| Desdemona95 a întrebat:

Eu si prietenul meu ne-am despartit si asta pentru ca el a spus ca nu poate nici acum nici pe viitor sa imi ofere mai multa afectiune, grija si intelegere decat a facut-o pana acum (inainte era foarte afectuos, grijuliu si intelegator, dar de 2 luni era indiferent si nu prea il mai interesa cum ma simt) si din cauza certurilor tot mai dese. Eu i-am oferit toate acestea neconditionat si l-am iubit enorm de mult. Cu toate acestea, stiu ca asa e cel mai bine, pentru ca daca m-ar fi iubit, ar fi incercat sa schimbe ceva, in schimb, a zis foarte hotarat ca asta nu se va intampla niciodata. Problema mea este ca, desi sunt constienta ca nu ma merita, nu pot sa nu sufar si sa nu ma simt singura... Ce ar trebui sa fac? Cum sa nu ma mai gandesc la el? Nu vreau sa ne reimpacam pentru ca voi fi nefericita langa el.

3 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Este foarte bine ca tu constientizezi lucrurile astea. Nu poti schimba un om, daca nici el nu simte sa se schimbe.Trebuie sa gasim persoana care e cum ne place noua, doar ca uite ca oamenii se mai schimba in timp si atunci noi avem doua solutii: sa ii iubim si sa ii aceptam si asa cu eventualul risc al nefericirii noastre sau sa ii parasim.Sa il uiti nu ai cum asa de repede, doar in timp.Cel mai bun mod de a-l uita este sa te concectrezi pe tine, pe ceea ce iti place tie sa faci.E normal sa suferim cateva zile, luni, trebuie sa ne acceptam si suferinta. Poti iesi cu prietenii, poti sa te ocupi de hobby-urile tale, sa iti faci prieteni noi prin inscrerea la un voluntariat sau altceva, dar parerea mea este sa ai rabdare cu tine.Bafta!

| dianainsta01 a răspuns:

Pai cu timpul o sa uiti. da-i unfollow pe toate retelele de socializarelaughing si nu mai iesi in grupuri in care e si el. incerca sa faciniste chestii iesite din rutina (vechea rutina care il implica pe el), si fa ceva mai neobisnit.

| George_Sima_2000 a răspuns:

Altul la rând