| Lelela a întrebat:

Buna TPU! Nu am mai facut niciodata sex si vreau sa o fac, dar nu stiu cum. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog?

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa o faci? Doar ca ți-ar place? Sexul nu e doar de placere. O include, dar e mult mai mult. Abia cand iubești pe cineva își capătă adevăratul sens. Altfel, e doar o experienta. Mai mult sau mai puțin frumoasa. Ai sa înțelegi cand vei avea pe cineva care te va iubi.
Eu zic sa aștepți. Merita. Eu am așteptat mai mult ca alții, și nu regret.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Nu i-ai spus pana cand sa astepte.
Mai citeste si tu pentru ce se face sex. Educatia sexuala face parte din educatie, iar educatia este una din partile culturii.

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am spus: "Abia cand iubești pe cineva își capătă adevăratul sens". Pina apare acela care va fi demn de dragostea ei.
Știu motivele pentru care se face sex. Am cit de cit educație sexuala. Dar, in afara dragostei, sexul nu e decat o unealta, de care omul se poate folosi, precum banii, drogurile, etc. Adică, cum am zis, doar o experienta.
Vrei un exemplu? Uită-te la serialul "Happily never after" de pe Digi Life. Aproape fiecare episod arata cum sexul e folosit în anumite scopuri, în acest serial întotdeauna într-un mod înfiorator, care duce la crima.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Daca nu stiai iti spun - desi am mai spus-o: sexul este ceva benefic pentru sanatatea tinerilor. Ii fi tu mai desteapta decat grupul de sexologi americani care sfatuiesc elevii "să se masturbeze sau să facă sex de două ori pe săptămână," deoarece "Un orgasm pe zi tine doctorul departe".
Dar unde-i bigotism nu exista logica.
Serialul este film, nu realitate.
Tu crezi ca sex fara casatorie nu a fost de cand lumea? Doar pupatorii de moaste spun ca e pacat.

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Deșteaptă nu pot fi. Deștept, poate?
Sexul e bun pentru sănătate. E adevărat. Dar cu asta nu spui prea mult. Include mișcare și mișcarea e întotdeauna benefica pentru organism. Și pentru beneficiile de care spui poți face orice alt sport? Problema se pune altfel. Orice lucru e bun. Însă depinde de cum îl folosești. Și sexul e la fel. În condițiile normale, în familie, își are beneficiile lui maxime. Inafara unei relații, devine nesigur, poate aduce probleme, boli venerice (întreabă un medic dermatolog cit de mult e vizitat în acest sens), despărțiri dacă se face in afara unei relații existente și e descoperit, dacă o faci cu cineva într-o relație, tine-te bine dacă te descoperă partenerul ei!, și alte chestii. Chiar și în relații, poate fi folosit în anumite scopuri, mai mult sau mai puțin corecte. Dar el este ce trebuie sa fie cu adevărat, unirea fizica a doua suflete, abia într-un cadru sigur, iar cel mai sigur e cel al familiei. Poți sa te interesezi, cei care au familii reușite de mai mulți ani vor recunoaște ca în timp devine din ce în ce mai frumos. Nu compari sexul făcut rapid cu o necunoscuta cu sexul făcut cu cea pe care o știi de atita timp și știi ca poți avea încredere în ea.
De masturbare, nu e cazul aici, oricine o poate face fără sa pună întrebări, întrebarea era despre a face sex cu cineva. Chiar și masturbarea își are deficientele ei, nu îmi spune ca e mai reușit decat cu o partenera. A, poate fi mai reușit decat cand o faci prima oara cu cineva, dar sigur nu fata de sexul făcut cu ceea ce îți e prietena, soție. În plus se știe ca e responsabil de un procent serios al ejaculărilor precoce la băieți. Și mai sunt și alte deficiente.
"Un orgasm pe zi tine doctorul departe". Unul pe zi? Se vede ca nu ai prea mare habar de sex. Unul pe zi e multișor, la băieți, țintind cont ca media e de doua-trei ori pe săptămână. Dar sunt care o fac zi de zi. La fete însă, situația e alta. Dacă ai habar ce e orgasmul (sa nu confundam orgasmul cu excitarea intensa, cum adesea se face), vei înțelege ca el apare destul de rar, chiar si la cuplurile ce fac sex zilnic. Pentru ca necesita anumite condiții speciale. Dacă ai întreba orice femeie matura, ți-ar spune ca a experimentat orgasmul doar de cateva ori în viata.
Și serialul pomenit nu e ficțiune, e realitate, am cautat unele personaje pe net, și am dat de istoria lor, demna de pus în filme. Poți găsi la unele și mormintul lor, e un site, findagrave.com, unde apare imaginea placii de la mormint, numele, și unde e afla.
Ultimul văzut e Bruce Alan Cleland. Poți pune numele lui pe căutare pe Google, și vei afla istoria vieții lui, în care sexul a fost folosit în mod murdar, chiar în cadrul familiei.
Și încă ceva. Eu nu pup moaște. Dar am convingerea ca sexul in afara căsătoriei e păcat. Și nu cred ca dau dovada de bigotism, odată ce oricind îți pot aduce dovezi ca sexul e cel mai potrivit în cadrul familiei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Dupa cum scrii credeam ca esti femeie. Ai mai spus o prostie mare de tot: ca masturbarea determina ejaculare precoce. Chiar nu-ti dai seama ce enormitati debitezi si esti in contradictie totala cu oamenii de specialitate in domeniu? Dimpotriva, sexoogii au ajuns la concluzia ca cei care nu se masturbeaza au ejaculari precoce, mai ales la primele contacte sexuale. Ca unii au asa ceva si mai tarzie nu este determinat fenomenul de masturbare, ci de traume psihice.

