| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU., am si eu o problema.Eu si iubitul meu avem un an si jumatate de cand suntem impreuna.Acum 2 luni si-a luat servici, iar de ceva timp el vine de la schimbul 3, ma suna dimineata 2-3 minute si imi spune ca se baga la somn iar dupa ce se va trezi ma va suna.Dar nu face asa,din contra se trezeste,iese cu pritenii,isi tine telu inchis(ca sa nu sune sefu spune el, de obicei il mai suna pentru ore suplimentare)si nu ma suna deloc, dupa care se baga la PC ca sa se joace.Iar seara ma suna pe la 20:00-21:00 si imi zice ca m-a sunat sa vada ce mai fac si imi zice ca uitat sa ma sune pentru ca a uitat de notiunea timpului la PC(eu nu m-as supara pe el daca tot e la PC sa intre pe mess si sa imi lase un mesaj in care sa imi spuna ca vrea sa se joace si vorbeste cu mine mai incolo).Eu ma supar foarte tare cand face asa si nu ma suna sau macar sa stiu si eu de el.Voi ce a-ti face daca a-ti fi in locul meu? Va-ti supara pe el? Sau cum a-ti proceda voi daca iubitul\a v-ar face asa voua? Apropo el spune ca nu e nici un motiv de suparare ca a uitat de notiunea timpului.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asta este ca reclama aia: "Mama te iubesc, dar nu ca si pe "U"". Cine este clujean stie.
Deci, el te iubeste, dar ii place mai mult sa se joace decat sa-si petreaca timpul cu tine. Nu ar fi rau daca asta ti-ar fi fost indiferent, dar tu ai nevoie de un barbat langa tine, nu de unul care sa salveze lumea dintr-o 'zombie-apocalypse' sau de orcii spatiali invadatori si sa-si aminteasca de tine cand inchide calculatorul.
O alternativa ar fi, poate te apuci si tu sa joci aceleasi jocuri, si atunci va intalniti online. Poate chiar mai mult, sa ajungi sa fii heal-arul din party-ul lui, sau altceva, si asa sa deveniti nedespartiti. Online...
Alta alternativa ar fi, sa iei tu initiativa, sa faci un program cu iesiri si intalniri, fie si sa mergi pe la el sa mancati impreuna, daca insa nu coopereaza, atunci nu cred ca exista iesire din situatia asta.

| DeeaMarry a răspuns:

Si eu m-as supara, si inca foarte tare! E ca si cum ar uita de mine. I-as spune asta si lui si as astepta ca el sa rezolve lucrurile, sa nu ma mai puna intr-o astfel situatie.
Nu-i mai raspunde la telefon o zi sau doua, fii mai rece cu el un timp (data viitoare cand se mai intampla), sa isi dea si el seama ca pe tine te deranjeaza foarte tare.
Fara suparare, dar se scrie "ati" si "v-ati".

| DeeaMarry a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa ramai langa el. E clar ca nu esti multumita de felul in care te trateaza. Si mai clar e ca nu poti sa il faci sa inteleaga cat de mult te deranjeaza. Lui putin ii pasa. Tie de ce ti-ar mai pasa de el?!
Ori se schimba ori te desparti de el! Pentru tine situatia asta este mult prea grea.

| neutrino a răspuns:

Ce bine ar fi sa uiti tu de el, daca nu, va uita el de tine cu prima ocazie!

| raluk27 a răspuns:

E vrajeala asta cu notiunea timpului. Orice baiat care te place isi gaseste timp sa te sune. Data viitoare nu-i raspunde la telefon, nici dimineata, nici seara. Pierde si tu notiunea timpului, facandu-ti unghiile. Stiu ca e greu, dar ocupa-ti timpul cu altceva si nu fi disponibila pentru nici un baiat. Pana la urma e jignitor sa fie mai important un rahat de joc, decat tu. Demonstreaza-i ca ai si tu programul tau, preocuparile tale si nu esti la cheremul lui. Nu incerca sa discuti cu el pentru ca mai mult ca sigur il va durea undeva, plus ca o sa sune a cicaleala, si atat asteapt ca sa-ti spuna pa. Baietii reactioneaza cel mai bine la lipsa contactului. Nu raspunde vreo 2 zile la telefon si ai sa vezi ca n-o sa-l mai inchida pe-al lui. Iar daca nu te cauta, asta e, n-ai pierdut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noțiunea timpului ca noțiunea timpului...dar să nu uite naibii de MINE.
Eu i-aș da papucii. Mai ales dacă ați discutat acest aspect problematic și nu se intrevede nicio ameliorare a situației. Nu mi-aș irosi timpul cu un bărbat care consideră că jocurile pe computer sunt mai importante decât a petrece timpul cu mine, iubita lui.

| DeatHPupp3t a răspuns:

Sincer...spune-i ca te deranjeaza si da-i si replica: poate pentru tine nu este un motiv de suparare dar pentru altii cum as fi eu da. in orice caz, explica-i faptul ca pe tine te deranjeaza si ca ai vrea sa vorbiti mai mult. daca el nu poate atunci spune-i sa renunte la o dupa-amiaza cu prietenii si sa iasa o data si cu tine, doar poate sa-si faca timp intr-o zi a saptamanii, nu? in fond esti iubita lui. oricum, sper sa fie ok si sa iasa bine; succeshappy

| MhPnr a răspuns:

E o dovadă de nesimţire, pe bune, eu m-aş supăra rău şi aş avea o discuţie mai aprinsă cu el să-i spun ce mă doare, ce se întâmplă. păi nu? Cum să nu te sune şi să închidă şi telefonul, care, apropo eu cred că pentru tine îl închide, nu te supăra pe mine dar aşa îmi pare situaţia. eu zic să vorbeşti cu el, succes! şi nu-l lăsa să te manipuleze, spune-i pe faţă.

| Blayr a răspuns:

I-a ţineţi şi tu telefonul închis pentru el!winking Nu-i răspunde, iar când te va întreba de ce, spune-i că ai uitat noţiunea timpului în duş sau că pur şi simplu ai dormit, n-ai auzit telefonul, te uitai la un film cu o prietenă, etc...

| Roxy6096 a răspuns:

De fapt pentru mine e un motiv de suparare va intilniti de mult timp si asa brusc sa uite are timp pentru prieteni calculator dar pentru tine numa 10 minute pentru a vorbi la telefon da trebuie de inteles ca e somnoros de la serviciu majoritatea asa si sunt vin obositi si dorm in timpul liber dar sa iasa cu prietenii e ceva iese cu ei lasa sa te invite sa iesi si tu sa va vedeti nu nu e normal asa...