| Ioana900 a întrebat:

Probabil ca va da-ti seama ca am intrat aici pentru ca am nevoie de un sfat, de un ajutor. Aseara am avut primul contact sexual, mi-a curs putin sange insa ce pot sa spun este ca m-a cam durut. Este normal sa doara asa prima oara? Prietenul meu era atent si inainte cu mine dar acum se poarta altfel, ma rasfata mult mai mult, oare de ce? Care ar putea fi cauzele intarzierii menstruatiei? Sau, la al doilea contact sexual tot asa rau doare? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Este normal sa doara, chiar daca nu la toata lumea se intampla la fel. A doua oara doare mai putin, a treia mai putin, si tot asa. E normal ca prietenul tau sa fie mai atent cu tine pentru ca are un lucru(virginitatea ta) (de o forma sentimentala) valoros din tine, si cum te iubeste asa mult (din spusele tale, asta pare), iti da toata dragostea si atentia lui pentru ca ai facut un lucru asa special pentru el. Intarzierea menstruatiei poate fi din cauza stresului, dereglarea menstruatiei (luna asta intarzie, luna viitoare vine mai devreme, sau datele pot varia), sau in cel mai rau caz: sa fii insarcinata (asta doar daca nu s-a folosit corect prezervativul, sau s-a spart si sperma a ramas in tine). Depinde de organismul tau si de nivelul de excitatie daca o sa doara sau nu la al doilea contact sexual. Cu cat mai excitati sunteti, si cu cat mai mult iti feresti mintea de urmarea actului sexual (prin care gandesti ca te va durea ca prima oara) si prin cat iti relaxezi mai mult muschii vaginali, cu atat va fi mai bine pentru tine. Baftahappy

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
La primul contact sexual se distruge o membrană subţire numită himen, deci este normal să te doară. La al doilea contact nu va mai durea atât de tare, însă tot vei simţi un uşor disconfort. De-abia la al treilea sau al patrulea contact îţi va fi mai uşor, ba chiar îţi va face plăcere.

| MMadalina a răspuns:

Indicat ar fi, ca dupa primul contact sexual, sa consulti un medic ginecolog. Daca ti-ai inceput viata sexula, nu crezi ca ar fi trebuit sa stii care ar fi cauzele inatarzierii ciclului menstrual?

| Hash001 a răspuns:

Pai prima data poate sa doara sau nu. Daca doare, a doua oara o sa doara dar mai putin. Cu rabdare o sa te obisnuiesti.

| iLov3pitik1 a răspuns:

La inceput e normal sa te doara, dar cand o sa faci a doua oara nu o sa te mai doara asa tare. Daca ai folosit prezervativ nu ai de ce sa iti faci probleme in legatura cu intarzierea menstruatiei si daca nu o sa iti mai vina menstruatia o luna, doua ar trebui sa te duci la medic.