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum sa crezi ca sunt femeie, cand am fotografie la profil, și se vede clar ce sunt? happy
Care specialiști? De pe Wikipedia, de pe net, de unde ți-o iei? Netul, TV-ul, prietenii, nu sunt surse sigure de informație de specialitate. Celebra Wikipedia greșește flagrant uneori, am descoperit în unul din domeniile pe care le știu foarte bine, sudura, în care am și calificare cu școala. Am rămas șocat sa vad ca oferă informații cu totul gresite. De atunci nu mai am încredere în ce e pe net. Dacă Wiki greșește, poate gresi oricine.
Dar, hai sa vedem ce zic specialiștii. Zii tu unul din ei, și da un citat de al lui.Ideal ar fi sa fie dintr-o carte de specialitate.Și vin și eu cu argumente similare. Și vedem care e realitatea de fapt.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Eu citesc lucrari de specialitate, nu netul. Am acest privilegiu. Sa stii ca lucrarile de specialitate nu-s elaborate de un sngur om. Ele sunt emanatia unor colective de cercetatori in domeniu.
Imi cer scuze pentru confuzie, dar mai este un Criss (cu cateva cifre) care este femeie.

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok, de nu e un singur om, adu în discuție un grup. Și lucrarea lor, bineînțeles. Cu citate. Sa vedem

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Nu dau lectii gratuite. Documenteaza-te singur. Si cu asta basta, nu vreau sa mai discut cu tine probleme pe care nu le cunosti.

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Hai ca ești interesant. De fapt, mai toți cei ce va dați cu părerea sunteți la fel, cand vi se cer dovezi, va fofilati. Tocmai asta arata ca ce ai spus nu e viabil.
Nu ți-am cerut lecții gratuite. Doar un nume, o lucrare, și un citat. Dar, e prea mult pentru tine.
Hai sa te mai las sa fierbi și vin eu cu documentație din lucrări de specialitate

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Ok. Ai auzit de Centrului HIV si Sanatate Sexuala din cadrul NHS?

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am auzit. Nu sunt din jungla sau de pe Luna.
?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Mi-ai cerut un exemplu. Ti l-am dat. Nu stau acum sa caut lucrarile care le-am citit. Intamplator ieri am dat peste doua expozeuri ale unor doctori psihoterapeuti care spuneau ca masturbarea este benefica in eliminarea cauzelor care duc la ejacularile precoce. Or fi stiind ei ceva. Nu?

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nume. Vreau nume. Și lucrări. Cind citezi la orice examen pe cineva, spui cine a zis si unde, nu?
Ca ai adus un centru în discuție, asta nu spune nimic.
Și eu pot spune ca am studiat psihologia relațiilor (și asta include sexologie), și am făcut - o, dar e zero pana nu arat o diploma. Chiar și asa, pot gresi, am văzut deja destui doctori care zic ca laptele e un aliment toxic, ceea ce e o mare prostie. De aceea e indicat ca în astfel de situații sa apelezi la ce au zis specialiștii, dar concret, nu vag, lucrare / citat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Documenteaza-te, vad ca esti mare destept. Te pricepi si la medicina. Nu mai vreau sa discut cu nici un Gica contra. Mie imi place sa expun doar ceea ce stiu din documentarea care o fac. Nu esti obligat sa fii de acord cu ce scriu si nici cu ideiele mele.
Aveam un cleg cu care mai jucam table. Cand pierdea spunea ca nu stiu table, dar am noroc. Apoi am jucat cu el sah. Acelasi lucru mi l-a spus: ca nu stiu sah, dar am avut noroc atunci cand l-am invins.

