| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Va rog, un sfat.Din cauza danturii mele ma simt foarte rau si penibil.Doar partea de sus, mi-au crescut unul penste altul cand eram mica si au ramas putin in fata, si sunt dinte-spatiu "divortati" cum se mai zice.La fata nu sunt urata, mi s-a spus de multe ori ca sunt frumoasa dar am auzit si ca sunt frumoasa pana deschid gura.Sunt la liceu si mi-e doarte greu..am plans de nenumarate ori din cauza asta. Foarte multi au zis "ce zambet frumos ai,zambeste un pic" si tot asa...
Mi-e rusine sa vorbesc.
Mi-e rusine sa deschid gura.
Mi-e rusine sa rad.
Mi-e rusine sa cant(cand merg la concerte,nunti etc)
Deci, sa ai o dantura ca asta e un chin, de multe ori m-am gandit la operatii pentru inlocuirea dintilor cu altii care sa fie pusi drept si frumos.Am purtat si aparat dentar,fara folos.
E cam de vreme, dar ma gandesc cand o sa am un prieten si o sa facem sex, cum o sa arat cu gura deschisa? o sa arat penibil si pur si simplu ma izolez de multe ori...

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu stiu care e situatia ta concreta, dar pentru multi baieti astfel de probleme nu au cine stie ce importanta. Stai linistita, nu vei ramane singura happy

Nu se uita baiatul in gura ta cand o sa aveti sex. E ocupat cu preludiul happy Ii atragi si tu atentia asupra altor zone big grin

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde de persoana, pentru multi dintii sunt importanti. Daca sunt bine intretinuti, albi, atunci conteaza mai putin ca sunt prost crescuti si strambi.
Dar mi-e cam greu sa cred ca ai purtat un aparat dentar si nu a avut efect. Poate nu a fost unul corespunzator pentru problema ta? Sau ai purtat unul detasabil si nu l-ai purtat destul? Aparatul fix este mai folositor si eu vad cu admiratie unele fete care il poarta.

| ionutzul31 a răspuns:

Chiar daca ai desemnat raspunsul castigator tot ma voi baga si eu putin i seama. Recomand sa gandesti in felul urmator : Esti una dintre cele mai frumoase fete care exista, in asa mod in care nimeni nu te eclipseaza. In scurt timp vei vedea ca e adevarat tongue Succes!

| neutrino a răspuns:

Poti face sex si cu gura inchisa, dar daca vrei neaparat sa deschizi si gura, poti stinge lumina. Poate ca pana atunci, sau chiar dupa, ceri si parerea unui stomatolog.

| T0T a răspuns:

Du-te la denstist, o sa iti recomande cel mai probabil un aparat dentar.

| PeFuga a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, insa te asigur ca un medic ortodont BUN te poate ajuta. Posibil ca cel la care ai fost mai demult sa nu fi fost tocmai iscusit sau poate aparatul purtat nu a fost potrivit problemei tale sau nu a fost ajustat la timp... cere recomandari. Cunosc oameni care au purtat aparat fix (cu bracketi) la 30 de ani.
E drept, tratamentul ortodontic este scump si de durata lunga, insa face toti banii. Prima diferenta pe care o vei vedea este cea estetica, insa mai mult de atat aparatul iti va corecta si muscatura, ceea ce va proteja dintii de eventuale degradari ulterioare ale dintilor...
Apoi sa nu mai spunem de increderea in tine pe care o vei avea in momentul cand vei scapa de complexul acesta.

| 1DeadMemories a răspuns:

Incearca sa-ti rezolvi aceasta problema. Iti creeaza frustrari. Mergi la un stomatolog si expune-i problema, cu siguranta exista o solutie.

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Bea multa cola, mai ales seara inainte de culcare, dintii in plus ti se vor repara. Vei avea o dantura sanatoasa si aerisita

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Alex_Bodringa_1984):

Estyi nebun cum sa bea cola, exact acidul fosforic din porcaria aia de suc ataca dintii si ii degradeaza

| 愛日本 a răspuns (pentru Alex_Bodringa_1984):

A zis ca sunt dinte-spatiu, nu ca are in plus!

| Magic1333 a răspuns:

Si eu am asa o problema numai ca este legata de nasul meu. Familia si prietenii apropriati nu imi zic dar atunci cand plec undeva sau intalnesc persoane\prietenii noi imi dau seama ca vad asta si cateodata barfesc despre asta. Mama imi spune mereu ca nu este deloc mare dar eu am ramas cu asta in cap deoarece acum 2-3ani mi s-a spus in fata de o fata super tampita.Stiu sentimentul, e naspa. Stiu ca daca ti-ai inlocui dinti ar fi pentru tine ca sa te simti bine in pielea ta, unii oamenii care nu au nici-un defect spun'tu trebuie sa te simti bine in pielea ta'dar nu stiu cum e sa fie in locul celor cu un defect isuportabil. Daca ai o conditie financiara buna depinde de tine daca vrei sa iti pui sieu mi-as pune dar putin mai incolo

| SkyPilot a răspuns (pentru Magic1333):

Si daca fata era supertampita tu de ce te uiti in gura ei?
Pe masura ce cresti o sa vezi ca lumea observa din ce in ce mai putin. Uneori asa ceva poate chiar avea farmec. Am avut o colega cu niste dinti mai ciudati, toata lumea o considera foarte simpatica si avea foarte mult success.

| CorneaConstantin a răspuns:

Te înțeleg perfect, sunt exact la fel ca tine. Mulți îmi zic ca sunt frumos dar dinții ma strica rău, e fix acceasi problema, doi dinți lipiți in partea de sus și sunt chiar in fata și îmi e rușine și mie mereu sa vorbesc cu toată gura cum se zice, mai ales când întâlnesc pe cineva și nu pot sa fiu deschis sad super nașpa. Vreau sa știu ce ai făcut in legătură cu asta, te rog răspunde mi. Multumesc