| AdinaAdina57439 a întrebat:

Bună TPU! Vă spun povestea mea, deși e mai lungă, pentru a afla părerile voastre. Părinții mei au plecat de lângă mine de când eram mică și am fost crescută de bunica mea, o persoană dintr-o bucată, care mă ținea numai în casă și făceam numai treabă, mă bătea, mă jignea, mă înjura etc. Mi-am cunoscut iubitul când aveam 15 ani jumătate, ne-am cunoscut frumos, totul bine. Apoi am intrat la liceu, era altceva pentru mine, plecam mai departe de casă, am cunoscut fete la liceu, începusem să am prietene, aveam puțin mai multă libertate să zic așa. Bineînțeles că am ținut timp de 4 ani relația ascunsă până la terminarea liceului. Ne vedeam pe ascuns, vorbeam pe ascuns și tot așa. Dar ajunsă la liceu și neavând educație, am avut parte de atenție de la băieți, cu care nu am făcut nimic altceva în afară de vorbit (prin mesaje, dar niciun mesaj frumos, de dragoste sau inimioare, ci doar îmi plăcea că eram dorită, că îmi spuneau că sunt frumoasă etc.) luat în brațe, pupat pe obraz și atât, un fel de prietenie cu colegii de clasă. Iubitul meu nu știa de la mine despre nimic din toate astea. Nici nu credeam că e ceva urât. În schimb, prietena mea cea mai bună din liceu îi spunea iubitului meu tot ce fac, ba chiar mă influența, îmi făcea cunoștință cu băieți, iar eu fiind mai naivă acceptam. Până să mă mut la iubitul meu m-a bătut de 2 ori, apoi m-am mutat la el și m-a mai bătut de câteva ori pentru tot ce am făcut. Am "plătit" pentru tot ce am făcut. Îl iubeam mult și chiar eu îi spuneam că mai bine mă bate decât să mă părăsească. M-a iertat. Am înțeles tot ce am făcut, mi-a părut rău de tot ce am făcut si regret si acum tot. Am trecut peste asta, în prezent suntem împreună de 6 ani jumătate (dintre care 4 l-am trădat). Ne iubim parcă mai mult, mă adoră, mă dorește, e totul mult mai bine acum. Dar câteodată îmi reproșează tot ce am făcut și zice că el știe tot de la fata aia și că de fapt mai am multe de zis. Imi pare rău când se comportă așa, îl înțeleg și pe el, dar îmi doresc să nu se mai vorbească despre astea din moment ce m-a învățat tot ce e bine sau nu, m-a educat să fiu o femeie normală, suntem bine, doar el m-a avut și mă are, simte că îl iubesc enorm. Așadar, ce părere aveți?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ori te iartă ori nu. spune -i că trebuie să aleagă dacă te iubește mai mult decât urăste ceai făcut. pe de altă parte sexul fără cîsîtorie nue binecuvântat de Dumnezeu.Ori vă despărțiti ori te iartă si alege să nu iti mai reproseze și vă căsătoriti.

| mihai69 a răspuns:

Ca nu ți-ai ales deloc bine perechea.
Lucru de înțeles, cu asemenea "educație".

| AdinaAdina57439 explică (pentru mihai69):

Adică? Poți explica mai bine?

| mihai69 a răspuns:

Ai 22 de ani, dar minte da copil de 14.
Tu încă nu te-ai dezvoltat psihic destul. Și asta în primul rând din cauza bunicii abuzive. Și ce e mai rău, e că te-a "dresat" să crezi că e ceva normal să iei bătaiee.
Nu fata moșului, nu e așa! Individul de lângă tine e la fel de abuziv și nu te-a "iertat" și nici nu va putea uita vreodată "greșelile" tale din trecut.
Ești o ființă vie, nu un obiect în proprietatea lui! Ai tot dreptul la o viață a ta!

| SilentRain a răspuns:

Te-a bătut Dumnezeu in cap
Tu stai cu cineva care te-a bătut și încă mai crezi in iubire?
Clar ai nevoie de un psiholog
Indiferent ce faci nimeni nu are dreptul să te bată, este oribil și sub nici o forma asta nu-i iubire
Eu nu a-și acceptat nici dacă un băiat mi-ar vorbi urât, ăla pentru mine este un gunoi și clar nu merita timpul și atenția mea