| AndreiLica29042904 a întrebat:

voi incepe direct, sunt impreuna cu prietena mea de 4 luni,la inceput era perfect,totul lapte si miere,amandoi fericiti si aproape orice problema o rezolvam si disparea. Incet incet insa totul a inceput sa devina opusul la ceea ce era la inceput pana in momentul de fata,cand tipa si o enerveaza orice greseala de-a mea,daca gresesc o data spune ca mereu gresesc,daca uit o data ce a spus spune ca mereu uit iar daca mie nu imi convine ceva(singurul lucru care ma deranjeaza e ca vorbeste foarte urat cu mine in ultimul timp) imi spune ca si eu vorbesc urat cu ea desi eu am foarte multa rabdare cu ea si spun foarte frumos si precis cand ma deranjeaza tonul ei si niciodata nu tip sau ridic tonul sau fac un ton mai deranjat cu ea indiferent de situatie si indiferent ce face. O iubesc foarte mult,am renuntat la toti prietenii mei pentru ca avea dubii ca stateam cu fete cand stateam cu ei si am vrut sa elimin orice dubiu,si ea a renuntat la prietenii ei din aceleasi motive deci tot timpul il petrecem impreuna. Nu am inselat-o niciodata si am trecut peste orice rusine si intimitate ca sa ii dovedesc asta. Eu inca vad un viitor cu ea si ea spune ca la el cu mine dar zilnic se enerveaza si se supara pe mine si orice as spune,in orice el mi-as cere scuze chiar daca a fost sau nu vina mea ea la final plange si spune ca nu o inteleg niciodata si ca mereu dau vina pe ea si ca eu mereu gresesc. Cateodata ii mai reprosez ca vorbeste urat cu mine(poate de asta spune ca dau vina numai pe ea) dar nu chiar oricand,de multe ori cand imi vorbeste urat inghit in sec si raman cu zambetu pe buze,dar cand ii reprosez ii spun frumos ca mi-a vorbit urat si nu era necesar sa vorbeasca asa cu mine. Recunosc sunt un tip mai sensibil dar ea vorbeste exagerat de urat cu mine,a recunoscut si ea ca si-a spus ca si-a dat seama ca vorbeste urat cand a tipat la verisoara ei mai mica fara motiv si erau in oras la masa si s-a intors jumate de restaurant la ea si verisoara ei a inceput sa planga,atunci a spus ca a inteles dar nu a schimbat deloc comportamentul cu mine. Am si momente foarte frumoase cu de-a lungul zilei in care parca nu exista nicio problema,dar daca am gresit si cu cel mai mic lucru imi face foarte foarte urat si daca incerc sa ii spun ca face urat plange si spune ca nu o inteleg. Nu vreau sa renunt la ea deloc, aveti vreo solutie, vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Sincer sa fiu,chiar mie mila de tine,probabil nici nu intelegi bine ce inseamna o relatie "toxica"
Probabil daca iti zic ca esti si un mare fatalu,te superi,dar asta e realitatea.
Se poarta asa cu tine pentru ca i-ai permis,nu ai stiut sa ai o atitudine dominanta dar si atractiva in acelasi timp.
Acum evident,ori ce mironosita incepe sa planga cand pui piciorul in prag si tot pe tine incearca sa te faca sa te simti vinovat.
Iar tu,vad ca esti legat la ochi.
Nu trebuia sa renunti la prieteni pentru ea, mai ales pentru motivul spus de ea.
Pana la urma mai ai si o viata personala, nu trebuie sa joci dupa cum canta ea.
Eu daca as fi in locu tau, i-asi spune scurt, sa ma caute cand isi schimba atitudinea asta de copil rasfatat si plangacios.
O iubesti atat de mult incat nu esti dispus sa-i spui asta si pui botu la smiorcaierile ei?
Atunci chiar imi pare rau de tine...

| AndreiLica29042904 explică (pentru ROB3RT89):

Ai dreptate, si eu daca nu imi convine ceva dar ea incepe sa planga in 2 secunde trec de la nervi la scuze fara sa-mi dau seama.dar nu crezi ca daca schimba atitudinea numai de frica sa nu ma piarda dupa e cam fortata relatia?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru AndreiLica29042904):

Scuze? Nu stiu cum poti sa faci asta.
Adica nu e nimic rau in a iti cere scuze, dar cand gresesti, nu cand boceste ea ca nu-i convine nu stiu ce.
Acum iti mai zic ceva.
Baietii de genu tau uneori chiar sunt inselati de femei pentru atitudinea moale de catelusi pe care o au.
Nu ma crezi? Experimenteaza mai mult si o sa vezi.
Cum ti-am zis mai sus, adopta o atitudine dominanta, dar sa intelegi bine sensu ei.
O sa fie bine si pentru tine si pentru ea.
Voi aveti mai mult de 18-19 ani, sunt curios doar...

