| anabelisa a întrebat:

Sunteti pro sau contra avortului?
Argumentati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Eu sunt pro libertatea femeii de a decide dacă vrea avort sau nu. Mai mult, îi respect decizia, oricare ar fi ea, tocmai fiindcă nu e treaba mea.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Http://www.provitabucuresti.ro/docs/argument/articolele-san-jose.pdf

Dar pruncul nenascut nu are drepturi? Stiai ca NU EXISTA dreptul la avort?

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Care e părerea ta, ar trebui ca femeia să poată face ce vrea cu corpul ei?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Atunci un om poate avea dreptul de a se sinucide(fapt dovedit tot mai des de eutanasie),ceea ce nu-l are, fiind un fapt antisocial asemenea avortului, care este crima in toata regula. Fatul sau embrionul care se afla in ea are si el dreptul la viata cum are orice om.Din punct de vedere stiintific, fatul nu mai este corpul ei, insa este legat de mama(motiv pentru care mama prezinta o deosebita afectiune fata de pruncul nou nascut) asa avortul este un atac asupra unei fiinte vii.Crima!

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Îmi arăți și mie legea care zice că nu ai dreptul de a te sinucide? happy
Asta ar fi foarte tare. De curiozitate, femeia are dreptul de a se împiedica și de a cădea pe scări, producând un avort spontan?

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nasterea de copii rezultati din violuri ale tatalui asupra fiica-si, in Moldova, familie lipsita de posibilitati, cazuri relatate in presa. Crima!
Incorsetarea stupida a unei probleme foarte complexe in gindirea rigida crestina radicala, care cauta studii mai mult sau mai putin credibile doar pentru a imbraca niste principii ramase in urma cu mii de ani. Crima!
P.S. Da, timpenia cu avortul pentru cariera e o crima si aia, nu sustin avortul, dar nici nu sar de cur in sus cu doamne-doamne si alte argumente stupide.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Cazurile de mai sus sunt delicate si prefer sa nu ma pronunt.

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ar fi mult mai simplu ca totul sa fie alb sau negru, nu? Din pacate, nu e...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Pai nu exista.Insa este un fapt anti-social (care iti taie firul definitiv) la fel ca si avortul.Consider ca nu exista termenul de sarcina nedorita(decat in caz de violuri), astfel ca, nasterea copilului plamadit in corpul tau este o obligatie, provenita dintr-o actiune mai responsabila sau iresponsabila.Pruncul trebuie nascut.Ca aoi o sa-l parasesti sau il dai la orfelinat, este treaba ta, dar macar sti ca l-ai nascut si nu o sa ramai cu pacate pe constiinta(desi si nasterea de prunci si neingrijirea lor ereprezinta un pacat in Fata Domnului). Este cunoscut sindromul viselor si vedeniilor cu copii avortati, la femeila care au avortat, care regreta din tot sufletul fapta.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Da.Insa nu ma pronunt deorece nu stiu pozitia bisericii si parerea Sfintilor Parinti despre acest fel de avort. Spre exemplu,la ortodocsi, femeia care naste si moare la nastere pentru a da viata, este considerata martira si mantuita, deorece este sacrificiul suprem, al mamei. Fiind un credincios ortodox privesc lumea prin acest aspect.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

"De curiozitate, femeia are dreptul de a se împiedica și de a cădea pe scări, producând un avort spontan? "

Mi se pare un pic de ipocrizie, ceva de genul: "masina este proprietatea mea, asa ca eu merg prin oras cu 80 la ora ca asa vreau muschii mei, atata timp cat sunt in masina mea, care este proprietatea mea".

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Biserica e impotriva dintr-un fapt foarte simplu - un copil in minus, un posibil viitor cotizant in minus. Daca ai fi cu adevarat credincios ortodox, ar trebui sa te doara la trei metri in fata de pozitia organizatiei mafiote care a ajuns bor...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai da, ma doar in cot deorece BOR a devenit tot mai eretica.Insa este necesara pentru functionarea bisericilor si manastirilor.Cu cotizantul in minus nu sunt de acord, deorece pe familia mea nu a obligat-o nimeni sa dea taxe pentru nunta, botez etc singura taxa fiind cultul. spre deosebire de sectele care practica fonciirea :10% din venitul total.

