| Rizer a întrebat:

Buna TPU
Este normal cand ai menstruatie sa ai cheaguri de sange?
Adica sange mai vascos si gros si mici cheaguri asa(nu prea stiu cum sa va explic sa nu para vulgar)!
Chiar m-am intrebat de multe ori!

4 răspunsuri:
| Roll a răspuns:

Multe femei au cheaguri de sange in sangele menstrual din cand in cand. Cheagurile pot varia ca si culoare de la rosu aprins la brun-maroniu. Deseori, aceste cheaguri sunt eliminate in ziua cu scurgerea menstruala cea mai abundenta.

Organismul femeii produce in mod normal substante cu rol anticoagulant pentru a mentine sangele menstrual subtire si a preveni formarea de cheaguri. Daca menstruatia este insa abundenta si foarte rapid eliminata, substantele anticoagulante produse de catre organism nu mai au timp sa actioneze, ceea ce duce la formarea de cheaguri. Daca aveti cheaguri abundente sau mai mari decat un banut este indicat sa consultati un medic ginecolog pentru a exclude orice afectiune care ar putea cauza o menstruatie anormala.

| Andreutza1998 a răspuns:

Perfect normal.

| Alanda18 a răspuns:

Este foarte normal! Si mie mi s`a intamplat de muuulte, foarte multe ori. Nu trebuie sa te sperii! Toate femeile au asa!
sper ca te-am putut ajutahappy

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Dupa menstruatie da!