| angel_2962 a întrebat:

voi sunteti pro sau contra avortului la minori? daca DA, de ce? daca NU. de ce? funda big grin

Răspuns Câştigător
| Ellenna a răspuns:

In primul rand, sper ca minorilor sa le vina mintea la cap si sa se documenteze inainte sa faca sex. Asta ca sa nu se ajunga la avort. Daca sunt `pro` sau `contra`. well, i don't know. Dar, presupun ca, daca faci avort, omori viata unui copil (crima care te poate urmari intreaga viata. Uite un exemplu : http://www.eva.ro/......36370.html ) Daca nu faci avort iti distrugi viata, iubitul (fiind foarte speriat ) o sa te paraseasca dupa un timp. Chiar si cel mai matur barbat se sperie la gandul ca va fi tata, dar un adolescent. :P Si tu, fata/femeie ranita, o sa ajungi sa privesti copilul (care e rodul iubirii tale cu 'x'-ul care te-a parasit) cu un fel de ura. Nu te mira, nu ai fi singura, uite : http://www.eva.ro/......6559.html. Deci, ce-ai prefera? sa distrugi viata un copil avortandu-l, sau sa distrugi viata unui copil caruia nu ii daruiesti dragostea de care are nevoie. Nu sunt nici `pro`, nici `contra` avortului la minor. Dar, daca, as fi fost pusa in situatia asta in adolescenta, as fi avortat. Nu sunt fara suflet, cum poate or sa creada cei care imi vor citi comentariul. Pur si simplu, nu vad de ce ar trebui sa cresc un copil nefericit, care va ajunge sa ia decizii gresite in viata din cauza mea. Bine, sunt cazuri in care o fata nu avorteaza, pastreaza copilul si il iubeste indiferent de felul in care acesta a venit pe lume, dar sunt foarte putine cazuri din astea.

14 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Eu sunt pro, pentru ca un minor nu are cum sa creasca un copil, mai bine nu traieste decat sa fie chinuit de catre un minor parinte sau de catre parintii minorei care sigur nu il vor sau sa il dea in plasament sau la casa de copii, chinuii un copil, si asa in aceasta tara copii sunt chinuitii, KissMeNowá

| NickiMinaj a răspuns:

Pro - minorii sunt retarzi.

| carminaburana43 a răspuns:

Contra pentru ca poate ramine pe veci streila nu de altceva.

| Papusik a răspuns:

Contra.
Trebuia sa se gandesca inainte sa faca sex neprotejat ca poate avea un copil.
Totusi sunt contra fiindca e si el un suflet sad care vrea sa traiasca sad

| briosicabriosel a răspuns:

Eu sunt pro chiar daca doare
de ce sa distrugi viata unui copil punundul in fata altui copil, sau daca acea fata a fost violata... si este insarcinata cu ce ochi s'ar putea uita la acel copil nevinovat? chinuie si viata copiluli si se chinuie si ea cu amintiri care o dor

| Yaguar a răspuns:

Avort poti face dar trebuie sa stii si urmarile ca nu toti mediciii le spun, sau daca le spun le zic numai dupa ce au facut avortul sau le spun printre dintsi.
Cu chit esti mai tinara cu atit urmarile pot fi mai grave. Insa la toate virstele este sansa de a ramine infertile.
Daca are inima de piatra poate nu prea o va mustra constiintsa, ear daca nu atunci in viitor mereu se va ghindi la ce a facut.
Uele mame(domnisoare care invata inca la scoala) fac avort numai fiindca se ghindesc la ce va zice cei ce o inconjoara chind o vor vedea cu burtica. Iar sunt unele care isi dau copii la internate.
Daca de ales din aceste 2 variante si pentru copil si peentru mama sa o fi mai bine varianta 2. la moment poate si in ghind sta la baza 1 varianta. Dar peste vreo 5 ani cei care isi aleg varianta 2 sunt multumitsi ca totusi pe ea au aleso (Spusele lor: la moment ma ghindeam ca niciodata nu se va uita ca am fost gravida, dar acum numa dupa 5 ani totul s-a uitat si lucrurile stau asa de parca aceasta nis nu sar fi intimplat.)

Sunt si persoane care spun mai bine dechit sa traeasca la casa de copii il avortez, numai ca la o buna parte din aceste persoane aceste cuvinte ascund realitatea dar realiatea nu este ca se ghindesc la copil dar ea suna asa: dechit ma voi chinui cu el maibine il avortez. (Nu la toate persoanele dar la o buna parte).

Am prieteni care au crescut la internate si iata spusele lor: de unde stitsi unde o sa ajunga acesti copii si ce pe viitor o sa prezinte, sau sunt putine persoane care in casa de copii petrechindusi copilariea acum sunt persoane de invidiat.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Contra.
Cu ce drept poti sa omori un copil? Nimeni nu poate lua cuiva, cu atat mai putin unui ne-nascut, dreptul la viata.
Daca o minora a ramas insarcinata asta este. Copilul sa fie crescut de parintii ei sau dat in plasament. Dar nu mi se pare deloc corect sa avortezi, e o crima!
http://www.youtube.com/watch?v=mnXVLobOEoA

P.SAr trebui sa stii si ca din momentul conceptiei pana in ziua a 21, inima copilului incepe sa bata si el va simti durerea avortului, dezmembrarea si uciderea careia nu i se va putea opune.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Si eu sunt contra. fetele astea care isi incep viata sexuala fara sa se protejeze si care stiu riscurile, de ce fac avort, nu puteau sa se protejeze? copilul e o fiinta nevinovata, fragila, dc sa o omori, asta inseamna cruzime.

| ioana14 a răspuns:

Eu si pro si contra cam ambele pentru ca pro pentru a nu fi distrusa copilaria unui copil si pentru a nu fi maltratata de oamenii sin jur si contra pentru ca se distruge un suflet nevinoovat si copilul o sa aiba traume severesad

| GthiK a răspuns:

Intrebarea mea la intrebarea ta este urmatoarea: tu esti contra sau pro faptului ca minori sunt putini cam prosti? ca isi doresc o placere intima inainte de terment si fara cunostiintele necesare. hm, care e raspunsul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pro, de ce sa distrugi viata unui copil lasandul sa nasca un copil, e inacceptabil. Si copilul care se naste dintr'un copil are multe sanse sa iasa deformat.
Avortu mi se pare o prostie dar copii trebuie protejati cu orice pret, nu poti lasa un copil sa nasca un copil. Ca sa ce? Sa il chinuie?

| ProfulDeLaMate a răspuns:

Contra

| shippo3313 a răspuns:

Sunt contra avortului chiar daca este la minori, daca esti de acord sa omori un copil asta te face un criminal pe tine insuti pentru ca tu ai fost de acord.

| angel_2962 explică:

Ps nu am ramas insarcinata rolling on the floor