| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cum pot sa invat lectiile la biologie, istorie etc...usor si repede, dar fara pastile
Fundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

app scuze pentru categorie

10 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nimic nu se poate invata rapid si fara efort! Exista tehnici de invatare rapida, dar din pacate si pe acestea.trebuie sa le inveti! Ca sa stapanesti astfel de metode, trebuie mult, mult. exercitiu.

| ascovit a răspuns:

Eu cant lectia cand citesc din caiet blushing laughing.

Retin mai usorhee hee.

| ionika17 a răspuns:

Eu zic ca daca esti relaxata si calma si ai liniste, le poti invata usor! Ca nu sunt prea grele acestea de la biologie si istorie! Succeshappy Pa, pa

| pinkflower a răspuns:

Pai nu e foarte usor dar dupac e ai invatat lectia calumea vei fi multumita. la inceput trebuie sa te uiti peste caiet asa pe rand ca s avezi despre ce eeste vorba dupa citesti lectia din carte de doua ori si dupa incerci sa o povestesti ce ai inteles tu din lectie. Ce nu mai tii minte te uiti in caiet sau cel mai bine in carte. Daca sunt intrebari la sfarsitul lestiei in carte e foarte bine, raspunde la ele si asa vezi daca ai invatat calumea. Repeti de mai multe ori si gata, ai terminat. Te vei simtii implinita dupa asta, ai sa vezi :happy

| effect a răspuns:

Cred ca pur si simplu trebuie sa fii foarte atenta si sa te concentrezi:-)
Incearca in momentul in care citesti sa nu te gandesti la nimic altceva :-)
Vei vedea ca vei retine mai usor

| Byutza_8714 a răspuns:

Buna, eu citesc odata lectia si apoi scriu ce mi se pare mai important pe o foaie sau pe un caiet si apoi invat de acolo ca e mai scurt si mai usor incearca si u. bafta happy

| costel_2144 a răspuns:

Da drumul la tv si iei toate prog...de gen si inveti cel mai rapid sau le cauti pe net ok bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Repetitia e mama invataturii. Citeste de multe, multe ori cu atentie. Apoi scrie pe o foaie tot ce ai retinut si fa acest lucru pana cand memorezi toata lectia, perfect. Iar inainte de ascultare sau test, recapituleaza.

| niculavlad2008 a răspuns:

Eu citesc lectia de 3-4 ori si incerc spun retin ceea ce am invatat cu voce tare! daca nu stiu, mai deschid cartea si vad ceea ce am gresit. Sper sa ti fie de folos

| mijjaa a răspuns:

invata dinineata intre orele7-8. citeste lectia de maxim 10 ori si inchide caietul vezi daca stii corecteazate apoi deschizand caietul. spune-o de maxin 5 ori apoi mai repeto mai tarziu pe la 9 de maxim 2 ori si vezi daca ai raspuns corect