| AnonnnniMMa a întrebat:

Buna Tpu..Pai cum sa incep..incep cu inceputul.Eu am o relatie cu un baiat de 6 luni(facem maine).L-am cunoscut pe un joc,care il jucam de cava timp,am inceput sa vorbim pe acel joc, apoi am devenit iubit pe acel joc, am jucat impreuna(timp de 2 luni jumate),apoi am inceput sa vorbim des pe skype, prin mejase(pur si simplu m-am indragostit de el, sa zic asa),. apoi ne-am intalnit si in real(suntem din acelasi oras)cand ne-am intalnit pur si simplu ne-am sarit in brate.m-a pupat pe frunte si mi-a spus (micuta mea). apoi a inceput sa plua ne-am sarutat..in fine el acum are 18, iar eu 16, cand ne-am intalnit prima data el avea 17, dupa ce ne-am intalnit am stat zi de zi cu el,am inceput sa-l plac si sa tin si mai mult la el,faza e ca eu sunt o fata cuminte,iar el ca orice baiat are si asteptari, am vorbit cu el despre asta, i-am spus ca eu nu-mi incep viata ******* pana la 17-18 ani si cand voi fi pregatita, o voi face.am fost surprinsa de raspunsul lui,raspunsul lui a fost ceva gen "te iubesc prea mult ca sa-ti fac rau sau sa te fortez cu ceva,cand vei fi pregatita,sunt aici),mi-a palcut raspunsul lui. apoi dupa putin timp m-a invitat la majoratul lui.m-am dus,i-am cunoscut familia(mamei lui i-a placut de mine,mult)am petrecut mult,apoi eu m-am dus intr-o camera sa stau sa ma linistesc, pentru ca eram obosita, a aparut si el in camera(era cam ametit)am stat aman2 pe marginea patului ne-am sarutat apoi am inceput sa vina vorba din nou de noi 2 si de (culcat) mi-a spus ca are de gand sa ma astepte cat vreau eu. apoi mi-a spus "el"sadmicuto,am sa-ti spun ceva.),eu m-am panicat putin si l-am intrebat "ce este?" si el mi-a raspuns"stii cat te iubesc si nu vreau sa iti fac rau,dar.m-am culcat cu o alta fata,acum cateva saptamani,doar sa iti respect tie decizia. vreau sa ma intelegi" (eu fiind o persoana foste geloasa,am inceput sa plang.i-am spus "nu pot" si am plecat,am chemat un taxi si m-am dus acasa,el a incercat sa ma sune intr-una(nu i-am raspuns).iar apoi mi-a dat mesaj unu dintre cei mai buni prieteni ai lui si spunea asa "pitico,nu fi bleaga sa-l pierzi,pentru ca te iubeste enorm, iar acum sunt in camera cu el si plange de oftica, pentru ca nu vroia sa iasa asa si ca te iubeste enorm si nu stie ce sa faca fara tine" nu i-am raspuns nici amicului lui ..nu aveam chef de nimic, doar plageam..sunt suparata pe el..nu stiu ce sa fac, nu-i raspund de 3 zile,el ma cauta intr-una, mi-a trmis un trandafil, printr-un amic ..ma suna mereu.(il iubesc enorm.)nu stiu ce sa fac,intr-un fel il inteleg de ce a facut asta(e baiat.)intr-un fel ma bucur ca nu mi-a cerut mie asa ca nu"m-a fortat" sa zic asa.dar sunt geloasa de fel si orgolioasa.ce sa fac, ajutati-ma, va rog(il iubesc si nu stiu ce sa fac).dau fundita :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal, ti-as recomanda sa il uiti, oamenii care insala nu numai ca nu au caracter dar nici nu le pasa destul de mult de partener incat sa inteleaga cat de mult ii ranesc printr-un astfel de comportament.

