| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru o >prietena=Poate fi sarcina peste ciclu daca

1. Pe 13 august am avut contact sexual neprotejat cand eram la ultima zi de ciclu. De atunci nu am mai avut niciun contact de niciun fel.

2. Cam dupa 14, 15 zile am avut o secretie maronie cateva zile

2. Mi-a intarziat 6 zile in septembrie dar a venit imediat normal, in cantitati normale, si cate zile trebuia.

3. Am crezut ca sunt insarcinata ca intarziase si mi-am facut 2 teste de sarcina, in zile diferite dupa ce imi intarziase 4, 5 zile. Au iesit negative (luna septembrie, la o luna si cateva zile de intarziere de la contactul sexual)

5. In octombrie mi-a venit ciclul normal, cand trebuia, in cantitati normale, 4, 5 zile ma tine menstruatia de obicei.

6. In noiembrie mi-a intarziat iar vreo 7 zile, dar a venit ca de obicei...sange...4,5 zile.

Astept raspunul vostru. Va intreb pentru ca o persoana de 40 de ani mi-a zis ca pot fi insarcianta, ca exista ciclu peste sarcina si ca am burta ca si cum as fi in 4 luni.

Eu am burtica, dar asa am avut mereu. Aveam 56 de kg in august, prin octombrie 58, si acum 56. La burta si solduri mereu am fost mai plinuta si nu am putut scapa de grasimea in plus. Am 1, 60 inaltime.De cand mi-a zis aia asa deja mi se pare ca sunt mai grasa la burta.Din cate am inteles nu prea se observa in primele 4 luni.

ce credeti? e ciclu peste sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pare, fiindca pana acum ar fi trebuit sa-ti dai seama, dar este posibil. Tu din august pana acum nu ai fost la ginecolog? Daca nu, du-te maine

| Betty18 a răspuns (pentru Brigaela):

Am facut un test de sarcina ieri si a iesit negativ... sa fiu sigura de rezultat?

Eu mai facusem inca doua la o luna si 5 zile d ela contact, dar mi-a zis cineva de ciclul peste sarcina si m-am speriat...

| DiazAndreea a răspuns (pentru Betty18):

Du-te la ginecolog si explica-i situatia, eventul iti va face o ecografie. bafta

| Betty18 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Nu am bani pentru o consultatie. Sunt doar o studenta cu un buget limitat. Nici cati bani am pe o saptamana nu imi ajung de o consultatie la ginecolog sau o ecografielaughing)

| Brigaela a răspuns (pentru Betty18):

98% sigura (maximul oferit de un test de sarcina. Restul iti spune ginecologul la care presupun ca ai ajuns deja.

| Betty18 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am ajuns.

| Brigaela a răspuns (pentru Betty18):

Foarte rau, mai ales ca vine weekendul si trebuie sa mai amani inca doua zile. Trebuie sa te duci cat mai repede, e esential pentru viata ta viitoare.

| Vix999 a răspuns:

Nu cred ca ajungeai pana in luna a 5 a fara sa iti dai seama ca esti insarcinata. Si cauta si tu pe net poze sa vezi ce burtica mare au femeile in luna a 5a ...pe bune, voi chiar nu ganditi deloc?
Si inca ceva. daca ai probleme pe bune si vrei sa aflii ceva : MERGI LA DOCTOR. Nu intreba pe site-uri ca nu are cum sa stie nimeni concret. Problema asta se rezolva usor cu o ecografie.

| Betty18 a răspuns (pentru Vix999):

Am facut un test de sarcina ieri si a iesit negativ... sa fiu sigura de rezultat?

Eu mai facusem inca 2 la o luna si 5 zile d ela contact, dar mi-a zis cineva de ciclul peste sarcina si m-am speriat...

| Vix999 a răspuns (pentru Betty18):

Lasa testele in pace daca vrei sa stii sigur. Mergi la ecograf. DOAR asa poti identifica o eventuala sarcina extrauterina, daca de asta iti era frica. Desi nu ajungeai tu cu ea in luna a 5 a fara sa ai complicatii. Dar pentru linistea ta, mergi la doctor.

| Betty18 a răspuns (pentru Vix999):

Nu am bani pentru o consultatie. Sunt doar o studenta cu un buget foarte limitat. Nici cati bani am pe o saptamana nu imi ajung de o consultatie la ginecolog sau o ecografielaughing)

| DiazAndreea a răspuns:

Se poate, incerca sa faci un control ma medic sau un ecograf. inca un test de sarcina ar fi recomandat.

| Betty18 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Am facut un test de sarcina ieri si a iesit negativ... sa fiu sigura de rezultat?

Mai facusem inca doua la o luna si 5 zile d ela contact, dar mi-a zis cineva de ciclul peste sarcina si m-am speriat...