| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani iar acum 6 luni am avut primul act sexual. Mi-a curs sange si prima si a doua oara iar prima oara am fost foarte incordata si m-a durut destul de rau. De cand m-am despartit de fostul, de 4 luni jumate nu am mai avut nici un act sexual si nici nu am de gand sa o fac iar pana nu o sa-mi stabilizez o relatie desi stiu ca o sa fie greu sa fac asta. Fostul, cel care a fost primul, m-a cautat si mi-a propus sa o mai facem dar l-am refuzat de fiecare data pentru ca nu vreau sa fiu folosita doar pentru nevoile lui. Si eu mai am pofte dar nu stiu daca e mai bine sa o fac tot cu el sau ar trebui sa astept pana o sa apara un baiat care sa-mi placa si sa mi fac o relatie. Ma gandesc ca daca o sa ma mai vad cu el o sa am sentimente iar fata de el si nu vreau pentru ca nu a fost o relatie frumoasa. Si mai am o nelamurire: e posibi sa-mi curga sange si sa ma doara la urmatoarul contact sexual? Cu fostul am facut o doar de 3 ori, iar prima si a doua oara m-a durut rau si mi a curs sange... Ma gandesc ca dupa cateva luni in care nu mai faci sex se mai strange himenul, nu stiu. Un sfat daca se poate la ambele "probleme".

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Felicitări că nu vrei doar să te lași folosită pentru nevoile cuiva.Mai bine roagă=te ca Dumnezeu să te ierte pentru păcatul curviei(acum va trebui sp lupți mai mult pentru a te abține, după ce îți începi viața sexuală, organismul o cere) și roagă-te să te ajute să găsești un băiat cu credința în Dumnezeu care crede adevărul despre el însuși și anume că e capabil să fie fidel unei fete de care se simte foarte atras pentru tot restul vieții și să se căsătorească cu ea.
Cel mai probabil ca după o pauză lungă să te doară din nou., dacă e cu soțul merită dacă nu, te vei simți folosită din nou.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Himenul odata rupt nu se mai reface, dar un mic disconfort o sa simti si la o viitoare penetrare si este normal sa se intample asta.
Data viitoare cand ai de gand sa faci sex, nu mai lasa baiatul sa sara pe tine imediat cum are erectie el, cere-i sa aiba rabdare, sa te mangaie, sa fie tandru cu tine, ca sa ai timp si tu sa te exciti si sa te umezesti, ca abia atunci simti placere si nu durere.

| mihai69 a răspuns:

Dacă simți nevoia de sex, dar nu vrei să o faci cu oricine, ai o alternativă simplă și plăcută la îndemână (ca să zic așa): masturbația. Nu e nicio rușine să îți produci singură plăcere, dacă simți că dorești și ai nevoie de asta!
În privința durerilor și a sângerării la viitoarele contacte - sunt posibile, dar nu obligatorii. Iar dacă te autosatisfaci, e posibil ca până vei mai avea o relație heterosexuală vaginul tău să se fi obișnuit deja cu penetrarea și să fie nu doar mai ușor și nedureros, ba chiar plăcut.

| XxRoxRoxyxX a răspuns:

E posibil sa te mai doara putin, de ex pe mine m-a durut pana a 6 oara...iar himenul nu se restrange pentru ca nu il mai ai, s-a rupt la primul contact sexual, eventual se restrange intrarea in vagin iar cand o sa mai faci dragoste o sa mai simti putina durere pana se largeste putin acea intrare si gata.

| ElenaMariajnk1441 a răspuns:

Eu zic ca n ai nimic de pierdut daca o faci cu el, asta pentru ca, din cate am inteles, amandoi sunteti singuri...e ca un fel de prietenie cu benefici. si avand in vedere ca a fost primul, e clar ca inca tii la el. dar sfatul meu ar fi, mai bine el, decat altul. laughing sau mai bine tu singura, decat el happy