In situatia de fata, nu iti voi recomanda nimic, pentru ca totul se rezuma la ce simti tu pentru el. Ce trebuie sa intelegi este ca putea sa-ti ascunda asta si tu sa nu fi aflat niciodata ca s-a culcat cu alta. Daca nu a putut purta o astfel de povara, inseamna ca nu a putut suporta gandul ca fiecare zi petrecuta cu tine este o minciuna, atat timp cat tu nu stii ce a facut. Din asta rezulta ca te iubeste. Trebuie sa intelegi ca majoritatea baietilor nu ar fi facut niciodata aceasta dezvaluire partenerei. Si a facut-o cu riscul de a te pierde, stia foarte bine ca sansele sa te raneasca destul de mult incat sa renunti la el, erau foarte mari. Totusi a preferat sa iti spuna decat sa te minta, ceea ce e un lucru de care putini oameni sunt capabili. Faptul ca are si el nevoi cu care tu nu esti pregatita sa-l ajuti e o alta chestie pe care trebuie sa o iei in considerare. Baietii de varsta lui se gandesc extrem de mult la sex, de fapt, cam asta e principalul lucru la care se gandesc.

Nu stiu daca merita sa-l ierti sau daca vei putea sa-l ierti si, in nici un caz, nu stiu ce ar trebui sa faci. Ce trebuie sa intelegi este ca pentru majoritatea dintre noi sexul e doar sex si il putem separa de iubire. Si daca iubim si daca nu, sex tot vrem sa facem. Si doar pentru ca iubim o femeie (sau fata) nu inseamna ca nu ne dorim sa facem sex si cu altele. Nu e o alegere, este un impuls.

Ce am spus mai sus nu sunt scuze, nu exista o scuza ca sa ranesti pe cineva doar pentru a-ti potoli tu o pornire instinctiva. Dar sunt explicatii, asta ca sa-ti faci o idee despre ce s-a intamplat si sa nu interpretezi gresit situatia. Si daca il vei ierta si daca nu, tu tot va trebui sa treci prin clipe grele. Imi pare rau pentru tine, dar acesta e modul prin care viata ne invata sa traim, sa acceptam si apoi sa mergem mai departe. Incearca sa fii puternica.

| AnonnnniMMa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,chiar m-ai ajutat :3..am fost total de acord sa vorbes cu el ..ne-am intalnit si am vorbit (inca era foarte trist) maia vea putin si plangea din nou, mi-a spus ceva de genu` "am facut-o doar ca sa nu te simti tu fortata sa o facu cu mine si eu am vrut sa-ti spun ca "m-am culcat cu aia" doar pentru simplu fapt pentru care voiam ca tu sa fi pregatita...este destul de greu sa te astept 2-3 ani, intradevat te iubesc si nu o voi mai face, am gresit enorm si imi pare rau, nu stiu ce a fost in cap` meu, dar ti-am recunoscut ca am facut-o doar ca sa nu traim aman2 in minciuna si s anul te mint niciodata, a fost prima mea greseala si va fi ultima pe care am facut-o, te rog sa ma ierti si vrau s afie totul bine, iar eu iti promit si jur ca nu se va mai intampla niciodata) ...pff,l-am inteles intr-un fina.e baiat si stiu ca tine mult la mine,greseala asta o putea face oricine,chiar si o fata.i-am mai dat o sansa, bineinteles nu stiu cum va fi in continuare, dar nu vreau sa pierd ceva la care intr-adevar tin, in plus poate si eu voi gresii in aceasta relatie "nu neaparat in sensul de culcat cu altu", ma refer la chestii mai minore ..si va veni momentul in care si el va trebuii sa ma ierte, in plus intr-o relatie sunt fel si fel de momente, iar daca nu invatam sa iertam, riscam sa traim urand..si nue ste bine..pres ca se tien de promisiune si va fi bine..va multumesc tuturor pentru ajutor, iar tu ai fundita "multumesc" :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonnnniMMa):

