| Lollipoop a întrebat:

Am un fel de problema sa zic asa. Am aproape 16 ani si pana acum o luna am facut sport de performanta, doar ca lucrurile nu au mai mers ca inainte asa ca am renuntat. La o zi de nastere a unui amic, am cunoscut un baiat de care mi-a placut foarte mult. Mi-a cerut nr, ne-am intalnit destul de des. Dar cand am inceput sa "intru" mai mult in pareri si gura lumii, mi s-au spus destule. M-a indoiesc de el. apoi iar trec peste, si tot asa. Nu stiu ce sa zic, nu stiu ce vreau mai exact. Eu tin la el, si-mi place exact asa cum este, mi-a spus ca este reciproc. Nu suntem de f mult timp impreuna dar m-am certat cu destui pentru el. Acum o saptamana am mers la el acasa si ne-am sarutat, toate cele( dar atat nu m-am culcat cu el). Am observat destul de tarziu k ora la care trebuia sa ajung acasa trecuse, m-am cam certat cu ai mei. Mi-au zis lucruri de genu "nu mai avem incredere" etc. Acum stau si ma gandesc la anii de performanta. la prietenii de acolo, si intr-un fel regret. Vreau sa ma despart de el, apoi stau sa ma gandesc "bai ce frumos a fost cu el. si o sa mai fie daca raman. dar acum nu sunt langa el si nu stiu ce face. " il mai sun, totu e ok. dar nu stiu, simt eu ca n-ar fi totu chiar asa. Ma simt "jegoasa"... nu stiu, n-am avut chef de nimic de atunci, vin acasa/ plec de acasa la scoala. si nimic, imi lipsesc parca si prietenii de la sport. Nu stiu cum sa-mi explic prin ce trec. Parca totu s-a schimbat de cand sunt cu el, dar ma simt bine. insa restul insista sa-l las pe motiv ca "el nu este neaparat de o relatie serioasa" eu in procent de 60% m-am convins ca nu e asa. Dar ca oricine are partile lui proaste. As vrea sa revin si la sportul de performanta pentru ca am fost rugata de profesoara. dar ma simt "patata", eu nu mi-am facut iubit pana atunci pentru ca stiam k o sa ma deregleze emotional..psihic si n-o sa mai fiu in stare de nimic. si asa este! Ma simt prost, apoi incerc sa trec peste, si iar revin la starea initiala. nu am mai iesit nici din casa. nu stiu ce sa fac sad Nimeni nu poate sa ma scoata din starea asta pentru ca am incercat sa comunic, pe moment ma simteam ok dupa imi reveneam la aceeasi stare. sad Un sfat? Multumesc ft mult!

6 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Chair daca afirmi ca, te simteai bine cu el este evident ca nu te favorizeaza aceasta relatie chiar daca par momente placute.In fond tu stii, ca iti este mai bine fara el, nu inteleg de ce perseverezi cu ganduri si sentimente care nu isi mai au rostul. Orice s-ar fi intamplat intre voi, nu mai poti rectifica trecutul, in schimb ai tot viitorul in fata.Asa ca pune-ti "bateriile" si fa ce-ti place-sport, reiati relatiile de amicitie si pe cele pe care le-ai deteriorat in timpul amorului si vezeti de planuri.
Iar pe viitor, nu mai lasa relatiile sa iti afecteze prieteniile si alte planuri.Succes.

| Lollipoop explică (pentru lo):

ASta am de gand sa fac, sa revin. insa pe suflet tot o sa am o pata. asa simt. Dar nu vreau sa renunt la el, sunt asa de. ''dependenta' cum aud ca ar fi ceva in neregula cu el incerc sa il caut, sa-i cer exlicatii. Exagerez dar chiar tin la el, chiar imi place cum este.

| lo a răspuns (pentru Lollipoop):

