| TPUuser199 a întrebat:

In cazul unei sarcini (nedorite, cititi va rog intrebarea anterioara), la prima "menstruatie", sau "scurgere", este normal sa apara si cheaguri de sange (cum apareau si la menstruatiile trecute, ele fiind de o cantitate mai mare, cea de acum este ceva mai putina), in cazul in care esti insarcinata?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti fi insarcinata din moment ce se porneste menstruatia.Modificarile in modul de manifestare a menstruatiei actuale precum si cheagurile de sange amintite si cantitatea diferita fata de cele precedente se poate datora unor dereglari hormonale, ceea ce se pare ca a si provocat pornirea mai devreme a actualei menstruatii.Refuzul tau de a merge sa ti se faca niste investigatii ginecologice strict obligatorii in astfel de cazuri denota ca esti inca mult prea tinerica.In concluzie, nu este normal ca menstruatia sa aiba in compozitie cheaguri de sange, de asemenea se poate afirma ca nu este vorba de o menstruatie falsa/peste sarcina deoarece aceea se manifesta doar ca o simpla sangerare foarte slaba cantitativ si care se produce in cazuri extrem de rare, deci nu poti fi insarcinata. Fara un test de sarcina nu se poate pronunta clar si sigur nici macar medicul ginecolog.Se pare ca in cazul tau este vorba numai si numai de paranoia. Multa sanatate.

| TPUuser199 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu este refuzul meu de a face niste investigatii ginecologice. happy Pot spune ca nu m am inteles niciodata cu parintii, iar ei nu vor intelege. Din cauza aceasta, cum am precizat mai sus, sufar de depresie si anxietate. Nu pot comunica (,) cu nimeni din familie, sau din afara ei. Am citit ca acele cheaguri pot fi si de la anemie, eu avand probleme cu inima, si ametind foarte des, m am gandit sa fie de la asta. Daca i as spune mamei, m ar certa pur si simplu degeaba, deoarece nu va intelege ca nu e vina mea, si ca este ceva in neregula. (da, pot spune ca e genul "comunista" sau prea protectoare, de asta am ramas pe cont propriu in cazul problemelor.) Si multumesc mult pentru raspuns! happy

| madalinamadu a răspuns:

Este normal şi nu, nu poţi să fii însărcinată dacă ai menstruaţie. Spre că am înţeles corect ce ai întrebat.

| TPUuser199 explică (pentru madalinamadu):

Nu pot spune ca este o menstruatie. Cum am spus si in intrebare: a curs destul de putin, fata de alte dati, iar dimineata m a luat dintr o data o stare de voma, tremuram si nu ma puteam tine pe picioare, m a lasat, si m a luat iarasi peste 10 minute, si de atunci parca am o stare de rau. Poate fii si din cauza stresului oare? Sufar de anxietate, depresie, si de curand am facut analize si am probleme cu inima. Insa am citit ca in cazul unei sarcini nu curg cheaguri (la mine fiind prezente in fiecare luna, in cantitati mari, iar acum au fost ceva mai rare.) Daca citesti penultima intrebare, probabil vei intelege mai bine happy. Si multumesc.

| madalinamadu a răspuns (pentru TPUuser199):

Este normal ca menstuaţia să îţi întârzie sau să fie diferită din cauza problemelor de sănătate. Este normal şi ca stresul să îţi provoace acele stări de greaţă. Eu înainte de bac nu suportam să văd nici o mâncare, vomitam dimineaţa şi aveam continuu o stare de ameţeală şi pentru că mi-a întârziat menstruaţia mă gândeam că sunt însărcinată şi că mi s-au dus toate planurile de viitor, dar după ce am terminat cu stresul totul a revenit la normal.