| PovesteaVieţiiMele a întrebat:

Buna Tpu.Am si eu o problema!
Am fost impreuna cu un baiat 1 an si 2 luni si din mai multe motive (personale) ne-am despartit, dar ne iubeam si inca ne mai iubim.El a avut cateva "aventuri" de cand ne-am despartit si asa am inteles ca nu e bine sa mai dau vreo sansa relatiei noastre.La o saptamana dupa despartire,mi-am gasit alt prieten,sperand ca il voi uita,dar nu a fost asa,ba din potriva m-a facut mai mult sa il iubesc.El vrea sa ne impacam si imi promite ca se va schimba,dar eu nu prea cred ca se va putea shimba, deoarece s-a invatat cu acest anturaj.In aceasta seara m-am despartit si de prietenul cu care am incercat sa il uit pe fostul.
Am nevoie de un sfat.Ce sa fac? Are rost sa ma mai impac cu baiatul care am avut o relatie mai lunga?
Va rog,raspuns urgent, dau funda.Am nevoie de un sfat rapid.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Smileygirl23 a răspuns:

Viata merge inainte, nu inapoi. Parerea mea este sa lasi timpul sa te ajute sa uiti si sa nu te folosesti de alti baieti pentru asta..Cat despre fostul, daca nu a mers de prima data, de ce ar merge acum? Nu sunt de acord cu relatiile astea: azi suntem, maine nu, hai sa mai incercam, promit sa ma schimb si bla bla. Suntem ceea ce suntem si e foarte usor sa spunem ca ne vom schimba, dar e foarte greu procesul in sine. O persoana trebuie sa faca schimbari pentru ea insasi, nu pentru oamenii din jur.

| PovesteaVieţiiMele explică (pentru Smileygirl23):

Si daca totusi il iubesc, ce as putea face? Crezi ca (,) cu timpul imi voi schimba sentimentele?

| Smileygirl23 a răspuns (pentru PovesteaVieţiiMele):

Da, cred ca in timp iti vei da voie sa te desprinzi de el si sa iubesti din nou. Si daca nu am dreptate, mai bine singura decat cu cineva care nu te merita. Parerea meahappy orice vei decide, iti doresc multa fericire.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.prima prostie a fost ca ti-ai facut un prieten numai ca sa-l uiti pe fostul; Trebuia sa mergi mai departe pentru ca tineai la actualul, nu pentru fostul;
2. nu merita sa mai incerci nimic cu fostul. Vei suferi mai mult si dupa inca un esec ce mai faci?

Răspuns utilizator avertizat
| catalin02 a răspuns:

Sunt chiar in aceeasi situatie eu iti zic sa iti asculti inima? Dar totusi daca el va continua cu altele inseamna ca nu te merita

| PovesteaVieţiiMele explică (pentru catalin02):

Multumesc pentru sfat, dar nu stiu ce sa fac pentru ca eu inca il mai iubesc. Poate ca el a incercat sa stea cu altele din acelasi motiv ca mine(sa ma uite), dar tot la mine s-a intors.
Ce sa fac?

| catalin02 a răspuns (pentru PovesteaVieţiiMele):

Daca va iubiti asa mult dc nu incercati sa va impacati?

| R1e2b3e4c5a6 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, dar am stat si m-am gandit si am decis ca e mai bine sa se termine aici. ne-am certat de prea multe ori ca sa ne mai impacam. Baftawinking

| PovesteaVieţiiMele explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.M-au incurajat mult

| Bilutzaaa a răspuns:

Se zice ca focul stins odata nu se poate aprinde usor...asa ca eu is de parere ca e mai bine daca se termin aici pentru ca nu ii sigur ca nu o sa te insele chiar si daca promite ca se schimba...:*