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Da, e o treabă, ai putea să impui limită de viteză la căderea femeii pe scări. laughing

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Misto metoda de interpretare. Femeia o data ce are un copil in ea, are resposabilitatea sa-l nasca! Daca se arunca intetionat pe scari reprezinta tot crima, incercand sa ataci integritatea pruncului, si pe deasupra mai mori draq si tu.

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Știi, problema e că s-a încercat interzicerea avorturilor, Ceaușescu a făcut asta. Crezi că a rezolvat ceva? Absolut nimic, avorturile au continuat să se facă, în condiții nu prea bune.

46 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Nu pot spune ca sunt pro sau contra.Dar cred ca fiecare femeie are dreptul de a alege.
In general nu sunt de acord, totusi e o crima, daca o femeie ramane insarcinata si nu-si doreste copilul poate sa il nasca si sa il dea spre adoptie.Cred ca aici cuvantul cheie ar fi preventia, sunt multe metode de contraceptie eficiente in ziua de azi, cine nu stie destule despre cum sa evite o sarcina nedorita nu ar trebui sa faca sex.Dar in unele cazuri avortul este cea mai buna solutie.Sunt destule cupluri de tineri, chiar adolescenti, care nu ar putea sa creasca acei copii cum se cuvine, si decat sa-i creasca intr-un mediu nociv, mai bine renunta la el.De asemenea, in cazul violurilor sau daca se stie ca un copil se va naste cu malformatii grave avortul mi se pare 100% acceptabil.
Si catre cei care spun ca avortul e o cruzime, un gest egoist, ati prefera ca o femeie sa pastreze un copil nedorit, care sa ajunga sa-si doreasca sa nu se fi nascut, deoarece a fost crescut "in scarba"?

| KodrutZ a răspuns:

Ce intrebare se vrea asta? E ca si cum ai intreba "sinteti pro sau contra punerii piciorului in ghips"! Nu de alta, dar avortul ca metoda contraceptiva e o timpenie crasa, orice s-ar zice, iar evitarea lui cu orice pret din motive stupide (a se citi "religioase") e la fel - atunci cand e clar ca fatul ar putea omori mama la nastere sau se va naste cu probleme si in alte cazuri similare. Nu sint nici pro, nici contra - cum am zis, sint cazuri si cazuri. Depinde de caz. In principiu, avortul e o crima, dar uneori o crima necesara...

| Ripqer a răspuns (pentru KodrutZ):

Crima necesara?, nici nu sti cat as vrea sa te jignesc acum...
( si eu cred ca aceasta intrebare e doar conversationala, si nici nu ma chinuiesc sa raspund...)

| KodrutZ a răspuns (pentru Ripqer):

Jigneste-ma. Vrei sa spui ca o femeie nu ar trebui sa aiba dreptul sa faca avort daca ramine gravida in cazul unui viol, eventual comis de o ruda apropiata, cum se tot intimpla pe la noi prin zonele rurale? Vrei sa spui ca un medic nu ar trebui sa poata recomanda avortul atunci cind e 100% sigur ca fatul ala o sa aiba probleme majore si sarcina ar pune in pericol viata mamei?

| Ripqer a răspuns (pentru KodrutZ):

Poate dar doar in cazul dat de tine acum dar in rest nu! Mi se pare o idiotenie si o cruzime sa ai un copil si sa-l avortezi, in cazul in care unii oameni nu pot avea un copli datorita problemelor medicale.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ripqer):

Pai vezi ca ne putem intelege? Am mentionat doar si eu ca sint impotriva, doar ca uneori e, hai sa nu spunem neaparat "necesar" cit "preferabil". Sint cazuri cind unele mame isi risca viata si chiar mor ca sa dea nastere unui copil, pe cind diverse idioate omoara copiii cum omorim noi mustele, ca nu le-a zis nimeni ca se poate primi contraceptie GRATIS. Fix aceeasi idee...
@LegionarulRoman: Probleme la mansarda?

