| BndVictoria a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep...Am avut un prieten de 18 ani, am fost 9 luni cu el, iar in septembrie el s-a spanzurat din cauza ca nu a luat carnetul de sofer.Doar eu am fost singura persoana cu care el a vorbit in acea zi.Cand vorbea cu mine nu parea sa fie suparat, iar cand a ajuns acasa si i-a spus tatalui sau(care nu se intelegea bine cu el) nu a mai dorit sa vorbeasca cu mine si mi-a trimis un mesaj "vorbim mai incolo am putina treaba" si si-a facut "treaba".El a murit in septembrie anul trecut.Problema mea este ca amici lui (care nu ma suportau) dau vina pe mine.Iar eu de ceva timp am un prieten,iar ei imi spun mereu ca l-am uitat pe Ionut(ca asa il cheama pe baiatul care a murit, fostul meu prieten), ca nu l-am iubit niciodata.Nu stiu ce sa mai fac.Pun mereu la suflet.Cu ce am gresit, ce pot face in continuare?

Răspuns Câştigător
| buburuza2007 a răspuns:

Din pacate Ionut a fost un copil slab, asta cu carnetu este o chestie banala, sunt atatia oameni care mor de foame si totusi nu isi pun capat zilelor, tu iti vezi de viata, din moment ce ai fost 9 luni cu el l-ai iubit,dar viata merge inainte,la fel si noi,plus ca ei nu au nicun drept sa te judece pe tine,tu mergi inainte,el in schimb a gresit,nu trebuia sa faca asta, a fost un gest de lasitate, nu a fost unul de eroism, imi pare rau ca tragi tu pentru greseala lui, succes in continuare

| BndVictoria explică (pentru buburuza2007):

Multumesc mult, chiar mai facut sa ma simt mai bine!

| buburuza2007 a răspuns (pentru BndVictoria):

Nu ai pentru ce, sunt aici oricand, pupici:*:*

11 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

In primul rand NU este vina ta! Nici macar nu s-a certat cu tine asa ca nu stiu de unde au dedus ei asta! Sunt idioti, au fost prieteni si nu au realizat ca are probleme asa de mari? Atunci si ei sunt de vina! Pentru ca doar oamenii instabili psihic si emotional se sinucid...

Trebuie sa intelegi un lucru...el avea probleme, si oricum aici ar fi ajuns, avea nevoie doar de un pretext.
Iar faptul ca tu ai mers mai departe e un lucru normal, esti tanara si nu ai bagat tu cutitul in el ca sa ai mustrari de constiinta. Sunt convinsa ca el va ramane mereu in amintirea ta, altfel nu puneai intrebarea asta, dar viata ta trebuie sa mearga inainte.

Iar pe prietenii lui ignora-i!

| BndVictoria explică (pentru Oana92):

Multumesc din toata inimioara mea.Nu ma gandeam ca exista asa oameni minunati! ♥

| Oana92 a răspuns (pentru BndVictoria):

Nu ai de ce sa imi multumesti, asta e adevarul. E pacat ca un copil tanar a murit, dar asta nu inseamna ca tu trebuie sa il urmezi doar pentru ca el a fost slab. Viata ta TREBUIE sa mearga inainte, iar cei care cauta vinovati intr-o sinucidere ar face bine sa se uite la ce nu au facut ei pentru cel care a ales sa puna capat unei vieti care in definitiv putea fi una speciala.

Eu una sper sa nu ajung niciodata sa fiu in locul tau. Si chiar sper ca sa ajungi sa iti distrugi viata din cauza asta. Bafta!

| Dragonfly6 a răspuns:

Daca nu poti vorbi cu ei sa te lase in pace apeleaza la parinti si daca tot nu te lasa incearca sa discuti cu politia. Dar cel mai bine e sa vorbesti mai intai cu parintii.

| BndVictoria explică:

Multumesc din suflet la toti pentru mesaje, daca as fi putut v-as fi dat la toti fundita.:* ♥

| JusTLiVe a răspuns:

Si sa inteleg si eu ca prostu.Care e vina ta? L-ai impins spre moarte, sau i-ai spus hai odata omoara-te?

| BndVictoria explică (pentru JusTLiVe):

Nu e vina mea.Dar cand mai multi iti spun acest lucru incepi sa crezi...

| Dennnnny a răspuns:

Probabil ca amicii vor sa gaseasca alta cauza a mortii lui, si aceea ca s`ar fi sinucis din vina ta. Nu pune la suflet, viata merge mai departe. Nu trai in trecut, ignora-i, traieste-ti viata alaturi de noul prieten. :*

| Sabina9712 a răspuns:

Nu-i baga in seama, asa e lumea.Niciodata sa nu te iei dupa lume, ca ajungi rau.straight face