| mariealessandra a întrebat:

Scuzati categoria. Peste cateva zile urmeaza sa plec la mare si fix atunci trebuie sa-mi apara ciclul menstrual. As vrea sa-mi spuneti daca exista vreo metoda, medicament sau ceva pentru a-mi intarzia menstruatia. Funda. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti grabi pormirea menstruatiei insa o poti intarzia cu cateva zile. Se poate folosi clorocalcin in combinatie cu vitamina K, care au rolul de a intarzia producerea menstruatiei, aceasta nu se poate produce ca de obicei, deoarece vitamina K se acumulează in corp.Insa "tratamentul" trebuie inceput cu cel putin o saptamana inainte de a incepe menstruatia. Sunt convins ca orice farmacista mai in varsta iti va da explicatiile necesare. De asemenea as incerca sa te sfatuiesc sa folosesti OB-uri MINI special create pentru virgine (in cazul in care esti virgina) care iti vor fi de mare ajutor deoarece formeaza un tampon/dop foarte etans si impiedica orice scurgere de menstra cel putin 4 ore.Ca protectie suplimentara ai putea folosi protejslipuri deoarece fiind foarte subtiri nici nu se observa in slipul de baie. Distractie placuta

| mariealessandra explică (pentru corbulalbrosu):

Am auzit ca vitamina K este foarte periculoasa si nu as incerca-o deoarece coaguleaza sangele, daca am inteles bine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mariealessandra):

Nu este deloc periculoasa mai ales daca este administrata in in combinatie cu clorocalcin-ul.Vezi si raspunsurile doctorului Dragomir date mai multor persoane care l-au intrebat referitor la aceasta problema.

| AlissBrie a răspuns:

Vitamina K este buna.

| SuntFataa a răspuns:

Exista mediacamente dar nu sunt prea recomandate din cate am auzit. Poti purta ob, este foarte sigur si destul de comod