| Ripqer a răspuns (pentru KodrutZ):

DA, ne intelegem dar cand am vazut primul raspuns mi s-a urcat sangele la cap si ai dreptate la faza cu mustele...

| KodrutZ a răspuns (pentru Ripqer):

Primul meu raspuns, ca primul meu raspuns, nu am fost suficient de clar, da' ce sa faci cind auzi idioti sau idioate, de regula virgini(e) la 30+ ani, militind pentru "dreptul femeii de a alege" atunci cind vine vorba de avort? Pai puii mei, alegi cind te decizi sa folosesti contraceptia sau nu, nu cind deja e in ecuatie in pui de om. Discutia e colosal de complexa, batem cimpii aiurea aici, oricum. Amuzant ca anabelisa nu a mai dat pe aici...

| Ripqer a răspuns (pentru KodrutZ):

De acord, nici nu m-am mai complicat sa raspund ca intrebarea asta a fost cam ''idioata'' si ma bucur ca am cu cine ma intelege si cu cine dscuta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ripqer):

Mare lucru sa ai cu cine discuta pe TPU...

| anabelisa explică (pentru KodrutZ):

Aaaaaaaaaaaa! Ai crezut ca nu am urmarit raspunsurile pe care le-ati dat?
Stiu:E amuzant ca am invatat sa nu-mi mai bat capul degeaba cu niste oamneni ca tine, nu?
Daca ai fi fost atent, ai fi observat mesajul pe care l-am transmis tuturor persoanelor care m-au judecat in urma postarii acestei intrebari.

| KodrutZ a răspuns (pentru anabelisa):

Pai si ce, te-a jignit cineva? Ai pus intrebarea ca din fundul curtii, fara sa dai nici un detaliu, si la ce te astepti?

| anabelisa explică (pentru KodrutZ):

Bineinteles,nu am asteptari din partea unei persoane ca tine, care ar trebui sa gandeasca inainte de a-si xprima opinia!

| anabelisa explică (pentru anabelisa):

Exprima

| KodrutZ a răspuns (pentru anabelisa):

Esti amuzanta. Din pacate, se pare ca n-am cu cine discuta, sesizez un mic analfabetism functional la tine. Ai citit ce am scris, da' ai inteles ce ai vrut...

| anabelisa explică (pentru KodrutZ):

Du-te! Nu mai spune!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Hei Gigel, ai grija ca nu cumva sa-ti sara mansarda in aer, agariciule.Ai citit peste 10 carti de specialitate la viata ta(din domeniul medicinei)?

"Daca Dumnezeu nu exista, totul este permis" -Dostoievski

Daca Dumnezeu nu exista, oricum nu o sa te pedepseasca nimeni daca faci avort.Stiai ca anticonceptionalele provoaca avort hormonal(adica conceptia are loc, insa ovulul va muri din cauza anti.)? "Dupa fapta si rasplata " caci efectele negative foarte mari si pe termen lung al anticonceptionalelor si a oricarei metode contraceptive vine si boala.

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Cum de ai nesimtirea sa intrebi pe altii de citit cind tu vii numai cu linkuri de la librariaortodoxa? Daca dumnezeu nu exista, asta nu inseamna ca nu ai constiinta, ratiune si nu gindesti. Ia zi-ne ce efecte negative pe termen lung are si prezervativul sau vasectomia?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Prezervativul inlesneste actul sexual complet cu eliberarea spermatozoizilor in uter, necesara ca actul sa fie complet, iar organismul celor 2 soti(discutam despre act sexual in casatorie)sa elimine oxitocicina-hormonul atasamentului-cel care sudeaza relatia dintre soti.Pe termen lung-sindromul "suflet de latex" ca si prezervativul, ducand la despartirea sufleteasca dintre soti.De asemenea, 1/5 din prezervative prezinta microfisuri, destul de mici insa pentru a permite accesul HiV.Este o metoda are a fost catalogata la 85 % siguranta de contraceptiea si risc mai mare de infectare cu HIV.

Cartile bioeticianului Virgiliu Gheorghe apar la orice libraire, drept dovada: http://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?t=virgiliu+gheorghe.

