| JustSimpleGirl a întrebat:

Azi mi-am pus aparat dentar. Sincer m-a cam durut cand apasa pe dinti sa imi puna nu stiu ce licpici ca sa nu stea breketii pe dinte. Totul ok, pana cand am ajuns acasa. Sincer ca inceput sa ma doara rau un dinte si credeam ca se misca, ca o sa cada etc... Apoi a inceput sa ma doara dintii din spate, aia mai mari, aia parca chiar voiau sa iasa din gingii.
Asa o sa ma doara pe parcurs toti dintii? Nu pot manca nici cascaval feliat subtire.
Dar vreau sa stiu care sunt avantajele ca porti aparatul dentar? Stiu ca iti indreapta dintii, dar se pot forma si carii am inteles.
Eu am o periuta speciala si una mai mica, ca o scobitoare cu peri. Eu ma sint incomid cand ma spal pe dinti si imi ia si 20 de minute fiindca greu se indeparteaza mancarea. Nu vreau sa mau dau banii si pentru un dus facial ca e scump si poate sa iti sparga si dintii.
Dar, totusi, ce alte avantaje stiti? Sau sfaturi de folos si interesante.

3 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Dezavantajul aparatului dentar este ca nu pot face sex oral ca la carte datorita riscului de leziuni la nivelul penisului

| seth2016 a răspuns:

Daca papagalu' ala de dentist nu te-a instruit ar trebui sa te informezi pe net.

Poti sa incepi de aici: http://www.oralb.com/embraceit/living-with-braces

| ReZiSTorr a răspuns:

E normal sa se intample asta. Nu asa o sa te doara mereu, doar cand mergi odata pe luna la activare, caci iti pune presiune pe dinti atunci! Eu il port de 3 ani si urmeaza sa il dau jos peste cateva zile! Numai bine!