| tisulyna1 a întrebat:

Buna TPU.
Am si eu o poveste mai lunga și complicata am avut o relație de 3 ani care după 2 ani sa finalizat cu o căsnicie, după căsnicie la putin timp am început sa ne certam foarte mult pana când am găsit pe altcineva care ma consola foarte mult.
Și am plecat cu el în afara, acum am ajuns acasă după 4 luni sa bag divorț dar când m-am văzut fata în fata cu soțul meu am reapărut sentimentele alea puternice și la el și la mine și ne gândim la împăcare doar ca nu știu ce sa aleg soțul său actualul iubit, vreau sa zic ca și actualul iubit tine enorm de mult la mine și ma iubește dar eu nu am același sentimente pentru el nu mai știu ce sa fac sunt între ciocan și nicovala am nevoie de ajutor un sfat, ce as putea sa fac, care e alegerea corecta?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde din ce motive vă certați

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există alegere corectă dictată din afară.
Recomandare. Cu soțul ai o istorie veche, el este mai adânc înrădăcinat în viața ta. Astfel.
1. Să te desparți onorabil, diplomatic și delicat de actualul iubit, lăsând loc de bună ziua.
2. Să revii la soțul.
Este doar o recomandare care mi se pare mie că e mai înțeleaptă decât cealaltă variantă. Dar nu este neapărat cea mai corectă.

| mihai69 a răspuns:

Alegerea corectă e să stai cu fundul pe nicovală și să aștepți ciocanul să își facă treaba.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Nu esti intre nimic, pur si simplu nu esti constienta de anumite aspecte happy (nu in sensul rau)
Tu te simti atrasa de actualul iubit, ca tine enorm de mult la tine, dar omiti un lucru, ca la fel te-ai simtit si cu fostul iubit (respectiv sotul tau) la inceput.

Este normal sa fie certuri uneori, mai putin normal este sa va despartiti din lucruri marunte, cand lasati orgoliul sa puna stapanire pe voi. Comunicarea dupa casatorie ajuta... extrem de mult, mai mult decat ai crede. Daca ceva nu merge bine, vorbeste cu el, el ar trebui sa te sustina si sa luati decizii impreuna. Si impuneti-va sa faceti tot ceea ce trebuie pentru a "salva" o relatie daca asta vreti amandoi cu adevarat si daca va iubiti, sa nu va lasati purtati de egoul din mintea voastra.

Daca nu va intelegeti, deloc... atunci despartirea este cel mai potrivit lucru. Insa din ce zici, nu cred ca nu va intelegeti, toate au aparut dupa casnicie.

NU exista alegerea corecta, iar alegerea iti apartine tie. Indiferent ce faci, nu o sa fie una gresit si una corecta, pentru ca nu poti schimba nimic, o sa fie doar alegerea facuta si o sa mergi inainte. Asta depinde doar te tine. Dar inca odata, indiferent de ce faci, COMUNICA!

Indiferent ce o sa faci, iti urez numai bine! ^_^

| tisulyna1 explică (pentru DoarBogdan):

Fazai ca noi ne certam din cauza ca în ultimele vreme umbla toate nopțile de acasă și l-am mai prins ca vorbea și cu niște fete pe Facebook stătea în același casa dar era cate o săptămână ca nici nu ne vedeam.

| DoarBogdan a răspuns (pentru tisulyna1):

Pai nu este bine acest lucru, inainte de orice relatie, unele lucruri trebuie stabilite, trebuie o comunicare si o relatie foarte stransa, pentru a putea sa mentineti starea de liniste si de fericire dintre voi doi.

| tisulyna1 explică (pentru DoarBogdan):

Faza e ca primi doi ani nu mia făcut de astea nu am avut probleme nu știu ce la împins sa facă asta.

| Crackman a răspuns:

Cearta o sa reapară

| Eireann a răspuns:

Motivele de ceara s-au rezolvat toate? E normal sa ai sentimente pentru sotul tau dar nu imi dai de inteles ca a avut loc o schimbare majora. O sa fie o a2a luna de miere pana cand o sa reapara neintelegerilor si o sa fii in aceeasi situatie, mai putin iubitul.