Daca nu cumva o sa-ti sangereze urechile poti asculta conferintele distinsului domn.

| Felys a răspuns:

Decat copii nascuti si abandonati imediat dupa nastere, lasati in grija statului care ulterior pot ajunge pe strada dupa implinrea varstei de 18 ani, mai bine avort si gata

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Să înțeleg că tu faci sex doar când vrei să te reproduci? Ești penticostal?
Urâtă viață.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o intrebare: esti obsedat/a de sex? Vorba lui Gigi Becali : Imi tai capul daca ai citit peste 10 carti de specialitate in viata ta.Nu-i nimic, poti incepe cu:

http://www.librariaortodoxia.ro/......boala.pdf)

http://www.librariaortodoxia.ro/......vizor_2480

http://www.librariaortodoxia.ro/......iunii_2508

http://www.librariaortodoxia.ro/......umane_2878

http://www.librariaortodoxia.ro/......i-xxi_2880

De asemenea, ar fi utile si niste videoclipuri:

http://www.youtube.com/watch?v=O6Bi_7om_Rw&feature=player_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=A37ehFbcoNg&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k1JStIhMw_g

http://www.youtube.com/watch?v=Z8nxGDaBxWw&feature=related

Se pare ca nu ai cunostinte nici morale, etici nici cunostinte medicinale si dai dovada si de o barbaritate incredibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, și la noi în liceu s-a vorbit despre petiția aia contra avortului.
Pot să spun că mai mare tâmpenie nu am văzut de multă vreme.
Avortul nu a fost creat de plăcere precum cartofii prăjiți, a fost o nevoie bazată pe altă nevoie de pe piramida lui Maslow, cea de auto-realizare.
Deși-s contra, mai ales pentru complicațiile grave ce pot apărea și din cauza folosirii abuzive de către copile de 14 ani cărora le place „riscul" (adică să o facă neprotejat și neatent), consider că este necesar. Se mai întâmplă să ajungă violate, să se rupă prezervativul și pastila de a doua zi să nu își facă efectul, dar sunt cazuri rare. Cu atâtea metode de contracepție, avortul ar trebui să nu fie o soluție. Decât să fie copilul chinuit în orfelinate sau pe străzi, mai bine să nu se nască.
Decât ca mama să nu poată să își continue cursurile, mai bine ucizi acel embrion. Soluție barbară și egoistă, de-aia-s contra. Și totuși, e doar o sămânță, însă un copil îți poate schimba viața. Ori în rău, ori te face mai responsabil. Sau nu.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.youtube.com/watch?v=6QfKCGTfn3o&feature=player_embedded

Poate era bine sa fie avortat si Andrea Bocelli!

"În primul rând, și la noi în liceu s-a vorbit despre petiția aia contra avortului.
Pot să spun că mai mare tâmpenie nu am văzut de multă vreme.
Avortul nu a fost creat de plăcere precum cartofii prăjiți, a fost o nevoie bazată pe altă nevoie de pe piramida lui Maslow, cea de auto-realizare."

Nu zau? La asta s-a gandit Maslow? Ai vorbit tu cu el? Sau de unde ai dedus acest dicton? Ca sa te surpind:avortul a fost creat o dat cu "trend-ul" feministelor care si-au uitat rolul de mama, si au uitat ca orice femeia se va implini numai prin nastere si crestere de copii.Adica femeia a fost "nesabuita" si
a ramas insarcinata si ca sa nu-si "distruga" cariera, avorteaza! Nimic mai stupid.

"Deși-s contra, mai ales pentru complicațiile grave ce pot apărea și din cauza folosirii abuzive de către copile de 14 ani cărora le place „riscul" (adică să o facă neprotejat și neatent), consider că este necesar. Se mai întâmplă să ajungă violate, să se rupă prezervativul și pastila de a doua zi să nu își facă efectul, dar sunt cazuri rare. Cu atâtea metode de contracepție, avortul ar trebui să nu fie o soluție. Decât să fie copilul chinuit în orfelinate sau pe străzi, mai bine să nu se nască. "

Cum ziceam, nu stiu cate carti de specialitate ai citit in viata ta. Inseamna ca tu nu stii efectele deztruoase ale pilulelor, steriletelor etc asupra femeilor, si prezervativul la barbat(dea semenea si masturbarea este considerata metoda contraceptiva). Violurile nu sunt atat de dese pe cat s-ar parea.Si daca copilul din orfelinat va deveni un mare om si caracter, poate mult mai abil decat vei fi tu vreodata.Nu ai voie sa-i refuzi dreptul la a trai.