| cristi202 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Mie imi place sa expun doar ceea ce stiu din documentarea care o fac". Pai, e cam după noroc, după cum spuneai cu tablele happy.
Depinde de unde te documentezi. Dacă e ca Wiki, e clar. Deunăzi cineva a adus aici în discuție un citat de pe Wiki, și mai mulți au fost de acord ca e gresit ce se spune acolo. Contează mult de unde te documentezi. Și, cum nu ai adus nimic din literatura de specialitate, lucrurile sunt și mai clare cu privire la asta. Totul poate fi doar o simpla părere.
Eu nu sunt medic, dar îmi place medicina. La 14-15 ani, cand alții citeau cărti politiste sau de dragoste eu citeam cărti de medicina. În plus, am avut prieteni studenți la medicina sau medici, deci am avut acces la informații de prima mina.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru cristi202):

Daca nu esti medic, ar fi bine sa nu ma contrazici: eu am medici in familie si prieteni medici - medicul de familie de exemplu - cu care ma consult. Mai ascult si la discutiile lor. Dar ma documentez si eu, dar selectiv: doar de pe site-uri de clinici si organizatii medicale.
Daca o sa consulti adnotarile mele pe linie medicala o sa vezi ca nu m-am bagat in a face recomandari pentru ceva ce nu stiu. De Wiki nici nu am auzit, iar de pe site-uri obscure nu ma documentez.
Dar daca iti spune un psihoterapeut ca masturbarea este benefica si-ti spune ce specialisti au afirmat asa ceva, il crezi?

| corbulalbrosu a răspuns:

SUGESTII PRIVIND INTRETINEREA PRIMULUI CONTACT SEXUAL

Acest raspuns l-am oferit si alta data, si probabil ca si in acest caz s-ar putea sa ajute intr-o oarecare masura fiindca situatiile de cele mai multe ori sunt similare, astfel ca din acest motiv urmatoarele sfaturi/pareri/indicatii despre modul de abordare a primului sex pot fi valabile si in cazul tau/vostru, cu toate ca parerile si recomandarile date de unii sau altii pot fi foarte multe si foarte diverse/diferite. Unul dintre sfaturile de luat in seama se refera la faptul ca locul in care urmeaza sa se intretina sexul sa fie absolut sigur/sa ofere incredere deplina, pentru a nu exista teama/stresul de a fi surprinsi sau perturbati de catre cineva/ceva si daca se poate sa se renunte intotdeauna complet la telefonul mobil pe intreaga perioada dedicata intalnirii respective, sau doar a acelui sex. Un simplu apel neasteptat, poate compromite intreaga partida de sex. In cazul sexului de dezvirginare este recomandat sa se foloseasca prezervativul (deoarece va reduce foarte mult durerea resimtita) sau un alt mijloc de protectie ( ovule sau creme spermigene, pastile anticonceptionale etc.). Folosirea protectiei este recomandata datorita faptului ca majoritatea baietilor in cazul primelor contacte sexuale din cauza surescitarii nu reusesc sa-si controleze si coordoneze dar mai ales nu reusesc sa impiedice procesul de ejaculare si din acest motiv se va produce de regula o ejaculare instantanee sau foarte rapida. Din acest motiv, de multe ori in astfel de situatii ejacularea se poate produce; inainte, chiar in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde in cazul cel mai fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie intotdeauna perfect curate.
mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (este recomandat sa se evite sexul in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si in cazul ejacularii rapide in multe situatii penisul poate/va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervatv nou (pe penisul spalat sau foarte bine sters de sperma) si inceperea imediata a unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara baiatul nu se reuseste sa-si satisfaca partenera (asta dupa dezvirginare), nu trebuie sa apara demoralizarea, deoarece trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca un oral, o degetica pentru a nu lasa fata nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru a nu ramane, asa cum se spune "lasata cu ochii-n soare".
Asa este normal sa se intample chiar si in cazul in care baiatul nu poate s-o satisfaca prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. In legatura cu ruperea frenului sa nu va faceti absolut nicio problema. Exista posibilitatea ca durerea din timpul sexului de dezvirginarea sa fie atat de intensa/puternica incat sa se renunte rapid lapenetrare. In astfel de cazuri sexul se va relua dupa trecerea a cateva zile, in momentul in care dispare complet durerea din zona vulvara. Atat fata cat si baiatul au datoria sa fie alaturi pentru a se sustine moral, incuraja si felicita, chiar si in cazul in care nu au fost satisfacuti sau pe deplin multumiti de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa a unuia, altuia sau a amandurora. Cu timpul totul se va normaliza. Succes!

