| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un baiat de aproape 1 an iar el peste 2-3 saptamani trebuie sa mearga la nunta unchiului sau. Nu am avut nicio problema cu asta, pana sa aflu ca va merge cu verisoara matusii sale pentru ca si ceilalti veri de ai lui merg fac asa. L-am intrebat daca se vor comporta de parca ar fi impreuna si a spus ca asa a trebuie, ba mai mult, una dintre fete e fosta lui. Mi.a spus ca e doar o zi. DAR EU NU ACCEPT ASTA. Cum sa stau eu acasa si cand ma gandesc la el sa fie cu aia? Stiti cum e la nunti, te iei cu distractia, alea alea. Nu sunt de acord. Merge cu aia pentru ca asa vrea matusa aia a lui. EU NU SUNT DE ACORD. Mie daca mi-ar zice verisoara mea ca la nunta ei sa merg cu unul din verisorii mirelui de draci nici nu m-as mai duce laughing). Ce pot sa fac? Altfel ma voi desparti de el, nu vreau sa trec prin asta! Ce pot sa ii spun? Cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

In general cand ai o/un iubita/iubit mergi la astfel de evenimente insotit de el/ea. Nu e neaparat vorba de gelozie, e vorba de bun simt. In momentul cand inviti pe cineva care e intr-o relatie automat consideri ca si invitata persoana cu care se afla in relatie.
Daca iubitul asta al tau accepta sa-i zica matusa cu cine sa vina si ce sa faca e doar un putalau, sau chiar vrea sa aiba niste timp fara tine, dar intr-o situatie nepotrivita, daca vroia sa iasa la o bere cu baietii, era altceva, dar asta e un eveniment unde bunul simt iti spune ca vii cu partenerul.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu neapărat, dacă cei doi sunt minori, deh asta e. Și cum a zis și domnișorica cu ifose în întrebare, pare o tradiție de familie.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nasoală situatie, practic dacă el este cu tine, ar trebui sa meargă cu tine, poate el mai tine la fosta, si atunci a găsit ocazia sa petreaca timp cu aia fara sa intervii tu, decat daca stii unde se tine nunta, sa mergi fara el, sa l prinzi in fapt cu fosta, dar nu cred ca poti intra fara invitatie, oricum nunta va fi peste 2, 3 saptamîni, nu e mîine, asa ca tu ai timp sa vorbesti clar cu el, sa se decidă odată pe care o vrea, pe tine sau pe fosta?, Că cu două nu merge. ori te desparti de el si punct. tu ce vârstă ai? dar el? multumesc.

| RAY a răspuns:

Nu ai incredere in el asta e adevarul, oricum te vei despati de el in viitor, unde nu e incredere nu e nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Daca decizia a fost luata de familia lui, nu prea ai ce face nici daca te trantesti cu fundul de podea, nici daca tipi si urlii.
Din pacate, tu nu esti familie inca, esti o prietena si ca orice prietena azi esti si miane nu mai esti, deci, familia doreste ca totul sa fie intre rude si cred ca decizia lor a fost luata corect.
Ce vrei tu este irelevant si non important pentru nimeni (poate doar pentru tine), pentru ca s-a decis in familia baiatului, iar tu nu ai nici un drept sa comentezi, sau sa impui ceea ce vrei tu.
Nu-ti convine, nu ai decat sa renunti la baiat!

| Lioana a răspuns:

O situatie neplacuta pentru tine. Dar... fiind o nunta in familie, clar trebuie sa mearga. Totusi, daca nu e minor, nimeni nu-i poate impune cu cine sa mearga la nunta. Dar pe de alta parte baiatul ti-a spus despre asta. Putea sa nu o faca. Nu e bine sa -i faci o scena de gelozie. Vorbeste-i cu calm daca ii spui ca te deranjeaza alegerea lui sau glumeste cu el pe tema asta.

| UnBroken2016 a răspuns:

CEl mai bun cadou ar fi sa te desparti de el. Scapa de o nebuna laughing. Auzi la ea "nu sunt de acord " de parca e buricul pamantului rolling on the floor.

| seth2016 a răspuns:

Ah, intortocheate sunt caile... happy. Am inteles bine, partenera lui la nunta este verisoara matusii? Deci tu nu faci parte din familia lui in vreun fel si nu esti tu partenera lui? Si acolo vine fosta? Si voi ati vorbit despre fosta lui, ca altfel nu inteleg de unde o cunosti.

Anyway, situatia e neplacuta pentru tine. Pastreaza-ti calmul. Rezolvi ceva daca te enervezi? Problema nu-i de acum, are radacini din trecut. Nunta asta pune capac.

Eu cred ca trebuie sa schimbati modul cum comunicati si despre ce vorbiti daca ramaneti impreuna. Nu vorbesti de fosta cu actuala.

Spune-i calm ce simti. Nu-i reprosa ceva. Stii tonul ala care radiaza siguranta de sine, calm si hotarare. Pe ala trebuie sa-l folosesti. Daca nu-l stii trebuie sa-l inventezi si sa-l exersezi in fata oglinzii big grin.

Poti vorbi cu el in continuare de relatia voastra. O relatie de egalitate in care sa hotarati impreuna ceva e de dorit, fara sa se amestece altcineva. Cum vezi tu relatia voastra? Cum vede el relatia voastra? Accepta egalitatea? Sau vrea sa fie seful? Sau fiecare de capul lui?

Succes!

| alexandru0sorin a răspuns:

Man eu nu pot decat sa recomand sa te desparti este clar ca pretinul tau este un orosar de joasa spetza

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Holiday, ma bucur ca tu ai inteles. Este despre bunul simt, ma simt Putin injosita din cauza asta. I-am zis deja de câteva ori ca ma deranjeaza lucrul acesta, dar a cam evitat sa intre prea mult in discutie asa ca nu prea s-a rezolvat nimic. Ma simt rusinata si de mama mea care va afla până la urmă ca el s-a dus cu alta. Si de restul lumii...Cat pentru cei care m.au numit,, fitoasa si cu ifose", imi pare Rau, dar eu vreau pe cineva care ma respecta!

| TheNigga a răspuns:

Se pare că pițipoancele au ajuns și aici. Măi "prințesă" nu totul va ieși în viață numai cum vrei tu pentru că așa vrei. "DAR EU NU ACCEPT ASTA", la faza asta m-ai rupt. Persoanelor ca tine îmi vine să le zic câte ceva de "dulce".

În fine măi "prințesă", nu tu ești centrul universului și nu tu alegi ce se petrece. Nu îl poți împiedica să facă ceva doar pentru că fițele tale "nu acceptă asta".

Lăsând la o parte bășinile tale de divă care "nu acceptă" ca altcineva să ia decizii, GÂNDEȘTE. Dacă ai motive să fi geloasă sau crezi ca gagiul tău nu e in stare să se abțină din flirt atunci evident nu e de tine. Și nu vreau să-mi răspunzi cu "păi dacă ea flirtează cu el?". Îți repet, dacă gagiul tău îți este loial atunci poate fosta lui să-i facă și sex oral de împăcare că tot cu tine rămâne. Dacă ai luat pe post de gagiu unu' căruia nu-i ajunge o singură fată asta e problema ta.

Împacă-te cu situația, dacă ii vei spune de treaba asta va crede că îi pui la îndoială loialitatea și va ieși rău. Lasă-l să meargă. Oricum n-ai ce face.

Obișnuiește-te cu idea că nu se întâmplă totul cum vrei tu măi "prințesă", nu tu ești centrul universului și nu ai dreptul de a spune că "nu accepți" că nu e nimeni jucăria ta să facă cum îi dictezi tu.