13 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

E o prostie sa renuntati la prieteni ca sa nu fie celalalt gelos. Asta denota faptul ca nu aveti deloc incredere unul in celalalt. Dupa comportamentul vostru nu va dau mai mult de 18 ani, insa gandeste-te ca o sa ajungeti sa aveti un loc de munca. Acolo o sa fie si femei, si barbati. Si daca si atunci e geloasa, ce o sa faci? Renunti la locul de munca? Va izolati pe o insula pustie?
Ea pare mai imatura decat tine. Poarta o discutie serioasa cu ea si spune-i ca daca nu isi va schimba comportamentul urat fata de tine preferi sa va despartiti.

| AndreiLica29042904 explică (pentru DeeaMarry):

La treaba cu prietenii nu e chiar imaturitate..am avut amandoi multe experiente neplacute si relatii esuate si am ajuns la concluzia ca ne lasam amandoi anturajele si ne gasim altul impreuna(plus ca din anturajul meu toti mi-o vorbeau de rau iar din anturajul ei 2 o placeau, a fost un fel de comun acord). Nu cred ca e imatura, in unele cazuri pare mai matura ca mine, iar referitor la locurile de munca a fost discutata si treaba asta laughing (sunt constient ca dadeai doar un exemplu). Eu cand o rog sa isi schimbe tonul cu mine spune ca asta e tonul ei din nastere si ca e greu sa il schimbe(desi la inceputul relatiei nu vorbea asa). Nici nu vreau sa o fortez cu despartirea, mi-e foarte aiurea(ultima oara cand am spus din greseala de despartire a plans 2 ore in fata mea)

| DeeaMarry a răspuns (pentru AndreiLica29042904):

Cum ati decis sa procedati cu locurile de munca?
Si daca va despartiti, va gasiti fiecare alt anturaj, din nou? Ca doar nu o sa ramaneti in acelasi, sa va intalniti mereu.
In intrebare ai scris ca ai renuntat la prieteni pentru ca ea credea ca stai cu alte fete cand stateai cu ei, deci aici problema e neincrederea ei.
Fiecare trebuie sa aiba propria viata, trebuie sa aveti momente in care fiecare iasa cu prietenii sau colegii lui, nu puteti sa stati doar unul cu celalalt mereu. Nu e sanatos, mai ales ca inca nu sunteti casatoriti si nu locuiti impreuna (banuiesc).
Ba da, e imatura, pentru ca altfel ar fi acceptat ca are un comportament aiurea, de fata razgaiata, si ar fi facut ceva in privinta asta.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Vor lucra amandoi happy

| OMFGConrad a răspuns:

Fata asta este o răsfățată și are nevoie de un rău necesar! Acel rău necesar ești tu, din păcate! Un viitor cu ea nu-l vei avea dacă continuă așa. Ține minte că într-o relație nu trebuie să stai dacă suferi inutil.

| AndreiLica29042904 explică (pentru OMFGConrad):

Acuma chiar nu stiu ce sa fac..relatia asta zboara dintr-un extrem in altul..in aceeasi zi dimineata ne iubim unu pe altul si radem non-stop si ne pupam non-stop si nu ne dam drumu din brate iar seara am avut momente cand stateam unu langa altul si plangeam amandoi.(da, recunosc, am plans si eu cand ajungeam la concluzii in capul meu ca singura rezolvare e despartirea)

| OMFGConrad a răspuns (pentru AndreiLica29042904):

Tu, în adâncul tău știi că despărțirea e cea mai bună decizie. Dar nu vrei să accepți asta. Fă-o acum cât mai poți.

| Libyadji a răspuns:

Pot sa jur ca pana la faza cu verisoara din restaurant am crezut ca este despre mine intrebarea asta si ca un prieten a scris despre noi pe TPU laughing eu si el nu suntem impreuna, desi ne spunem "te iubesc", el chiar ma iubeste enorm, eu pe el mai putin, dar il tin inca langa mine. Oricum mi-a zis ca nu o sa renunte la mine niciodata si ca spera ca intr-o zi voi spune "da" unei relatii cu el blabla... eh, nu e singurul oricum laughing E bizar de asemanatoare situatia. Sigur te cheama Andrei si nu Silviu? laughing glumesc. E mai sensibil si accepta cam orice fac. La inceput ne intelegeam super bine, nu ma deranja mai nimic. Si la fel ca voi, acum zilnic aproape ne certam pentru ca eu ii reprosez practic ca nu face mai nimic bine, ca nu stie sa faca un compliment, uita cand imi trimite poze, când da tag in ele etc. Nu stiu câtă coincidenta este, dar iti spun perspectiva mea, ca fata: m-am cam plictisit de acel baiat si desi tin cat de cat la el, ma cam enervez uneori, iar pentru ca sunt directa, ii spun. Exista altcineva mult mai bun decat el din toate punctele de vedere cu care il tot compar, il cheama Marius. Sunt o rasfatata, dar eu, spre deosebire de prietena ta, nu m-am aruncat intr-o relatie cum a facut ea cu tine. Inca nu e matura si nici pregatita pentru o relatie, nici eu nu sunt. Cred totusi ca tine la tine dar nu la fel cum tii tu la ea, ori nu stie cum sa o arate. Cel mai probabil i-ar placea ceva nou, diferit dar tine la tine inca si "uraste asta" pentru ca nu esti acel "intreg", ai parti lipsa pe care ea le constata. Viseaza la ceva ideal, perfect care cu tine alaturi pare putin departe, dar iarasi tine la tine. Are probabil alte asteptari si desi observa cat de mult suflet pui in tot, nu poate nega faptul ca mai e nevoie de ceva. Noi fetele suntem atat de complicate, cred ca m-as intelege tare bine cu prietena ta, daca imi e geamana? laughing sper totusi ca voi sa va reveniti intr-un fel sau altul, eu si acel baiat nu prea cred, adica ma enerveaza ca e cum e si eu sunt altfel, mi se pare ca sunt prea buna pentru el, merita ceva mai slabut, am alte pretentii si mai ales principii destul de greu de inteles. Daca si prietena ta este una dintre fetele ca mine, se va termina cel mai probabil aceasta relatie fara foarte multe regrete din partea ei, dar sigur vor fi cateva. Am trecut si prin asta... daca are 17 sau 18, e clar ca povestea se repeta, doar ca de data asta ea e "autorul", nu eu, iar tu esti victima in locul celui pe care l-am avut eu ca victima. Asta acum un an. Repet ca e ciudat; 90% asemanari, ma vad in oglinda acum. Daca ai nevoie de niste raspunsuri pe care nu le-am dat aici desi am scris fff mult, ma poti intreba in privat. E 2:48am acum, m-am straduit sa scriu ceva bun aici. Sper ca ai citit tot. Astept mesaj in caz de ceva, asa ma mai redescopar si eu si pot afla ce se simte si de cealalta parte, iar tu de partea mea si a prietenei talewinking poate chiar ne imprietenim la cate avem in comun toti 4 laughing poate ti-ar placea si tie sa vorbesti despre asta mai mult :3

| AndreiLica29042904 explică (pentru Libyadji):

Mai din cate ai scris prietenul tau ar putea fi ca mine laughing),numa ca ea nu e in totalitate ca tine,desi si ea e foarte directa si imi spune totu pe fata si am intrebat-o si de ce ai spus tu,a spus ca daca vroia ceva nou sau se plictisea de mine nu avea rost sa discute,imi explica sa nu raman cu ochii in soare si pleca,dar cica nu e asa. Nu-s chiar asemanatoare povestile ca totusi si ea tine la mine mai mult decat scrii ca tii tu la ala, in timp ce tu te gandesti la unu Marius ea nici nu vrea sa auda de altul. Asta e partea cea mai ciudata din toata treaba asta, ca oricat m-as chinui sa ma gandesc la posibilitati vad dupa ca tine la mine(si tine inca foarte mult, ultima oara cand am avut dubii sau am fost gelos o dat block la jumatate de lista de Facebook si m-a intrebat daca sterge Facebook-ul laughing) ). Si da, cred ca te-ai intelege cu ea laughing), stiu cat rad eu cu ea cat nu ne certam laughing)

| AndreiLica29042904 explică:

Am nevoie de raspunsuri de la un om mai serios...

| Canceros a răspuns:

Fara suparare, dar esti chiar foarte prost. De ce ai renunta la toti prietenii pentru o fitoasa care probabil te inseala in momentul de fata? Dij moment ce se comporta asa cu tine, e clar ca nu te place! Renunta la ea, mai sunt fete pe pamantul asta