"Decât ca mama să nu poată să își continue cursurile, mai bine ucizi acel embrion. Soluție barbară și egoistă, de-aia-s contra. Și totuși, e doar o sămânță, însă un copil îți poate schimba viața. Ori în rău, ori te face mai responsabil. Sau nu. "

Cum zicea Dostoievski: "Daca nu exista Dumnezeu, orice este posibil".Nu e doar o samanta.Aceea samanta traieste din prima clipa a conceptiei. Marturiile arata ca au schimbat majoritatea mamelor mult in bine. Cruzime crasa :decat mama sa nu-si poata continua studiile, mai bine avort. Aici ai pus capac.Ai inima? Ai suflet?

"Să înțeleg că tu faci sex doar când vrei să te reproduci? Ești penticostal?
Urâtă viață."

Sunt ortodox.Ce legatura au penticostalii, cu faptul ca nu sunt de acord cu metodele contraceptive? Sa inteleg ca ti-ai tras-o destul de mult pana acum ca sa te pronunti.Se reflecta in inteligenta. Dupa tine mariile genii ale pamantului au avut o viata" urata". Deja intram pe taramul adoratiei sexului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ai fi surprins să afli că nu mi-am tras-o nici măcar cu unul, nu?
Tot metodele contraceptive, cu tot cu efectele lor, sunt cu mult mai puțin mai rele decât ce poate lăsa în urma lui un copil.
Cu tot cu cărțile tale, bravo că îți place să fii informat, dar trebuie să știi și de unde să selectezi.
Corpul reușește prin timp să treacă de efectele negative.

| anabelisa explică:

Dragii mei, eu am pus aceasta intrebare deoarece recent o utilizatoare a spus ca a facut avort si ma rog alte lucruri(nu o sa detaliez acum), iar toti ce i-au raspuns au criticat-o, in loc sa o ajute cu un sfat.
Am vrut sa urmaresc prin intermediul acestei intrebari opiniile in legatura cu avortul. Daca sunteti pro sau contra.
Nu vad ce poate fi anormal in aceasta intrebare.
Inca un lucru:Nu sunt persoana in cauza, am doar 16 ani si nici nu se pune problema.
Ar fi bine sa va masurati cuvintele, sa va controlati putin, deoarece atata timp cat nu am jignit pe nimeni nici voi nu aveti dreptul sa o faceti.
Subiect incheiat!

| anabelisa explică:

Pentru toti cei care nu faceti decat sa purtati discutii in contradictoriu fara niciun rost, doar ca va consumati la maximum:faceti bine si va linistiti, pentru ca fiecare are parerea lui si nu trebuie judecat nimeni dupa ceea ce afirma.
Nu am crezut ca acets subiect va strani atatea controverse intre utilizatori, chiar nu aceasta a fost intentia mea!

| Havok83 a răspuns:

Sincer sunt contra avortului.Deoarece mi se pare o cruzime.

| ann19 a răspuns:

Poi in primul rand eu sunt contra, adica cu atatea metode de contraceptie, ar trebui sa se evite avorturile, dar daca e sa punem problema unei sarcini nedorite si crezi ca nu esti pregatita eu zic ca ar fi mai bine sa apelezi la un avort.Eu sincer nu stiu daca as putea sa fac un avort, pentru ca cu acel avort mi-as face rau mie.

| teodosie a răspuns:

Sunt impotriva avortului. AVORTUL sau mai bine zis PRUNC UCIDEREA este o crima imensa care se infaptuieste impotriva unei fiinte lasate de Dumnezeu si care nu se poate apara. Este cumplit cand pantecele mamei devine mormant!