Ok,te inteleg! Insa, o relatie bazata pe dependenta si neincredere nu este sanatoasa! Nu face decat sa te afunde spre un viitor afectat de aceste fapte, in ceea ce pruvesc relatiile viitoare.Tu, trebuie sa te controlezi cand simti nevoia sa.l cauti.
Nu trebuie sa te simti patata, asta este, s-a intamplat.Iti ramane doar sa fi prudenta pe viitor.

| Danysan a răspuns:

Te vaaad laughing.Din cate imi amintesc tu erai tipa care erai un pic mai Geloasa nu? Sfatul meu e ca nu procedezi cum trebuie.Tu daca ai facut sport de performanta trebuie sa continui si sa nu lasi o problema de Relatie sa te distraga de la Cariera.Pe de alta parte Relatia cu iubitu tau are tot felul de urcari si cobirari -asa e intr-o relatie. Ideea e sa nu pui asta pe primul plan si sa omiti Scoala sau Familia.Cat despre faptul ca tu nu sti sigur inca daca se merita sa ai o Relatie serioasa cu el depinde si de cum vor evolua lucrurile pe Viitor.Nu poti sa afirmi ca nu te potrivesti cu cineva dupa doar o luna de relatie.Pt ca nu il cunosti inca -Este doar atractie si atat, pe urma vei afla laturile bune si rele ale unei persoane.Nu ai pune eticheta ca nu e asa si pe dincolo -Necesita mai mult timp sa iti dai seama. Daca nu te-ai culcat cu el si nu vb despre lucru asta care e problema? Poti sa ramai inainte cu el, ca sa iti dai seama ce fel de animal e laughing :-p.E normal sa te simti prost si debusolat pentru ca esti distrasa de la lucrurile obisnuite plus ca a venit si scoala.Eu cand aveam iubita am trecut printr-o stare ciudata :O Iubeam Dar aveam Impresia ca ceva nu e ok. Uneori preferam sa joc fotball decat sa ma vad cu ea.Parca trebuia sa imi fac timp si pentru ea.Era un lucru un plus sa zic in lista de activitati zilnice.asa ca mai asteapta vezi ce urmeaza nu ai ce pierde!

| joanna222 a răspuns:

Chiar daca nu suna bine ce-ti voi scrie, dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa nu pui atat de mult suflet incat sa intri in acele stari de suparare. Desi il placi foarte mult, tu, ca fata, nu e bine sa te consumi asa mult. El ar trebui sa te faca sa razi, sa te simti bine, nu sa te supere. Un sfat, din ceea ce am citit si ceea ce am inteles, ar fi sa il lasi o perioada, sa vezi daca el te va cauta sau daca ii va pasa lui de tine, sa te sune el sau sa inceapa el conversatiile. Ai putea sa ii spui lui cum te simti, ca ai dubii in privinta lui si sa comunicati. Asta e cel mai important, sa stie si el ceea ce vrei si simti. Si din experienta iti spun ca toti baietii stiu sa spuna lucruri frumoase, nu le e greu deloc, insa daca le spun nu inseamna ca sunt si adevarate. Daca sunt adevarate sau nu, iti vei da tu seama, din comportament, din alte lucruri, dar niciodata sa nu te iei numai si numai dupa vorbe. Nu arata ca esti slaba, pentru ca unii baieti rad in gandul lor de slabiciunea fetelor. Spune-i ferm si concis ce simti fara prea multe plansete, spune-i ca te supara si ca il placi, daca nu e reciproc, eu zic sa il lasi in pace... E doar parerea mea si sper sa te ajut cu ceva si sa nu suferi pentru el.

| Lollipoop explică (pentru joanna222):

L-am mai lasat, el ma cauta dar nu in disperare cum as fi eu in stare, eu nu-l caut dupa certuri decat ff rar. Si da, tot el deschide si a deschis mai mereu conversatiile dimineata. Mi-a aratat intr-o mica masura ca e diferit de restul prin felul lui de a fi, este amuzant dar mi-a recunoscut ca intr-o seara cand eram certati a incercat o tipa sa se dea la el si sa-l imbete iar el nu a acceptat. Asta mi-au spus-o toti