| anonim_4396 a întrebat:

Curand (de revelion) voi face pentru prima data sex. V-a fi protejat, pot sa zic ca am peste 18 ani, si eu si ea. Suntem amandoi virgini, si nu stiu cum ar trebui sa procedez. Ceva explicatii? Ce trebuie sa stiu? Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat happy

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spune hop până nu sări gardul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acest raspuns si cele cateva idei si sfaturi le-am oferit si alta data. S-ar putea sa-ti fie de folos si sa te ajute fiindca de cele mai multe ori situatiile sunt oarecum similare si din acest motiv urmatoarele sfaturi/pareri despre modul de abordare a primului sex pot fi valabile si in cazul tau, cu toate ca parerile si recomandarile date de unii sau altii nu vor coincide si/sau vor fi foarte diverse/diferite. Unul dintre sfaturile de luat in seama se refera la faptul ca locul in care urmeaza sa se intretina sexul, "prima noapte", sa fie absolut sigura ca si locatie pentru a nu exista teama/stresul de a fi surprinsi sau perturbati de catre cineva/ceva si este recomandat ca intotdeauna, pe cat este posibil sa se renunte complet la telefonul mobil. Un simplu apel neasteptat, poate compromite intreaga partida de sex. In cazul sexului de dezvirginare este indicat sa se foloseasca prezervativul (reduce foarte mult durerea si usureaza penetrarea) sau un alt mijloc de protectie (ovule sau creme spermigene, foite anticonceptionale, etc.) deoarece majoritatea baietilor in cazul primelor contacte sexuale din cauza surescitarii nu reusesc sa-si controleze si coordoneze dar mai ales sa retina/impiedice procesul de ejaculare si din acest motiv se va produce de regula o ejaculare instantanee sau foarte rapida. Excitatia intensa de multe ori declanseaza ejacularea rapida, chiar in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde, fiind un caz fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie perfect curate in momentul montarii prezervativului pe penis mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (de preferat sa se evite dezvirginarea in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si in cazul ejacularii rapide in multe situatii penisul poate/va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea de a se monta un prezervativ nou (pe penisul spalat sau f bine sters de sperma) si inceperea imediata a unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca fata NU este virgina si poate/accepta/doreste si a 2-a repriza dar tot nu se reuseste satisfacerea ei (mai rar dupa dezvirginare), nu trebuie sa apara demoralizarea, deoarece baiatul este dator sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca un oral, o degetica fetei pentru a nu o lasa nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru a nu ramane, asa cum se spune "lasata cu ochii-n soare". Asa este normal sa se intample chiar si in cazul in care baiatul nu poate s-o satisfaca prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si mai multi ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. In legatura cu ruperea frenului sa nu-ti faci absolut nicio problema sau grija ca nu s-a rupt, deoarece de obicei in cazul marii majoritati a barbatilor activi sexual integritatea acestuia poate sa se mentina toata viata.Si fata are datoria sa fie alaturi de baiatul incepator pentru a-l sustine moral, a-l imbarbata, incuraja, felicita, chiar si in cazul in care nu a fost satisfacuta sau pe deplin multumita de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa. Cu timpul totul se va normaliza. Mult succes!

| AndreYStaR a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Vorbeai de sexul oral. Ma gandesc la mirosul organelor sexuale. Asta e vreo problema? Normal ca un dus nu o sa lipseasca in acea zi, dar totusi...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreYStaR):

Prin raspunsul meu incerc sa ofer imaginea/scenariul conform caruia poate sa se desfasoare o prima incercare de sex indiferent de tipul acestuia. Pentru ca starea de excitatie si pregatirea pentru sex a protagonistilor sa fie cat mai buna, perfecta binenteles ca este nevoie de fi intretinut un preludiu suficient de lung in care sa se practice perversiunile si/sau fanteziile sexuale posibile si agreate printre care un rol important sau chiar determinant il poate avea sexul oral si/sau/dar mai ales cunilitia. Bineinteles ca igiena organelor sexuale in mod obligatoriu trebuie sa fie perfect. Deci cu putina imaginatie si lipsa inhibitiei totul poate fi placut si minunat. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Va intalniti, va sarutati, va mangaiati pe toate partile corpului, continuati acest proces inceput o perioada mai mare pana cand simtiti amandoi ca sunteti destul de excitati. Cand sunteti destul de excitati si hotarati sa o faceti, puneti prezervativul pentru protectie si incepeti actul sexual proriuzis. Atentie! la penetrare. Sa fie cat mai delicata astfel incat sa simtiti amandoi o placere deosebita. Daca penetrarea este brusca si ea simte o durere insuportabila atunci actul sexual a fost un esec.

| vocea a răspuns:

Salut, prietene preludiul conteaza cel mai mult, sarut-o, incearca sa o dezbraci incet, mangaieri fine si joaca-te cu limba, este mai gru la inceput dar asa se va ddetensiona si ea si va fi relaxata, bafta

| Niklauss a răspuns:

Va dezbracati o bagi in pat si treci la treaba, nu ai văzut macar un film porno in viata ta sa vezi cum decurge actul sexual?

| Bishopp a răspuns:

Mai intai va sarutati, va mangaiati, incercati sa aveti un moment de preludiu cat mai lung sa simtiti starea de excitare maxima. Va mai amagiti putin inainte, apoi cobori usor cu mana si incepi sa o masezi, o saruti pe gat, o exciti de o ia naiba. Dupa asta lucrurile vin de la sine, o bagi usor putin cate putin, incet, cu atentie, si in timpul asta saruturi pe gat, trebuie sa o exciti in permanenta sa nu o lasi sa ti scape ca altfel o sa i fie frica. Dupa ce o bagi usor si incet, o data, de 2 ori, totul o sa lunece frumos. Iti dai drumul va sarutati bine, legi prezervativul si il arunci la gunoi. Preludiul trebuie sa dureze 20-30 de min minim sa fii sigur ca sunteti uzi bine. Fara graba, cu calm si instinct animalitic bogat. Vreau sa aud cum a fostwinking.

| AndreYStaR a răspuns (pentru Bishopp):

O sa iti zic laughing

| laurentiu442 a răspuns:

Ar trebui să sărbătorești laughing

| MihaiUser a răspuns:

Baga viermele in gaura