| Sweetkitty13 a întrebat:

sunt intr-o situație tare urâta și poate găsesc pe cineva aici care ma poate îndruma. Am o relație, îl iubesc și ma iubește. Mi-a demonstrat multe de-a lungul timpului. Are probleme destul de mari cu nervii. Mereu când se enervează ma înjura, vorbește foarte urat dar după cateva ore plânge și isi cere iertare ca nu se poate controla. Mereu a avut grija de mine, mi-a fost alături tot timpul la bine și la rău. Dar astăzi s-a enervat foarte tare ca i-am pus o simpla întrebare legată de un pachet( detalii) și m-a strâns foarte tare de braț și m-am învinețit. Nu știu ce sa mai fac, îl iubesc tare mult și urma sa facem și cununia in Septembrie. Mereu după ce ii trec nervii îmi spune ca ma iubește enorm și nu poate trai fără mine dar totul merge din ce in ce mai rău. Dacă ma puteți ajuta cu niște sfaturi as fi recunoscătoare ca nu știu ce sa mai facsad. fundița

Răspuns Apreciat de Editori
| HazelEyes77 a răspuns:

Stiu ca nu e ceea ce ti-ai dori sa auzi dar cam asa stau lucrurile intre tine si iubitul tau. El pare labil emotional chiar agresiv uneori, posibil sa aiba o afectiune de natura psihica si faptul ca ii tolerezi cu usurinta un astfel de comportament ba chiar il consideri normal o sa-ti faca viata un infern cu atat mai mult daca te casatoresti cu el. Te minti singura draga mea daca consideri ca nu sunt probleme reale in relatia voastra ca totul se rezolva de la sine daca il iubesti si el sustine acelasi lucru dar te bruscheaza, te jigneste, are un limbaj injurios si un comportament agresiv. Nu-i deloc in regula, crede-ma. Reflecta bine la situatia actuala si vezi ce-i de facut. Nu te complace in ea. Iubeste-te pe tine insuti si respecta-te indeajuns incat sa nu te lasi calcata in picioare si umilita. Un om care iubeste si e intreg la minte nu-si trateaza iubita asa daca vrea s-o aiba langa el. Bineinteles e vorba de viata ta si numai tu stii ce e mai bine pentru tine, in consecinta decizia iti apartine in totalitate. Numai bine iti doresc!

17 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ehm, vezi tu puisor, eu am mereu 2 vorbe pentru femeile care accepta asta.Fie sunt proaste, fie le place bataia.Acum tu alegi in care te incadrezi, nu e treaba mea sa iti induc eu ceva, sau sa te umilesc sau mai stiu eu.Problema e in felu urmator.Gandestete ca trebuie sa urmeze un copil, cand va plange copilu cateva ore bune pe noapte, ce va face? il va strange de gat? Nu face nici un act legal cu el pana nu vezi ca sa calmat. Daca vrei da-mi un mesaj privat si iti explic eu mai multe chestii care te vor pune pe ganduri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Propune-i ca inainte de a merge la primarie sa treaca pe la psihiatrie pentru a fi diagnosticat. Labilitatea psihico-paranoida reprezinta o afectiune/boala extrem de grava a sistemului nervos, fiind de natura degenerativa in cazul in care nu este tratata in mod corect, corespunzator, dar mai ales .....la timp. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Daca iti spun sa il lasi nu o sa vrei asa ca trimite-l la psiholog.Cu toate ca nu cred ca are probleme ci doar nu te mai suporta sau asa e el violent.

| OldSoul a răspuns:

Cauta-ti altul.
Degeaba isi cere scuze dupa ce te-a bagat in spital, sau mai rau, se poate sa fie prea tarziu.
Iar daca nu pui punct acum, se poate sa fie prea tarziu pentru tine sa mai pui punct vreodata.
Nu-i oferi sansa sa te distruga, sunt multe semne ca o va face.

| alina2k18 a răspuns:

Arfe si talentewinking vrajeala si cardeala laughing expirata din ''99winking
Ia apuca-te si tu si injura-l, da-i si una peste b0t laughing sa vezi ce incepe sa se controleze.
Are cu cine face asa de aia ii mergewinking daca-l repezeai din prima era mielusel, dar daca tu taci si... inghiti, baiatu isi face talentu laughing

| SupMates a răspuns (pentru alina2k18):

Foarte adevarat, tu meriti funda, respect?(nu glumesc)

| Necunoscut112 a răspuns:

O să îţi rupă botul după ce te căsătoreşti cu el. Dacă acum face aşa, ştiind că te poate pierde, imaginează-ti ce o sa facă după... Grav e ca are probleme psihice şi dacă nu ia tratament se poate ajunge la chestii foarte grave. El reacţionează foarte aiurea la chestii minore. Gândeşte-te cam ce ţi-ar face dacă să zicem că l-ai înşela la un moment dat (niciodată nu spune niciodată).

| Elena9328 a răspuns:

Sfatul meu e sa ți cauți altul.
Altfel vei trai numai în suferință.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Am o relatie,îl iubesc si ma iubește" Așa funcționează,nu? Tu îți repeți minciuna asta la nesfârșit,până ajungi să o crezi și îi ierți totul, gândindu-te că el te iubește, în ciuda a ceea ce face.
Eu aș îmbunătăți mantraua asta în locul tău. Ceva de genul"mă iubește, deci e dreptul lui să mă omoare" Așa îl vei privi de fiecare dată cu dragoste când te va lovi, pentru că a avut puterea să se rezume doar la atât.

| Romanul86 a răspuns:

Spune-i că te deranjează asta la el și să meragă la doctor, la psiholog, la popi și dacă contiunuă mai sfătuiește-te cu părinți tăi.

| Rux04 a răspuns:

Dacă acum face asa pe viitor se poate ajunge la bătaie. Te sfătuiesc să-l părăsești oricata iertare isi va cere. Dacă te-ar iubi nu ar reacționa asa. Te manipulează emoțional.

| Eduard196 a răspuns:

Daca lucrurile merg din ce in ce mai rau care crezi ca e raspunsul pe care pot sa ti-l dau? Daca acum este asa cand nu sunteti casatoriti imagineaza-ti cum o sa fiti daca va veti casatori si el o sa fie mult mai relaxat gandindu-se ca nu te mai pierde asa usor din moment ce sunteti oficial luati. Da-ti singura raspunsul si nu cauta sa te minti si sa cauti scuze ca o sa suferiti si mai mult

| asdf2kpower a răspuns:

E bipolar.

| elaventurero a răspuns:

Ok. Dr Lãv aici. Asta e comportamentul lui.Iti las aici si definitia agresivitati din dex. Agresivitate este expresia maniei si frustrarii, se descarca pe calalalt si impiedica o comunicare productiva. Agresivitate ascunde lipsa onestitatii si egoismul, poate fi o manevra simpla de ranire si de asigurare a controlului asupra celuilalt.

Un om se schimba in viata odata cu timpul mai greu sau mai lesne cand trece prin anumite rascruci de ex. accidente majore, decese, etc..doamne fereste. Acum banuiesc ca sunteti undeva peste 20añi daca voiati sa va cununati, deci nu mai sunteti copii, trebuie sa vorbesti serios cu el despre chestia asta sa ii explici ca e o deviatie de comportament foarte aiurea care nu isi are rostul la oameni si ca trebuie sa se stapaneasca. Totul trebuie reglat calm, rational. Mintea noastra asa ne joaca feste uneori si candce e setata pe un program cum ca «mi-a demonstrat ca ma iubeste» etc. Si cand auzi ceva in contradictoriu cu programul, hopp creierasul le reteaza din pripa. vad aici ca fiind si cazul tãu. Normal ca masculul «dupa ce se calmeaza» realizeaza ca nu vrea sa ramânã fãrã «sexul» de la sfarsitul zilei si atunci actioneaza in consecinta. Fericirea ta trebuie sa stea doar in tine pentru ca acolo isi are izvorul, iubitul tau ar trebui sa fie doar o persoana draga cel mai bun prieten ci nu cineva fara de care viata ta nu ar mai avea sens. Eventual lasa o saptamana -doua sa treaca. Nimeni nu-l cunoaste pe iubitul tau ca sa iti spuna cu adevarat exact ce sa faci, nu e matematica, nu e o stiinta fixa.Dã-ti timp si pentru tine si analizeaza situatia la rece si decizia e in mainile tale. Iar decizia asta e una relativa adica orice ai alege e relativ corect pentru ca dupa cum bine stim din greseli invatam cel mai bine.
A fost DoctorLãv pentru tine. happy Alege CUminte! Fundã?! tongue

| UsersBoss a răspuns:

Urmatoarea dată, riscă-te și cârpește-i un dos de palmă bine plasat și zdravăn și vezi reacția. Dacă te lovește, s-a terminat. Dacă se trezește la realitate, asta este rețeta. Eu când mă certam cu prietena mea, dacă saream calul, îmi dădea o palmă peste față și mă trezeam. Îi mai sarutam și mâna uneori.

| Divinitatea a răspuns:

Buna, din punctul meu de vedere este o relatie toxica pentru tine relatia se va inrautati din ce in ce mai rau daca o continui, mai tarziu vezi ca l-ai intrebat cat e ceasul si dupa te vezi in coma pe patul de spital.Nu e ok asa, ori mergeti la un psihiatru' impreuna sa ii remedieze problema sau renunti la el.Totul depinde numai de tine daca vrei sa faci ceva sau nu.Ai grija si bafta.

| gogustrutu a răspuns:

"Suntem impreuna la bine si la rau "! Fii langa el! Are nevoie de tine, de dragostea ta! Ai putea de asemenea sa pleci cand vezi ca se enerveaza si o discutie cu un psiholog (pe care sa-l introduci fara sa-si dea seama ca vrei sa-l repari, nu de alta dar s-ar enerva si mai tare ) nu cred ca ar strica