Pacat de tine ca ai o mentalitate tare aiurea. sa vedem daca esti ca restul, peste 6 luni intri si intrebi " de ce sunt toti baieti porci". sau poate mai mult timp dar va veni cu siguranta ca nu e unu de incredere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu il cunosti cel mai bine. Dar nu a facut-o pentru tine, a facut-o pentru ca a fost slab. El nu te-a protejat, ca doar nu ar fi facut sex cu tine impotriva vointei tale, el a facut sex pentru el, asta sa-ti fie foarte clar. Si sa nu mai accepti niciodata sa-ti spuna ca tu esti motivul pentru care a facut sex cu alta. E ca si cum ti-ar spune ca te-a ranit pe tine, pentru tine. A facut sex cu alta pentru ca a fost egoist si nu s-a putut controla. Trebuie sa-i explici ca ce a facut el il face un om slab si, sub nici o forma, sa nu il lasi sa scape atat de usor. Greseala se plateste, fa-l sa transpire putin, sa-ti faca poftele, tine-l in suspans. Cu cat il ierti mai repede, cu atat sunt mai mari sansele sa o faca din nou, doar pentru ca a scapat atat de usor.

Esti intr-o pozitie de putere, in acest moment tu dictezi termenii din relatia voastra. Eu zic sa profiti de asta. Impune-i niste reguli sau spune-i sa faceti chestii pe care tu ti le doreai si cu care el nu prea era de acord inainte. Acum ii va fi imposibil sa-ti refuze orice pofta.

Si, cel mai important, observa-i comportamentul. E posibil sa fi fost doar o scapare dar e posibil sa fie genul de om care face lucruri de genul asta mai des. Chiar daca te iubeste, un om care nu se poate controla in astfel de situatii te va dezamagi in repetate randuri. Ar fi pacat sa dai dovada de atat caracter incat sa il ierti pentru o chestie atat de grava si apoi sa te raneasca in acelasi mod.

| AnonnnniMMa explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi tu ca am eu o mentalitate aiurea? crezi tu ca din ce am scris mai sus ma cunosti asa de bine sa stpui asta? crede-ma am o mentalitate buna, toti mi-o spun, in plus mi se pare corect cum judec treaba..parerea mea, in plus "omu cat traieste, invata"eu spun sa ma cunosti, apoi sa spui ca am o mentalitate aiureathinking eu am cerut un sfat, nu sa fiu judecata :* succes

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonnnniMMa):

Nu trebuie sa te cunosc sa stiu asa ceva plus, nu e ca aici e pe cunoscut, ca sa trebuiasca neaparat sa ne dam o parere. dar ai o mentalitate de dorit (ma abtin sa zic ce vreau ca dupa zici iar una alta) daca el te inseala si tu ierti cu una cu 2 ca el a venit la tine si a inceput sa boceasca ca o fetita. oricum sa vedem cat de matura te vei crede cand iti va zice si a 2 oara laughing. pacat de tine, meriti ceva mai bun.
ps. intr-adevar omu cat traieste invata dar mai sunt cei ca tine care nu vor, va prefaceti ca nu a fost si treceti pe langa, fara (culmea) sa invatati ceva.

| AnonnnniMMa explică (pentru anonim_4396):

Fiecare om este in felul lui, corect? fiecare om merita o a 3 sansa.el de ce sa nu o primeasca? daca tu ai fi in locul lui si pur si simplu a facut o greseala..asta e,plus de asta, vad ca pana acum e mult mai atent cu mine si se vede ca ii pare inca rau, nu stiu, consider ca am procedat corect, pentru ca il iubesc..de ce sa arunc tot asa, dintr-o data? fiecare invata din greseli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonnnniMMa):

Daca tu zici ca merita si o a 3 sansa, atunci meriti toate batjocurile si aventutile si suferinta care o sa vina dupa. numai bine!

| AnonnnniMMa explică (pentru anonim_4396):

Fiecare face cum crede.multumesc la fel

16 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Vrei, bine, nu, nu! Ai vazut, el nu te obliga, dar nici tu nu-l poti obliga cu nimic pe el. Si nici dupa aceea!

| sofisis a răspuns:

