| Ry0010 a întrebat:

Daca amandoi partenerii sunt virgini,iar penisul atinge himenul (fara sa fie sperma pe el),e posibil ca fata sa ramana insarcinata sau sa fi luat boli? Mentionez ca baiatul avea un lichid pe varful penisului, dar nu era sperma. Fundahappy

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata DOAR DACA SEXUL ARE LOC IN PERIOADA FERTILA. In consecinta orice fata trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. IN AFARA PERIOADEI FERTILE probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este extrem de mica estimata la o probabilitate de sub 3-5% si din acest motiv se poate produce doar cu totul accidental.In cazul tau se poate exclude in totalitate orice posibilitate de sarcina dar nu si cea de a se transmite (este adevarat ca putin probabil) un eventual BTS. Cand veti dori sa va incepeti viata sexuala sa folositi obligatoriu un mijloc de protectie. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta, boli se pot lua in aceasta situatie. In ce priveste sarcina este foarte posibila daca este in perioada fertila si el are lichid prespermatic pe capul penisului.

| raluk27 a răspuns:

Boli se pot lua.
Lichidul acela este lichid preejaculator (faciliteaza penetrarea) si poate contine spermatozoizi. Putin probabil sa fi ramas însărcinată, dar data viitoare nu va mai jucati fara protecție.

| DrGeorge a răspuns:

Salutare,

Boli se pot lua.
Legat de a ramane insarcinata nu prea, insa statistic vorbind, exista aceasta posibilitate, sansele crescand daca femeia are ovulatie in acea perioada si daca numarul spermatozoizilor din presperma este mare.

| Ry0010 explică:

Pai mai am 4 zile pana cand trebuie sa vina ciclu. Deci pot sa stau linistita ca nu sunt, sau?

| Ry0010 explică:

Sa raspunda cineva. Va rog