| BAIATULdinOZ a răspuns:

Pornhub ai acolo tot tu si jhonny sins

| mâța06 a răspuns:

Nu o sa fac pe indragostita care vb de dragoste si nu stiu ce kk-uri pe care cu siguranta nu vrei sa le auzi happy, o să-ți spun cateva chestii de stiut pentru ca din punct de vedere medical am vzt ca deja ți-a fost explicat. La partea cu placerea :
1. Daca esti fata trebuie sa fii relaxata, sa te gandesti doar la placere mai ales ca asta te mentine uda, daca esti uscata la modul ala o sa doara sau o sa fie neplacut, problemele se lasa deoparte in timpul sexului daca vr sa mearga trebuie happy
Daca esti baiat am acelasi sfat aici
2.Fa asta protejat, stiu vorbeam de placere aici dar daca nu folosesti oricum te vei stresa cel mai probabil si stres =nu te uzi, si de placere in cazul asta nu poate fii vorba +prezervativul e deja lubrifiat deci e mai usor pentru ambii parteneri, numai zic ca fara prz poti lua boli si o perioada destul de lunga presupun ca nu mai ai parte de contacte sexuale sau mai patesti si altele
3. Fara rusine, baga niste confidance si simte-te bine, gândește-te doar la placere
4.O sa fie si sunete ciudate, doar sa nu te rusinezi din pricina lor
5.Nu asculta niciun superstitiu sau cv de la altii, cauta informatiile din surse sigure
6.Gaseste fanteziile tale, descopera-te si sexual, odata ce o faci exista o schimbare in bine usor de observat
7.Fa asta cu pasiune
8. Daca nu-ti place nu esti obligat sa continui
9. Daca faci oral nu folosii dintii deloc si foloseste multa saliva
10.Incepe cu oralul întotdeauna, daca vrei sa faci in actul ala sexual si oralul desigur
11.Nu te masturba in ziua aia, crede-mă se simte o diferenta si cu cat te abtii mai mult inainte de contact cu atat e mai mult lichid, daca esti fata ai nevoie sa fii uda, deci cel putin in ziua aia nu te masturbahappy
12. Daca e prima data si la prs aia fa-o sa fie confortabila cu tine
13.incepe cu preludiu, atinge zonele aerogene, fa tot ce poti tu sa exciti dar nu sa pari disperat(a)
14.Saruta pe parcursul sexului, e mai pasional asa
15.Nu sta sa pregatesti tot, e mai reusit si interesant pe loc
16. Repet descopera-te sexual
17. Documenteaza-te destul inainte sau vb cu cineva ft experimentat, nu sa iei tot ce zice in calcul dar sa mai auzi experienta sa proprie
18.Prima data poate sa doara si chiar sa curga sange dar nu e grav e normal si e o hemoragie mica pentru ca se rupe o ata, la fete e in vagin la baieti la capul penisului
19.Masturbeaza-te calumea inainte cu macar o luna sau o sapt ca sa mai descoperi putin partea asta sexula, scuze ca ma repet dar asta e cel mai important, faza cu descoperitul de sine happy
20.Cauta sex talk-uri, gasesti la "MsAnneGreen", e romanca si e ft misto contentul ei, mai e Sexul vs Barza, ele sunt cele mai bune si cunoscute in asta, exploreaza site-uri, vorbeste dsp asta, cauta surse sigure de informare si app distractie placuta, bucura-te de viata fara sa-ti pese ce spun ceilalti, eu am o dependenta sexuala, nu am vb dsp asta cu nmn, tot este pus in practica si testat de mine sunt sfaturile mele personale, toate testate si nu au dat gres nici la mine nici la cei carora le-am spus, poate nu din prima dar dupa e mișto
rau cu cat evoluezi mai mult, distractie placuta inca odata si o sa vezi in timp cat te vei schimba, cel mai probabil in bine happy

| AndraSiSergiu a răspuns:

Andra: Inainte de toate este foarte important sa fii pregatita emotional, iar cu timpul acest lucru se va intampla de la sine. Consider ca nu este bine sa te grabesti in aceasta privinta. De asemenea este esential sa cunosti riscurile ce vin la pachet.

Sergiu: Presupunem ca esti fata. In acest caz el ar trebui sa-si puna aceasta intrebare. Si daca esti baiat incepe cu un deget. big grin