| angel1797 a întrebat:

Buna tpu..stiti cumva viata sexuala poate afecta cu ceva chisturile

Răspuns Câştigător
| Sara2 a răspuns:

Din contra
daca ai o viata sexuala activa chisturile pot disparea in unele cazuri, nu te afecteaza cu nimic stai linistita

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Viaţa sexuală NU poate afecta chisturile - nu în mod direct şi NU în sensul dorit de tine!

Am citit întrebările tale anterioare şi am constatat că tu ai fost diagnosticată cu chist ( ovarian, bănuiesc ) - pentru asta SPER că ţi-a făcut o ecografie ovariană ( şi/sau vaginală ), nu doar a "ghicit" că ai un chist!

De asemenea, în momentul în care ţi s-a pus acel diagnostic, TREBUIA să îţi prescrie un "tratament" cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până la eliminarea chistului/chisturilor )!

Anticoncepţionalele respective au rolul de a "inhiba" ovulaţia, ovarele tale nu mai produc ovule ( pe perioada tratamentului ) - astfel acele chisturi ( care provin de la ovule NEELIMINATE la menstruaţie ) se "dizolvă" şi se elimină cu timpul!

Apoi, TREBUIA să ţi se recomande CONTROL ginecologic PERIODIC - de obicei din 3 în 3 luni, la care să-ţi refacă ecografia pentru a verifica dacă acele chisturi s-au eliminat, eventual ca să-ţi prelungească tratamentul cu anticoncepţionale!

Dacă NU ai primit acel tratament sau dacă NU ai fost la control periodic - lucru care CRED că s-a şi întâmplat, deoarece în alte întrebări spui că ai mari întârzieri ale ciclului - TREBUIE să mergi neapărat/URGENT la ginecolog!

Dacă NU tratezi acele chisturi, poţi ajunge la diverse complicaţii : fibrom, infertilitate ( NU vei mai putea face copii ); sau chiar CANCER, dacă un chist de acel fel se transformă în chist/nodul canceros ( datorită neeliminării lui )!

Discută aceste lucruri cu mama ta şi mergi la ginecolog NEAPĂRAT!

Sau, poţi merge şi singură - dar să ai la tine un act de identitate şi eventualele acte medicale dinainte ( de la constatarea chistului respectiv )!

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Da poate afecta! daca o femeie are chef de sex si parteneru nu e langa ea, si nu are parte de aceea placere, se formeaza libidoul! e o pelicula mica care se face pe ovar cu un lichid in el, si acesta se transforma in chist cu timpul! dar mai repede de cat crezi! ai grija!

| bursuc001 a răspuns (pentru andreeeeeeeeeeeeeee):

Fetiţo, vorbeşti "prostioare" : Libidoul = dorinţa de a face sex!

Nu este o "peliculă mica care se face pe ovar cu un lichid in el, si acesta se transforma in chist cu timpul"...

Vezi DEXUL :

LÍBIDO s. n. (Med.) Dorința de satisfacere a instinctului sexual. – Din lat., fr. libido.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de gudovan | Semnalează o greșeală | Permalink

LÍBIDO ~uri n. Dorință permanentă de a-și satisface instinctele sexuale. [Art. libidoul] /