.
La faza cu pshihologia mai ai de lucratlaughing
Oricum raspunsul tau este cat se poate de logic( mai putin partea eu)!

| unknøwn a răspuns (pentru Laura927):

Dacă nu este adevărat..de ce dai răspunsuri de ofensată de genul:
"nu ai gresit si nu esti tu vinovata!
[...] nu ii mai raspunde nu te merita, este un porc! "

| Laura927 a răspuns (pentru unknøwn):

Nu este adevarat ce?
Chiar nu te inteleg...

| Laura927 a răspuns (pentru unknøwn):

Nu te mai obosi sa discutam problema ei, uite ce a scris pentru legiuitoarea.
Oricum fata asta e cu capul in nori.
Spune ca ala dupa 1/2 luni nu ii mai pasa de ea si umbla prin spatele ei cu alta si acum scrie ca si ea este vinovata putin.
Cine stie ce I-a facut baiatului aluia si ne zice noua o poveste precum I-ar conveni sa apara situatia.:/

| Garielu a răspuns:

Eu as fi discret si as actiona asatonguerima zi i-as spune ca o pritena de a mea l-a vaut cu o fata ca facea avansuri.A doua zi (daca nu te baga in seama) fal gelos, fal sa te vada ca vorbesti si tu cu un baiat.A treia zi daca nu incearca sa te recupereze renunta, lasa-l sa zboare.
Asta este sfatul meu in trei zile. Sper ca te-am ajutat.

| Serena03 a răspuns:

Cel mai probabil nu te mai place...nu vrea sa te raneasca iar de aceea nu iti spune nimic.Incearca sa vb cu fata cealata sa vezi ce ii spune ei. Poate rezolvati...

| SexExpertu a răspuns:

Buna

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa vb cu el, sa-i spui ca nu mai esti multumita de cum se poarta, fa-l sa inteleaga ca nu se mai poate asa si sa ia o decizie. Ai putina mandrie si trateaza-l cu indiferenta, chiar daca e greu. razbunarea e dulce dar fara efect. Indiferenta doare cel mai tare. Daca a inceput asa e clar ca ceva nu mai merge si ca nu are rost sa te framanti. Probabil o sa-i para rau mai tarziu dar o sa fie tardiv. Incearca sa te indepartezi si sa-ti gasesti pe cienva care sa te merite.