| scorpiaX a întrebat:

Buna TPU.
Pe 23 aprilie am avut ultimul contact sexual. A fost protejat (am folosit prezervative)
Azi trebuia sa imi vina menstruatia, in loc ca sangele sa imi curga in abundenta, ca de obicei a curs mult mai putin si cu o nuanta maronie mai diferita.
Prezetvativul a fost ok din cate mi.A zis iubitul, si cam asa l.Am vazut si eu
As putea fi insarcinata?

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia s-a pornit la data preconizata inseamna ca ciclul tau menstrual este regulat. Menstruatia este urmarea fireasca a activitatii hormonale normale si din acest motiv este exclusa orice posibilitate de sarcina in proportie de peste 99, 99%. Culoarea, cantitatea, fluxul de menstra eliminata depinde de o serie de factori, cum ar fi volumul/cantitatea de mucus din care este constituit ENDOMETRUL, precum si numarul si densitatea vaselor de sange existente in respectiva mucoasa. Cantitatea mai mare sau mai mica de menstra rezultata din dezintegrarea endometrului depinde de cantitatea de prostaglandina care actioneaza asupra mucoasei uterine. In cazul in care se produce o cantitate mica de prostaglandina volumul de menstra eliminata va fi corespunzator mai mica, dar perioada menstruala va deveni mai lunga. In cazurile in care menstruatia ti-a fost abundenta, aceasta s-a datorat faptului ca organismul in acel caz a produs multa prostaglandina dar probabil ca si durerile menstruale au fost mai intense, accentuate. In nici un caz nu poate fi vorba de o sarcina. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.

| ʎpooɯ a răspuns:

Nu cred, si culoarea maronie este tot sange, dar mai veche, poti face eventual un test de sarcina din urina de dimineata, daca iti va intarzia urmatoarea menstruatie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ʎpooɯ):

Unde, in ce loc, cum a fost tinut/inmagazinat sangele si cata vreme, de a avut timp sa devina mai vechi?

| ʎpooɯ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Sangele maro in timpul menstruatiei este in majoritatea cazurilor, sange vechi, care a durat mai mult pentru a fi eliberat din organism."

http://sanatate.bzi.ro/de-ce-este-sangele-maroniu-la-menstruatie-52855

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ʎpooɯ):

Prezinta un material scris de un medic, un specialist nu de un ageamiu anonim care nu a avut curajul sa-si decline identitatea.rolling on the floor

| ʎpooɯ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar ce ai prezentat tu era scris de medic?

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In recipiente speciale, Corbule, cum sunt pungile alea de sange pentru transfuzii. Le pastreaza organismul pentru cand ramane fara big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oana92):

Explica-i tu, poate va intelege fiindca o tine langa ca puiul de cioara mat(z)ul. rolling on the floor

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

N-ai cu cine :-J Am mai auzit eu acum ceva vreme, de la un om trecut de 50 de ani, ca femelele de lup pastreaza in ele sperma pentru mai multi ani si fac mai multi pui (din sperma aia) doar in anii in care exista hrana suficienta. Practic ele aleg constient cati pui sa faca si daca au in ele prea multa sperma o pastreaza pentru cand ramane lupul mascul fara. Asta ca sa vezi ca se poate si mai rau... Si nici nu putea sa ii spun cat e de cretin! laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oana92):

Deci nu se poate afirma ca doar universul este infinit, mai exista si altceva. laughing

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, clar! Am crezut ca ti-ai dat seama de asta in primele 2-3 ore de cand ti-ai facut cont aici big grin