| 666_7474 a întrebat:

DILEMA! Sunt prinsa intre ciocan si nicovala. Mai exact, intre iubit si "relatia extraconjugala". Tipul e un fost, am reluat legatura, s-a dovedit ca tinem unul la altul, se comporta foarte frumos cu mine, etc, etc. De la inceput imi spunea ca ar vrea sa renunt la actualul ca sa putem fi fericiti impreuna, doar noi 2, intr-o relatie serioasa. Imi doream acelasi lucru, doar ca este prea greu sa renunt! Efectiv nu pot sa il las pe cel cu care am impartit 2 ani, prieteni comuni, vacante, patul, tot.

Cam de 2 saptamani gelozia tipul a devenit tot mai insistenta. A culminat totul cu "vom vorbi atunci cand renunti la actualul". Eu nu stiu ce sa fac, nu vreau sa il las pe iubit, e o prezenta asa confortabila si benefica, iar celalalt e doza de adrenalina.

Ce as putea face? Stiu ca ambii ma iubesc, mi-au dovedit-o de multe ori si recunosc ca reactia celuilalt e perfect justificata.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Se spune ca atunci cand nu stii pe care sa-l alegi, preferabil e sa-l alegi pe al doilea.Pentru ca daca primul ar fi fost perfect,al doilea nu ar fi avut vreun motiv sa existe!
Numai ca la tine,nu poate fi vorba de primul si al doilea,e o revenire a fostului si incurcatura pare sa se prelungeasca la infinit.
Iti inteleg dilema si vad ca ai punctat foarte bine cam ce inseamna fiecare din ei,pentru tine.
Si reflectand ce ar fi de preferat,intre o prezenta confortabila si benefica si o doza de adrenalina,as alege prezenta confortabila si benefica.
E de dorit o stare continua de bine,punctata cu putina adrenalina (pe care o poti obtine si altfel, nu neaparat printr-un fost ivit de curand), decat o stare vesnic ardenta, care risca sa se transforme intr-un mare foc de paie.
Cred ca cheia acestui triunghi amoros in care te-ai implicat, este insasi existenta actualului iubit.Pentru ca actualul provoaca adrenalina din relatia cu celalalt si tot el,il obsedeaza prin prezenta lui,pe fostul tau.
Sunt convinsa ca vraja dintre tine si fostul tau ar disparea,daca l-ai parasi pe iubitul actual.
Totul pare foarte incitant,si regasirea voastra,si revederea, si dorintele refulate, si intalnirile pe furis, iti dau o doza de adrenalina tocmai pentru ca sunt nepermise si ilegale. Daca actualul iese din peisaj si ramai doar cu fostul, cred ca se va topi si adrenalina.Intotdeauna ce e interzis e mai bun,sau asa ni se pare!
Pe de alta parte, fostul tau a avut ocazia, suficient timp, sa-ti demonstreze ca te iubeste si vrea sa fiti impreuna, candva.Nu a avut intelepciunea sa o faca atunci si acum cere a doua sansa,dar nu-ti lasa libertatea sa alegi,ci te constrange sa decizi urgent si numai in favoarea lui "vom vorbi atunci cand renunti la actualul"!
Nu pare deloc un inceput promitator.
Asa ca sfatul meu ar fi sa ramai acolo unde esti si sa uiti de micul tau intermezzo pacatos.Iar daca vrei adrenalina,ia-ti iubitul actual si du-l pe munte,te asigur ca sentimentele si suspansul vor reveni in forta!
Ramai unde esti si nu mai privi inapoi, intoarcerile redeschid rani pe care le credeai inchise, iar rezultatul e identic de fiecare data, ce v-a despartit candva, o sa va desparta si acum.
Mergi inainte cu ceea ce ai si cauta sa-l aduci la nivelul pe care-l doresti tu!
happy

| fabiola a răspuns:

Ce are unul, nu are celalalt si niciodata nu vei gasi totul.Dar sunt lucruri care se pot schimba, lucruri care se pot tolera! Aici mai poti lucra, restul dicteaza inima!

| neutrino a răspuns:

Fostul, nu-ti mai poate aduce nimic nou, decat incurcaturi. Mergi inainte, nu inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"vom vorbi atunci cand renunti la actualul" asta e deja sentimentul de obsesie. este un pas mic de la dragoste la obsesie, si presupun ca a calcat deja in zona "obsesiei" e clar ca te vrea doar pentru el si incearca sa te mituiasca intr-un fel, sa te pacaleasca. Este clar ca deja nu te mai iubeste. din dragoste este foarte foarte usor sa ajungi la obsesie. dar de la obsesie la dragoste extrem de greu poti ajunge inapoi tongue

| DulceLup a răspuns:

Vai ce panaRM!
Dar ce sa mai zic de cele care aproba mai sus?!
Eu zic sa mergi asa cu amandoi. In paralel.

| Andreea22X a răspuns:

Sunt curioasa din ce motiv te-ai despartit de fostul..in functie de asta iti pot da un raspuns

| Andrei_Bucuresteanu_1991 a răspuns:

Ramai cu cel care ai stat 2 ani nu merita sa dezgropi morti...