Inselatul, indiferent de motive, ramane inselat.
Faza asta e foarte comuna : tu nu-mi dai ce-mi trebuie, ma duc si caut in alta parte, dar stai calma ca tot la tine ma intorc. Bullshit.
Fapta e la fel de grava. Si mi se pare foarte urat ca a tinut neaparat sa iti si spuna de chestia asta. De ce trebuia sa aflii tu? Cu ce te-a ajutat faptul ca ai aflat?
Si cum adica tu te bucuri ca nu ti-a cerut tie asta? Adica ii esti recunoscatoare ca s-a culcat cu alta si nu a tinut mortis sa o faca cu tine?
Eliberarea de hormoni se poate face pe 10000 de alte cai, nu trebuie neaparat sa se duca la alta.
Parerea mea e sa tratezi totul ca si cum ati avea o relatie normala, cu toate implicatiile. In cazul in care poti trece peste asta, treci. Daca nu, nu.
Dar TREBUIE sa discuti cu el. Nu e ok sa fugi si sa te ascunzi. Vorbeste cu el, vezi ce se mai poate salva, daca se mai poate salva ceva.
Am inteles, te-ai suparat.Dar deja in 3 zile ai avut timp sa digeri si cred ca poti purta o discutie cu el. Daca tu te-ai decis sa nu il ierti, mai bine anunta-l si evita-l. Dar daca vrei sa incerci sa rezolvi ceva, trebuie sa discuti cu el.Il suni, ii spui ca trebuie sa vorbiti si vezi de acolo ce si cum.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal te-as sfatui sa discuti cu el, linistita si cu cartile pe fata.

El a spus ca te asteapta dar poate ar trebui sa faci si tu ceva in acea directie. Stii cum este, cand nu ai paine, poate e buna si putina mamaliga.

Te gandesti tu ce vrea sa insemne asta.

Daca va raciti, o sa fie mai greu sa se incalzeasca relatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a dat de inteles omu, ori faci sex cu el ori il lasi cu alta, el te asteapta pe tine dar asta nu inseamna ca nu cauta si in alta parte. rolling on the floor mortal omu. plangea el cum plang eu acum, mai stiu prefacuti deastia.
ca sa astepti pe cineva inseamna sa astepti acea persoana nu sa freci tot ce misca in lipsa lui, oricum imi pare rau de tine, de aia se zice in primele relatii sa nu pui mult suflet, dar amuzanta povestea asta. acum depinde de tine, dar ai grija ca " cu unu ca asta, trebuie sa te astepti la asa ceva mereu.

| AndyLavy a răspuns:

Se spune ca omul la betie spune adevarul..asa si cu prietenul tau. poate ca era prea ametit sa isi dea seama de ceea ce a facut. daca a facut.o o data probabil o sa o mai faca, iar daca te impaci cu el si te culci cu el nu vei avea niciodata garantia ca el nu se va duce iar la alta. pana la urma are 18 ani, murea sa mai astepte un an? ..nu e ca si cum fara sex nu ai putea sa traiesti. a fost alegerea lui, iar acum tu ai de ales. alege rational, nu te lasa prea mult dusa de sentimente si altele, nu de alta dar sa nu suferi mai rau dupa. baieti mai sunt...si nu ai niciodata certitudinea ca o relatie inceputa ca tine tot restul vietii.

| BlitzLikeXd a răspuns:

Deci trebuie sa-l respecti pe el si sa-i accepti sa se culce cu tine! happy

| BlackOpal a răspuns:

Eu cred ca treaba cu fata asta este nascocita special ca sa te determine pe tine sa te culci cu el, simtindu-te vinovata ca nu i-ai dat ceea ce dorea, ca sa zic asa.
Daca, totusi, este adevarat, pretenul tau nu are nicio scuza. Cand iubesti pe cineva, ii esti loial. Cu atat mai bine, daca il "suparau" hormonii si se abtinea asteptandu-te, era o dovada a iubirii lui, caci se sacrifica pentru tine.

| rrrrea a răspuns:

Apreciez baiatul asta..eu am 19 ani si iubi 30 dar tine minte o vorba de gelozie, atata timp cat e langa tine, restul sunt povesti