| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU imi intarzie menstruatia cam prea mult stiu ca pare ciudat dar vine cand isi aduce aminte.in 2009 parea sa se regleze dar apoi a venit in mai apoi a mai venit in septembrie apoi in inauarie 2010 apoi iunie si mai tarziu in octombrie. ultima data a fost in februarie 2011 si de atunci nimic.de sarcina nu poate fi vorba avand in vedere ca am 14 ani.mama mea este asistenta medicala si mi a zis ca nu ar vrea neaparat sa ma duca la doctor deoarece un tratament asa cum se da m as ingrasa si eu vreau sa slabesc. aveti cumva vre o idee?
funda:X

Răspuns Câştigător
| QuadruplePersonality a răspuns:

Uau. Ce tare de tine day dreaming. In 2009 din mai pana in septermbrie pauza. Adica toata vara nu. Visul meu din totdeauna laughing.

Revenind. Mie nu mi.a facut pauze d.astea lungi. De doua ori mi sa întâmplat să nu vină, timp de doua luni, şi tot 14 ani am.
Dacă mama ta nu se ingrijorează, şi e cadru medical, înseamna că nu e nimic grav, cu toate că motivul cu ingrăşatul pare cam superficial.
Oricum, poţi să pui o întrebare despre asta pe site.ul https://noifetele.ro/askanna/question.php.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In nici un caz un tratament corect nu te-ar ingrasa, ci probabil te-ar ajuta sa slabesti. Dar esti inca mica si mai ai timp pentru reglarea menstrei fara tratament, ci printr-un stil de viata sanatos. daca esti supraponderala, sportul si mancatul sanatos te-ar ajuta in reglarea menstrei.

| justme97 a răspuns:

Bine acum nu va ganditi ca sunt grasa doar ca eu cred ca se poate doar cu 2 max 3 kg mai putin :X mersi pentru rasp

| Iustina_1557 a răspuns:

Pai...Eu am avut aceeasi problema si am luat niste ovule prescripse de medicul meu ginecolog Mihai Mateiut KLION-D 100 sunt comprimate vaginale se administreaza vaginal si nu e dureros... Daca nici asa nu merge inseamna ca ai probleme cu ciclul menstrual si al trebui sa mergi totusi la un ginecolog sora mea mai mare are ciclul o data la 6 luni.si nu e o problema dar totusi du-te la un control