| Zarzarica171999 a întrebat:

Bună dimineața TPU.
Am nevoie de ajutor, menționez ca am 19 ani. Ciclul meu menstrual este neregulat.
Luna trecuta pe 4 martie am fost nevoita sa iau pilula de a doua zi escapelle, mi-a venit menstruația falsa după 6 zile și ciclul menstrual pe data de 29 martie și s-a terminat pe 4 aprilie... Pe 6 aprilie am avut contact sexual protejat de 2 ori, cu verificare la sfârșit totul era în ordine, a treia oară a fost neprotejat cu ejaculare în exterior, deci nu a ejaculat în interiorul vaginului. Tipul are și experiența, având 26 de ani...
Pe 12 aprilie am avut din nou contact sexual protejat și la final a ejaculat în exterior, de o saptamana și ceva, chiar doua, ma dor sanii, sfarcurile sunt sensibile, ar trebui sa vina menstruatia, având în vedere ca astăzi suntem în 28, luna aceasta ar fi compromisa, ieri am făcut un test de sarcina pe la 09:45, bineînțeles nu cu prima urina de dimineață, care ieșit negativ ...sanii mă dor, sa fie o dereglare de la pilula? Mai pot face un test de sarcina la 28 de zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca in 29 Martie a pornit o sangerare menstruala care fiindca s-a produs pe decursul a 6-7 zile, se poate aprecia ca a reprezentat o MENSTRUATIE 100% AUTENTICA deci este de asemenea EXCLUS 100% sa fi putut exista o sarcina la inceputul lunii Aprilie
2.) Fiindca actualul ciclu menstrual a inceput in data de 29 Martie, adica odata cu inceperea menstruatiei, reiese ca actul sexual intretinut in data de 6 Aprilie a fost in cea de a 9-a zi a ciclului menstrual adica posibil/probabil ca INAINTE de a incepe PERIOADA FERTILA dar asta NU se poate sti precis din cauza faptului ca ai folosit acea pastila nenorocita Escapelle (absolut INUTIL-parerea mea). DAR apare un semn de? datorita fatului ca : ""La al patrulea contact a fost NEPROTEJAT, dar cu ejaculare în exterior, tipul are experiență și știe ce face... "" Trebuie sa stii ca oricata experirenta ar avea barbatul, DACA a ejaculat inainte de 3 ori (in prezervativele folosite) si DUPA a 3-a ejacularea NU a URINAT pentru a elimina resturile de sperma ramase ''in teava'' si a inceput al 4-lea FUTAI in acel caz acea SPERMA care a ramas in URETRA **** lui, s-a scurs in pizduta ta in mod continuu pe intreaga perioada a celui de al 4-lea futai. Dar/insa fiindca sexul a fost intretinut cel mai probabil inainte de perioada fertila se poate aprecia CA NU S-A PUTUT FORMA O SARCINA, fapt confirmat si de testul care a fost efectuat "" Ieri făcându se 3 săptămâni de la primul contact am făcut un test de sarcina care a fost negativ "".
3.) Pe 12 Aprilie (adica in a 15-a zi a ciclului) ai intretinut un sex PROTEJAT si la terminarea sexului sperma a fost ejaculata pe burtica ta, astfel ca si in acest caz este IMPOSIBIL sa fi ajuns SPERMA in pizduta ta, de unde reiese ca este in totalitate exclusa posibilitatea de a se putea forma o sarcina si de asta data.
DE REGULA in cazul majoritatii femeilor desfasurarea urmatoarelor cateva cicluri menstruale se produce o DEREGLARE mai mult sau mai putin grava (imposibil de estimat in ce masura) dupa ce este folosita pastila contraceptiva. Bineinteles ca dupa trecerea 21 de zile si de la sexul din 12 Aprilie, se face un test de sarcina in data de 3 Mai daca intre timp NU iti va porni sangerarea menstruala. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Du-te la medic, fă analize.

| Yuoia a răspuns:

Nu este dereglare de la pilula, in nici un caz. E "dereglare" de la sexul neprotejat. Esti insarcinata. La 19 ani inca nu ai invatat sa folosesti mereu prezervativul? Nu te lasa in baza unui barbat chiar cu experienta. In momentele de placere maxima, el nu mai ia in calcul protectia ta, ci numai placerea lui.

| Zarzarica171999 explică (pentru Yuoia):

Ești barbat sa înțeleg?
Pai dacă testul făcut după 21 de zile a ieșit negativ cum sa fiu însărcinată, tu gândești? A ejaculat în exterior "domnule doctor", dacă nu ai înțeles foarte bine ce am scris, te rog sa mai citești o data, am folosit prezervativul.
Durerile de sâni pot fi semn premestrual... Dacă nu știi, nu îți mai da cu părerea.

| Yuoia a răspuns (pentru Zarzarica171999):

Pai daca stii asa de bine, de ce mai intrebi? Si, hai sa mi citim o data: "a treia oară a fost neprotejat".

| DauViata a răspuns:

Observ din postările pe care le-ai mai avut pe TPU că ai mai fost în situații similare, și totuși nu ai învățat din greșeli.
Copii nu îți dorești din ce concluzionez.
Eu chiar nu te înțeleg, este neapărat nevoie ca să rămâi însărcinată și să îți omori copilașul?
Fii responsabilă, este în joc viața ta și a copilului tău!

| Zarzarica171999 explică (pentru DauViata):

Care copil? Nu sunt însărcinată, testul mi-a dat negativ.

| Catrice a răspuns (pentru Zarzarica171999):

De unde știi?!
Testele acelea nu se fac din întâmplare din prima urina de dimineață. E o chestie legata de pH, densitate, care atunci nu sunt influențate de ce bei sau mânaci peste zi.

| Zarzarica171999 explică (pentru Catrice):

O sa mai fac unul la 28 de zile. Durerile de sâni le am avut tot timpul înainte de menstruatie, alt simptom nu as mai avea.