| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bună, TPU! În ultima întrebare (de acum aprox. 2 săptămâni) eram îngrijorată că sunt însărcinată deoarece nu îmi venise ciclul. O să reiau povestioara puțin și sper să înțelegeți.
Ciclul meu durează 7 zile. Am avut ciclu de pe data de 18 până pe data de 24 septembrie. Pe data de 1 și 5 octombrie am avut contact sexual neprotejat, dar iubitul meu nu a ejaculat înăuntru. Între timp, am avut și alte contacte sexuale, protejate. Ciclul mi-a venit pe 25 octombrie. În prima zi, cum mi se întâmplă mereu, m-a durut foarte tare burta și am vomitat. Am luat Ketonal, cum iau mereu în perioada ciclului. Pe data de 31 octombrie, adică în ultima zi de ciclu, am avut sânge mai negricios, cum probabil e normal. Problema este că în zilele 1-2-3-4 am mai avut scurgeri (sânge), dar nu era nevoie de absorbant.
Pe data de 7, astăzi, am avut contact sexual neprotejat, nu a ejaculat înăuntru.
Am burta puțin umflata, eu sunt slabă și observ.
Sunt dată peste cap acum și nu mai știu când am perioada ferilă și ce să mai cred.
Întrebările mele sunt urmatoarele:
Mai pot fi însărcinată daca mi-a venit ciclul?
Pot rămâne însărcinată pentru actul sexual de astăzi?
De ce am avut ciclu mai mult de 7 zile?
Ce îmi recomandați sa iau? (pilula de a doua zi?)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns cert si corect ar trebui sa precizezi daca ciclul tau menstrual este REGULAT si in acest caz care este lungimea ciclului pentru a se determina PERIOADA FERTILA, sau daca ciclul este unul NEREGULAT cazin care NU se poate da un raspuns cert/sigur. Doar stiind acest "amanunt" se poate formula un raspuns, in caz contrar se pot emite doar presupuneri si pareri subiective. Deoarece menstruatia a intarziat atat de mult probabil ciclul tau menstrual este NEREGULAT si intr-o astfel de situatie NU se poate determina ziua ovulatiei si nici perioada fertila. Fiindca menstruatia a fost una abundenta si chiar foarte lunga se poate considera fara a gresi ca cel putin teoretic o sarcina chiar si ipotetica devine IMPOSIBILA. Deoarece sexul intretinut astazi a avut loc in a 13 zi a ciclului menstrual care ar putea fi in perioada fertila daca ciclul tau ar fi unul REGULAT cu durata de 27-30 de zile, si fiindca a fost si neprotejat se poate presupune orice fiindca nimeni nu poate sti cat este de experimentat partenerul tau de sex, cat de perfect isi poate retine ejacularea. Menstruatia (si NU CICLUL) poate sa varieze ca durata fara ca acest lucru sa reprezinte ceva anume probabil din cauza dereglarilor hormonale prezente in cazul tau. Nimeni nu iti va putea raspunde nici macar cu aproximatie daca s-ar putea forma sau nu o sarcina. Pastila de a 2-a zi se foloseste DOAR in cazul in care este unica solutie de a se mai putea evita formarea unei sarcini aproape certe/sigure, insa in cazul tau numai asta ti-ar mai lipsi pentru a destabiliza complet ciclul tau menstrual care probabil este deja destul de dereglat. Multa sanatate!

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul mi s-a reglat de vreo jumatate de an. Vine in dati precum 14, luna urmatoare 15, urmatoarea 16 etc. Mi-a intarziat atunci si nu stiu care sa fi fost cauza. Sunt 100%sigura ca nu a ejaculat inautru.
Ce imi recomandati pentru a nu se forma o sarcina? Am mai avut contacte neprotejate si in alte luni in perioada fertila, dar totul a fost ok.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioanaaaaaaaaaaaaaa):

Daca menstruatia se produce mereu regulat dupa 30-31 de zile inseamna ca poti determina destul de precis/sigur perioada fertila a ciclului tau menstrual. Intarzierea amintita probabil s-a produs din cauza unei dereglari hormonale care uneori se poate produce in mod cu totul inexplicabil. De asemenea se poate considera ca nu ai ramas insarcinata cu toate ca ati intretinut contacte sexuale neprotejate in perioada fertila ori fiindca are o suficient de mare experienta sexuala si isi poate coordona si retine perfect ejacularea, ori datorita sterilitatii a unuia, a altuia sau a fiecaruia dintre voi. Singura recomandare intr-un asemenea caz ar fi aceea de a intretine contacte sexuale protejate macar, cel putin, in timpul perioadei fertile.

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Nu știu cum nimerim, eu și iubitul meu, să avem contacte sexuale neprotejate fix în perioada fertilă.

5 răspunsuri:
| andrey69 a răspuns:

Se poate avea menstruatie peste sarcina iar orice contact sexual neprotejat chiar ai fara ejaculare inauntru poate duce la o sarcina, acel lichid de lubrifiere poate contine spermatozoizi si poate produce o sarcina.

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru andrey69):

Menstruația mea a fost abundentă și cu cheaguri de sânge. Am înțeles că menstruația peste sarcină durează aproximativ 2 zile și nu este abundentă.