| Shuka a întrebat:

Salut, de ceva ani, de cand am dintii permanenti, mi-a aparut o pata foarte alba pe un dinte si nu stiu cum sa scap de ea. Ma poate ajuta cineva? (nu am carii si ma spal de 3 ori pe zi pe dinti)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Poţi avea fluoroza, nu este o carie şi nu produce carii, este o boală. Nu există tratament, poţi doar să ''maschezi'' petele albe prin albirea dinţilor.
Îţi recomand să faci o vizită la stomatolog şi el îţi poate confirma dacă ai fluoroză sau este doar o carie.

| Shuka explică (pentru FemeiaPisică):

Carie sigur nu este, mi-a spus dentistul meu, deci singura solutie este albirea dentara?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Shuka):

Da, singura soluţie este albirea dinţilor. Poţi să îţi albeşti dinţii la stomatolog sau acasă dacă vrei să economiseşti bani. Cumperi de la magazin un pliculeţ de bicarbont de sodiu alimentar, îţi pui o cantitate potrivită pe periuţa ta de dinţi şi periezi uşor, fără să răneşti gingiile. Există multe metode de albire a dinţilor cu diverse alimente cum ar fi zeama de lămâie. Nu îţi recomand alibirea dinţilor cu zeama de lămâie deoarece distruge smalţul dinţilor.

| Shuka explică (pentru FemeiaPisică):

Am Crest Whitestrips, o sa le incerc.

| Diavolcata a răspuns:

Poate fi vorba despre o carie a smaltului. Mergi la un stomatolog si trateaza-ti dintele, ca sa nu suferi mai tarziu.
O prietena de-a mea are si ea pete albe pe dinti si am intrebat-o pe dentista dc apar si mi-a spus pentru nu se spala foarte bine pe dinti.

| MEIALI a răspuns:

Du-te la doctor

| ѕмιℓєє a răspuns:

Mergi la stomatolog, fără frică big grin, sinceră să fiu am mai văzut problema aceasta la unele persoane, dar nu le-am întrebat ce ar putea fi, cel mai bine ştie stomatologul, iar ceea ce spunem noi nu exclude un consult stomatologic, deci baftă, du-te fără frică!

| maryan1997 a răspuns:

Eu ati recomand sa te duci la un stomatolod si sa nu mai te iei dupa unu si dupa altul